صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

آیین افتتاح رسمی رادیو بهاران با هدف پاسداشت یادمان های دفاع مقدس و حرکت فرهنگی راهیان نور، با حضور قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما، معاون صدای رسانه ملی، جمعی دیگر از مسئولان در استودیوی شماره ٢٩ ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، با حضور حجت الاسلام والمسلین سید رمضانعلی موسوی مقدم قائم‌مقام رییس رسانه ملی، دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، سردار دانا معاون روابط عمومی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و نماینده ستاد مرکزی راهیان نور کشور، جمعی از مدیران و کارکنان رادیو و اصحاب رسانه رادیو بهاران با هدف پاسداشت یادمان های دفاع مقدس و حرکت فرهنگی راهیان نور، در استودیوی شماره ٢٩ساختمان شهدای رادیو به طور رسمی آغاز به کار کرد.
قائم مقام رسانه ملی عنوان کرد؛
راه اندازی رادیو های مناسبتی از اقدامات ارزشمند معاونت صدا است
حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما در این مراسم ضمن خداقوت به معاون صدای رسانه ملی و همکاران این حوزه گفت: نوآوری و خلاقیت معاونت صدای رسانه ملی که در مناسبت های گوناگون اقدام به راه اندازی رادیوهای اختصاصی و تخصصی می نمایند، قابل ستایش است. همچنین به صورت ویژه از همکاران رادیو بهاران که با جدیت و تلاش، سعی در پاسداشت یادمان های دفاع مقدس و حرکت عظیم راهیان نور دارند، قدردانی می‌نمایم.
قائم مقام رسانه ملی افزود: بیان تاریخ برخی جنگ‌های صدر اسلام در قرآن مجید، سرمایه بزرگی است که در طول تاریخ باید از آن و درس‌های آن بهره برد. جنگ‌ در راه خدا و در مسیر حق با مفاهیمی چون ایثار، جهاد، اخلاص و تقوی از آموزه‌های قرآن کریم است که اگر تحقق یابد پیروزی حتمی است.
وی با بیان اینکه از این سرمایه عظیم که قرآن از آن یاد کرده در هشت سال دفاع مقدس بهره‌برداری شد، گفت: شهادت، دفاع از دین، ملت و تمامیت ارضی کشور عناصر مقدسی است که این سرمایه به ما آموخته است.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم با بیان تاریخ سرزمین ایران و جنگ‌هایی که تاکنون منجر به جداشدن بخش هایی از این سرزمین شده است، گفت: عمدتاً در 200 سال گذشته بخش عمده سرزمین های ایران به دلیل بی کفایتی حاکمان، واگذار شد ه است درحالیکه در 8 سال دفاع مقدس در جنگ نابرابر ایران با تمام دنیا حتی یک وجب از خاک ایران به دشمن واگذار نشد.
قائم مقام رئیس رسانه ملی این پیروزی را مرهون عقبه اعتقادی مردم ایران دانست و گفت: بر اساس آموزه‌های قرآنی دفاع از تمامیت ارضی به عنوان سرمایه یک کشور اسلامی بر هر مسلمانی واجب است و این باور با پشتوانه سرمایه توحیدی، ما را در دفاع مقدس پیروز کرد.
وی با تأکید بر اینکه حفظ تمامیت ارضی مرهون ایثارگری رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است، گفت: کشور ما از این منظر مدیون شهدا است و ما باید از این حماسه بزرگ و سرمایه عظیم حفاظت کنیم تا امنیت و اقتدار حاصل از این حماسه حفظ شود.
قائم مقام رئیس رسانه ملی راهیان نور را زمینه استمرار راه شهدا و ایثارگران دانست تا این حرکت عظیم را در ذهن ها نهادینه و درخت تنومند دفاع مقدس را در جان ها بکارد.
وی با بیان شگردهای پنجگانه دشمن در نبرد با حق گفت: دشمن با دروغ، تهمت، تحریف، سانسور و شایعه می‌کوشد که ارزش های دفاع مقدس و تاریخ رشادت رزمندگان و تدبیر جمهوری اسلامی را مخدوش کند.
وی همچنین نقل درست تاریخ، نقد و تحلیل آن و بیان نتایج تاریخ را سه اصل برای روایت تاریخ دانست و تأکید کرد: اگر تاریخ روایت شود و تحلیل یا نتیجه گیری درستی از آن نشود، نمی توان از آن بهره لازم را برد و راهیان نور و رادیو بهاران می تواند در این زمینه تاریخ هشت سال دفاع مقدس، که دشمن برای مخدوش کردن آن تلاش می کند، را بدرستی بیان و تحلیل کند.
