صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: نهادسازی تخصصی تولید کشور را شکوفاتر می کند.

محمدرضا مودودی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: در راستای نهادسازی تخصصی مرکز ملی فرش در کشور تاسیس شده که در آن مسائل و مشکلات اختصاصی عرصه بازار محصولات صنایع دستی از جمله فرش مورد پیگیری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه صنعت فرش در جهان تنها بازار دو میلیارد دلاری دارد، اظهارداشت: اگر تمامی بازار فرش از آن ایران شود تنها دو میلیارد دلار می توان به دست آورد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه برای صنعت شکلات سازی بازار 360 میلیارد دلاری در جهان وجود دارد ، ادامه داد: اگر ایران تنها یک درصد بازار شکلات جهان را از آن خود کند سه و شش دهم میلیارد دلار درآمد این صنعت نصیب کشور می شود.

وی همچنین گفت: اگر در مورد 10 قلم جنس یک درصد بازار های جهانی از آن ایران باشد اهداف چشم انداز 1404 تحقق خواهد یافت.

مودودی با تاکید بر اینکه متاسفانه هیچ نهادی برای پیگیری مسائل و مشکلات صنعت شکلات سازی در کشور وجود ندارد، افزود: علاوه بر این هیچ نهاد اختصاصی برای پیگیری امور صنعت لبنیات 400 میلیارد دلاری و صنعت طلای 700 میلیارد دلاری وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اگر سیاست های رقابتی در حوزه تولید مورد توجه قرار گیرد اشتغالزایی تحقق می یابد، اظهارداشت: در مبحث اشتغال، موضوعات اشتغالزایی زودبازده و غیره منجر به خطای استراتژیک در بسیاری از مواقع شده است.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: برنامه ریزی ها نباید تنها در راستای بکارگیری افراد جامعه در مشاغل مختلف باشد بلکه باید هدفمند در مسیر مجموعه هایی گام برداشت که تولید پایدار را رقم بزند.

وی با اشاره به اینکه تولید پایدار اشتغال پایدار ایجاد می کند، گفت: لازمه اشتغالزایی پایدار تمرکز بر روی صنایعی است که تولید ثروت ملی را به همراه داشته باشد.

مودودی افزود: تولید ثروت ملی چرخ های تولید در کشور را به گردش در خواهد آورد، منافعی را نصیب کشور می کند و اشتغالزایی پایدار را موجب می شود.

وی با تاکید بر اینکه از معضلات فعلی واحدهای تولیدی در کشور علاوه بر مسائل و فشارهای مالیاتی مسئله هزینه های تامین اجتماعی است، ادامه داد: به طوری که هزینه های مربوط به بیمه تامین اجتماعی در برخی از واحدهای تولیدی کمرشکن است.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران اظهارداشت: برای رفع این معضل می توان با اختصاص یارانه و اعمال معافیت های مالیاتی در کارفرمایان انگیزه بیشتر برای تولید بیش از پیش و جذب نیروی انسانی بیشتر ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه قانون کار از عوامل اصلی در بحث مشکلات بخش تولید بوده که نیازمند بازنگری است، گفت: در ایران حدود نیم قرن از تصویب قانون تجارت و به تبع آن قانون کار می گذرد که باید به صورت جدی مورد بازنگری قرار گیرد تا شرایط تولید هر چه بیشتر رقابتی شود.

مودودی افزود: اگر مسئله رقابت در عرصه تولید فرهنگسازی نشود علاوه بر عدم ایجاد اشتغال های جدید اشتغال های کنونی نیز آسیب می بینند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • قدردانی از رادیو نمایش در نشست سوره مهر

  • مصداق های ادب در کتاب های درسی

  • «کاروان قرآنی انقلاب» راهی شد

  • سیری در هویت ایرانی و حقوق فرهنگی بر امواج فضیلت و فطرت

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • گرایش نویسندگان لهستانی به معجزه زبان فارسی

  • رمزگشایی رادیو ایران از انتقال آب خزر به سمنان

  • تاثیر ویژگی های حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان الگوی موفقیت

  • سیره عملی حضرت زهرا (س)