صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

نشست ستاد رسانه ای پیشگیری از سوانح و حوادث نوروز 97،با هدف تببین راهکارها و بررسی مشکلات سوانح جاده ای با حضوردکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی،سردار مهری رئیس‌پلیس راهور ،دکتر نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و جمعی از مسئولین برگزار شد.


در نشست ستاد رسانه ای پیشگیری از سوانح و حوادث نوروز 97 مطرح شد
دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی: رسانه ملی پرچم دار پویش مردم 30-60 است
نشست ستاد رسانه ای پیشگیری از سوانح و حوادث نوروز 97، با هدف تببین راهکارها و بررسی مهمترین مشکلات مربوط به سوانح جاده ای کشور ،با حضوردکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، سردار تقی مهری رئیس‌پلیس راهور ناجا، دکتر نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و جمع دیگری از مسئولین برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، دکتر شاه آبادی معاون صدا رسانه ملی با اشاره به عزم رسانه ملی برای پیشگیری از سوانح جاده ای گفت: در جشنواره تولیدات رادیویی در حوزه سوانح و حوادث، 13 دستگاه برای کاهش سوانح اعلام آمادگی کردند.درخواست ما از این دستگاه ها این است که پیشنهادهای خود را برای اینکه چه اقدامتی می توانند برای کاهش سوانح و حوادث انجام دهند، یا اگر پیشنهادی برای سایر دستگاه ها دارند اعلام کنند.
معاون صدا با تاکید بر حفظ پویش کاهش سوانح و حوادث جاده ای در طول سال آتی و به خصوص فصل تابستان، گفت: با آنکه دوست نداریم اخبار تلخ را بشنویم اما به عنوان رسانه امین مردم باید آن را به اطلاع مردم برسانیم.
وی با اشاره به محدودیت آنتن دهی در جاده ها، تصریح کرد: رادیو اینترنتی میتواند همراه خوبی برای اطلاع رسانی باشد و در همین راستا ویرایش سوم اپیلیکیشن «ایران صدا» چند روز پیش منتشر شده و اطلاع رسانی گسترده در دستور کار رسانه ها قرار می گیرد.
معاون صدا با اشاره اینکه شبکه های رادیویی ماموریت ویژه ای برای کاهش سوانح جاده ای دارند، گفت: تمرکز ما بر روی 30 کیلومتری شهر ها است و بر اساس نام گذاری پویش 6030، باید این توجه ایجاد شود و اگر حتی جان یک نفر از این طریق نجات پیدا کند کار بزرگی انجام داده ایم.
شاه آبادی با درخواست از دستگاه های فعال در این پویش برای ایجاد علائم و نشانه های پویش 30-60 در 30 کیلومتری شهر ها گفت: باید در ایام نوروز مردم را با این پویش آشنا کنیم تا در محدوده 30 کیلومتری توجه بیشتری انجام دهند و همین توجه باعث شود از بروز یک حادثه جلوگیری شود.
وی با تاکید بر اینکه رادیو های استانی به راحتی می توانند فاصله 30 کیلومتری از شهرها را پوشش دهند، گفت: برنامه ریزی خوبی از سوی مدیران این شبکه ها انجام خواهد شد تا حوادث جاده ای در برش سی کیلومتری از شهر ها کاهش پیدا کند.
معاون صدا رسانه ملی با بیان اینکه معاونت صدا، نقش نمایندگی رسانه ملی را برای دستگاه های متولی پویش 30-60 ایفا می کند، گفت: شبکه های استانی و رادیوهای محلی در سراسر کشور پرچم دار پویش مردمی 30-60 هستند.
وی با اشاره به اینکه رسانه ملی بلند گوی دستگاه های متولی در پویش است، گفت: در این میان نباید نقش مردم نادیده گرفته شود و باید از آنها خواست تا در راستای تکالیف شهروندی خود در قبال کاهش سوانح جاده ای عمل کنند.


مدیر رادیو سلامت در پایان از همه آحاد جامعه و مسئولان اجرایی و سیاستگذاران درخواست کرد تا به کمپین «30-60» بپیوندند، اظهارداشت: کمپین «30-60» در نظر دارد مبلمان شهری را در 30 کیلومتری محدوده شهرها مطالبه کند و همچنین به مردم یادآوری کند که خستگی در حاشیه شهرها هم می‌تواند خطرناک و حادثه‌ساز باشد.
خاطر نشان می شود سرهنگ مهدی یاراندی مدیر کل امور مناسبت های نیروی انتظامی ،مهندس محمد بخارایی رئیس هئیت مدیره کل ایمنی راه ها و هرمز ذاکری معاون مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل و نقل کشور نیز در این نشست به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات کارشناسی خود پرداختند.