معاون صدای رسانه ملی؛
رادیو بهاران رسانه رسمی ستاد مرکزی راهیان نور در ایام نوروز است
معاون صدای رسانه ملی در بخشی از این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران در این نشست و قدردانی از شنوندگان همراه رادیو بهاران گفت: یاد و خاطراه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و سرافرازان هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشته و بر انبیاء و اولیای الهی به ویژه بانوی دو عالم حضرت صدیقه کبری (س) که این ایام متعلق به ایشان است، ادای احترام می‌نماییم.
وی در ادامه با بیان اینکه یک بار دیگر رادیو بهاران در صدای جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار می‌کند، تصریح کرد: امروز فصل جدیدی از فعالیت های رسانه ای معاونت صدا در حالی آغاز می شود که قرار است تا در رادیو بهاران، به پوشش رخدادهای بزرگی مثل حرکت عظیم و فرهنگی راهیان نور بپردازیم.
معاون صدا در ادامه از اندیشه امام راحل (ره) در دوران دفاع مقدس به عنوان اندیشه‌ای بزرگ و ماندگار یاد کرد و افزود: در دنیای کنونی که دشمنان انقلاب اسلامی ایران با تمام توان سعی در مخدوش کردن، تحریف و شبهه افکنی در فضای رفتاری جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس را دارند، باید به دنبال فضای شکوفایی باشیم.
دکتر شاه آبادی در ادامه با بیان اینکه افرادی نیز تلاش کردند تا فرهنگ دفاع مقدس را زنده نگه داشته و به نسل بعد منتقل نمایند، خاطرنشان کرد: این افراد همه سرمایه وجود خود را در اندیشه امام راحل (ره) دیدند که روحیه استکبارستیزی داشتند. بنابراین می توان گفت دفاع مقدس محصول یک عقبه فکری به نام استکبارستیزی است که در بازه زمانی محدود نمی گنجد و در هر زمان مدل آن فرق میکند. این اندیشه از امام راحل (ره) برای ما به یادگار مانده است که باید بدانیم در هر مقطع زمانی چه چیزی، چه موضوعی و چه مصادیقی می تواند برای کشور تهدید بوده که همانا راهکار مبارزه با تهدید، به صحنه آوردن و به میدان آوردن مردم است.
معاون صدا ضمن قدردانی از کسانی که فرهنگ بازدید از مناطق دفاع مقدس و راهیان نور را به عنوان سفیران دفاع مقدس ایجاد کردند، ادامه داد: از راویان صادقی که در اتوبوس ها نشسته و به روایت گری صحنه ها و لحظه‌ها پرداختند سپاسگزاریم. امروز ما برای جلوگیری از فراموشی و تحریف و همچنین برای تبیین اندیشه‌های والای حضرت امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در تحقق اندیشه های دفاع مقدس و موضوع مهم استکبارستیزی که امروز پرچم آن در دستان رهبری معظم انقلاب اسلامی است، باید این جریان خروشان ماندگار را به درستی به تصویر بکشیم و برای مخاطبان خود معرفی کنیم.
دکتر شاه آبادی همچنین با بیان اینکه ستاد راهیان نور و همه نهادهای تأثیرگذاری که این حرکت را مدیریت می کنند، هریک به وظایفی مشغولند، عنوان کرد: جمعیت میلیونی که هرساله از مناطق عملیاتی دفاع مقدس بازدید می‌کنند، شاهدان زنده ای هستند که نمی گذارند این حقایق در موزه های دربسته و در کتاب ها بمانند، بلکه به دنبال نقل سینه به سینه آن تؤام با احساس، توصیف و درک در محل واقع شدن هستند. این همان سرمایه ای است که در حال بهره برداری از آن گنج عظیم برای مدیریت افکار عمومی و اندیشه های نسل حاضر بوده و به عنوان ابزاری مهم برای تحقق اندیشه های والا به کار می‌رود.
معاون صدا در ادامه از حرکت عظیم راهیان نور به عنوان یک اقدام ارزشمند و تأثیرگذار یاد و عنوان کرد: برکات و آثار ارزشمند این جریان فکری بسیار زیاد است. چرا که می‌تواند هم برای کسانی که از این مناطق بازدید کرده و هم کسانی که تاکنون این توفیق را نداشتند مفید بوده و با قرارگرفتن آنها در آن موقعیت ها، سبب همزاد پنداری آنها شوند.
