صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

مهارت‌های زندگی، فرزندپروری در خانواده، کنترل خشم، مهرورزی، ترغیب و تشویق جوانان به ازدواج، افزایش نرخ رشد جمعیت، تحکیم بنیان خانواده و...

این برنامه به تهیه کنندگی «سارا شریفی» و «شهرام زین العابدین» در قالب ترکیبی ـ نمایشی پخش می‌شود.
این برنامه که در گروه خانواده رادیو سلامت تهیه می‌شود به صورت زنده روی آنتن می‌رود و شامل بخش‌های مختلف و متنوعی همچون آموزش آشپزی در قالب نمایش، گزارش مردمی و پیامک همسایگان برنامه، پزشک خانواده با موضوع درمان‌های ضروری و پخش تماس‌های مردمی است.
*** نیاز خانواده های امروزی
«سارا شریفی»، تهیه کننده خونه زندگی درباره اهداف تولید این برنامه به جام جم گفت: هدف اصلی برنامه پرداختن به موضوع تحکیم بنیان خانواده است. از دل این موضوع گسترده، جزئیات را مشخص می کنیم که حول محور خانواده است و بعد مورد بررسی قرار میدهیم. به عنوان مثال به روابط بین همسران، روابط بین فردی و... میپردازیم. تحصیلات خودم کارشناس ارشد روانشناسی است، به همین دلیل موضوعات روانشناسی را انتخاب می کنیم و کارشناس روانشناسی برنامه پاسخگوی سوالات است.
وی ادامه داد: با توجه به اتفاقاتی که در زندگی خانواده های امروزی می افتد، آنها نیاز دارند با مهارتهای زندگی آشنا شوند. تفاوت خونه زندگی با دیگر برنامهها در این است که ساختار آن ترکیبی ـ نمایشی است. موضوع در قالب داستان در برنامه روایت میشود و همین منجر به تعامل بیشتر با شنوندگان شده است. ضمن اینکه اپیزودهای نمایشی را نیز تعریف کرده ایم که مخاطب با آنها همذات پنداری می کند. یعنی مهارتها را در قالب نمایش یاد می دهیم. به عنوان مثال اگر قرار است به موضوع بیاعتمادی بین همسران بپردازیم، داستانی تعریف می کنیم که بین زن و شوهر اتفاقاتی می افتد که نشانه بی اعتمادی است. آیتم های برنامه شامل نکات خانه داری،کتابخانه (معرفی کتاب)، گلخانه (پرورش گل های آپارتمانی)، معرفی نقاط دیدنی و ... است.
این تهیه کننده با اشاره به حضور کارشناسان حقوق و محیط زیست در برنامه گفت: در کنار روانشناس این دو کارشناس هم حضور دارند. در مجموع ما 3400 شنونده فعال داریم که به آنها پلاک دادهایم و از حضورشان در برنامه استفاده میکنیم. به عنوان نمونه به یکی از شنوندگان زنگ می زنیم که ساکن یکی از شهرستان هاست و از او می خواهیم یکی از غذاهای محلی استان خودشان را به شنوندگان یاد بدهد.
برنامه خونه زندگی، نزدیک به سه سال است که روی آنتن است. شریفی در این باره توضیح داد: ما برای حفظ طراوت برنامه، اجراهای مختلف و زندهای را در فرهنگسراهای اندیشه، ارسباران و ... داشتیم. در برنامه شعار نمی دهیم و حرف های تصنعی نمی زنیم و به موقعیت های واقعی زندگی می پردازیم. دیگر امتیاز برنامه داشتن نویسنده خوبی همچون ندا حبیبی است. همچنین چند بازیگر ثابت داریم که اعضای خانواده صمیمی بخش نمایشی برنامه هستند. مسعود خواجه وند، مریم سرمدی، محیا اسناوندی و فاطمه شاه حسینی بازیگران این بخش هستند.

اخبار پربازدید

  • ایستگاه رادیو موج جایزه

  • معاون صدا: ارتقای آثار کیفی رادیویی در گام دوم انقلاب

  • آغاز مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره رادیو

  • رادیو فرهنگ با «صدای کتاب» به نمایشگاه کتاب آمد

  • بررسی تاثیر کاهش جرم با راه اندازی بانک اطلاعات ژنتیک در "میدان آزادی"

  • جشنواره رادیو فرصتی برای بهترشدن

  • جشنواره رادیو باید به دنبال کشف استعدادهای خلاق باشد

  • رادیو رسانه ای پویا هم در گذشته هم در آینده

  • رادیو رسانه ی لحظه‌ها

  • بازدید مدیر ارشد نوآوری و توسعه تکنولوژی اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه(ABU) از مجموعه ایران صدا