معاون صدا در ادامه با اشاره به اینکه رسانه ملی به ویژه رادیو نیز در این راستا عهده دار وظایف و تکالیفی است، اظهار داشت: خوشبختانه طی دو سال گذشته این حرکت به خوبی انجام شده و امسال نیز این سنت حسنه با جدیت و تلاش در صدای جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌یابد. بنابراین از تلاش ها و مساعدت مدیر رادیو بهاران برای راه اندازی مجدد این شبکه رادیویی قدردانی می نمایم.
دکتر شاه آبادی همچنین به تلاش و جدیت همه شبکه های رادیویی برای تحقق این مأموریت بزرگ اشاره و عنوان کرد: رادیو بهاران محصولی از تلاش جمعی همه همکاران صدای جمهوری اسلامی ایران است که همه گروه های برنامه ساز شبکه ها، در تولید محتوا و برنامه های آن مشارکت دارند. ما امیدواریم بتوانیم به عنوان رسانه رسمی ستاد راهیان نور، تأثیرگذار بوده و اهم رخدادهای این بازه زمانی را که در ایام نوروز و اوج تردد و حضور مردم در مناطق عملیاتی است، به درستی گزارش و مدیریت نماییم.
معاون صدا از بیان نواقص و مشکلات اقدام فرهنگی راهیان نور برای مسئولان این امر به عنوان یکی دیگر از اهداف رادیو بهاران یاد کرد و گفت: رادیو بهاران تلاش می کند تا سرمایه عظیم راهیان نور را که به منزله گنج تمام نشدنی برای آینده کشور است، به درستی تبیین نموده و رخدادهای دفاع مقدس را برای مردم، عموم علاقمندان به ویژه نسل جدید گزارش نماید. در واقع این رادیو صرفا یک منبع خبری نبوده بلکه تلاش می‌کند تا با بهره گیری از توانمندی های رسانه ای خود، صاحب تحلیل و گزارش بوده و در این حوزه نقش آفرین باشد.
دکتر شاه آبادی ابراز امیدواری کرد: حرکت عظیم راهیان نور تبدیل به یک جریان فکری برای تحقق اندیشه استکبار ستیزی که مقدمه دوران دفاع مقدس بود، باشد و بتواند با قدرت در مقابل دشمنان این مرز و بوم که برای براندازی آن به دنبال گزینه های غیر نظامی هستند، باشد.
معاون صدا در پایان بار دیگر از افتتاح رادیو بهاران ابراز خرسندی نموده و خاطرنشان کرد: انشاالله همکاران رادیو بهاران بتوانند حرکت عظیم راهیان نور را برای مخاطبان خود به درستی ثبت و ضبط نمایند تا در تاریخ این کشور به خوبی به یادگار بماند.
در بخشی از این مراسم نیز از رضا اسماعیلی شاعر ارزشمند دفاع مقدس قدردانی شد. در ادامه وی به غزلخوانی از آثار خود در حوزه دفاع مقدس پرداخت.
در پایان نیز لیست جدول پخش برنامه های رادیو بهاران در ایام نوروز از سوی دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی تقدیم حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم قائم مقام رسانه ملی شد.
گفتنی است رادیو بهاران از امروز 16 اسفندماه با هدف انعکاس عزم و اراده افرادی که به اردوی راهیان نور می‌روند، کار خود را آغاز کرد و تا 16 فروردین ماه 97 تلاش می‌کند تا اخبار و اطلاعات ویژه راهیان نور را توأم با شور و نشاط بهاری در قالب پاسداشت فرهنگ دفاع مقدس تقدیم مخاطبان نماید. وحید مبشری مدیر این شبکه رادیویی است.

اخبار پربازدید

  • ارتقای برنامه های رادیو برای جذب بیشتر مخاطب

  • فریاد وحدت

  • هیچ فردی مالک فردی دیگر نیست

  • با فرهنگ سفر کنیم : حضور گردشگران خارجی در مشهد

  • «عطر خدا» ویژه برنامه شهادت امام محمدباقر (ع)

  • بررسی تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی در "رادیو سلامت"

  • شاه آبادی: راهکار ویژه پیشگیری از سوانح را هنرمندان رسانه ملی ارائه می‌دهند/وزیر بهداشت: صداوسیما باید فرهنگ استفاده از وسیله نقلیه را جا بیندازد

  • آقای بازیگر ایران بسیار قدر دیده شد

  • مدیر رادیو قرآن از محل برگزاری مسابقات سراسری قرآن بازدید کرد

  • "از چشمه سار درایت" ویژه برنامه شهادت امام محمد باقر (ع) در رادیو فرهنگ