معاون صدای سازمان صداوسیما، در پایان، ضمن اعلام برگزاری دائمی جلسات دوره ای این ستاد، تصریح کرد: در اولین جلسه ستاد رسانه ای پیشگیری از سوانح و حوادث بعد از سال 97، مصوبات این جلسه و نتایج پویش بررسی و تصمیمات راهبردی در فصل جدید متناسب با نتایج ارزیابی ها در دستور کار قرار خواهد گرفت
همکاری های مشترک راهور با رادیو
در ادامه این نشست، سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به همکاریهای مشترک با معاونت صدای رسانه ملی گفت: ما کارهای مشترکی با معاونت صدای رسانه ملی انجام داده ایم و همکاریهای خوبی با این معاونت داریم. از نظر محتوایی نیز اقدامات خوبی انجام شده است به طوری که در حین مسافرت 60 درصد مردم از شبکه های رادیویی استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه اصل مشکل ما این است که در کشور برخی از آمارها صحیح و برخی از آمارها برای سالیان قبل است، ادامه داد: موضوع حمل و نقل موصوع مهمی است و بیش از 90 درصد تردد در جاده‌های کشورداریم، از این رو باید برحمل و نقل زمینی متمرکز شویم. در حوادث رانندگی سه عامل اصلی جاده، خودرو انسان تاثیر دارند؛ که 28 هزار نفر در سال 84 در اثر تصادفات رانندگی فوت کرده اند، و در سال گذشته تعداد مرگ و میر ها در تصادفات به 16 هزار نفر کاهش پیدا کرده است.
مهری با اشاره به اینکه تصادفات یکی از موضوعات مورد نظر رهبری بود، افزود: به همین دلیل یک نقشه راه برای تصادفات تدوین می شود و مجلس و دولت موظف به ارتقای آموزش همگانی و تقویت دستگاه‌ها شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه بیش از 40 هزار میلیارد تومان، هزینه فوتی های سوانح است، تاکید کرد: روزانه در کشور 43 نفر در اثر تصادفات فوت می‌کنند و 910 نفر مجروح می شوند که برای کاهش باید کار اموزش و فرهنگ سازی انجام شود.
مهری با بیان اینکه قانون رسیدگی به تخلفات بسیار مفید بوده ولی نیازمند بازنگری است، گفت: دستگاه‌های مختلفی متولی این کار هستند، بهتر است برای کاهش آمار سوانح، ستاد راهبردی تشکیل دهیم که امیدواریم ریاست آن به عهده رئیس جمهور یا معاون اول وی باشد. باید با متخلفان برخورد شود البته به نظرم قوانین ما باید اصلاح شود؛ 80 درصد از خودروهای ما ایربگ و ای بی اس ندارند.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در پایان اظهارداشت: ارتقای فرهنگ ترافیک و آموزش و آگاه سازی نیاز امروز کشور است و راننده نقش مهمی در کاهش تصادفات دارد که باید اطلاع رسانی در این زمینه انجام شود.
آموزش و فرهنگ سازی گامی به سوی کاهش تصادفات جاده ای
دکتر علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: برای کاهش تصادفات جاده‌ای بیشتر از قانون گذاری، به آموزش و فرهنگ‌سازی نیاز داریم و پس از آموزش به نظارت نیازمند هستیم
دکتر نوبخت با اشاره به اینکه تمام توان خود را برای کاهش تصادفات جاده‌ای به کار خواهدگرفت؛ بخشی که به نمایندگان مجلس شورای اسلامی مربوط می‌شود، موضوع قانونگذاری است که نه تنها در این زمینه، قانون کم نداریم، بلکه انباشت قانون نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: در زمینه کاهش تصادفات جاده‌ای، 400 قانون وجود دارد که از این تعداد 130 مورد از آنها قبل از انقلاب اسلامی و 270 مورد از آن، بعد از انقلاب اسلامی اسلامی به تصویب رسیده اند.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: با این وجود اگر به قانونی نیاز داشته باشیم، حاضر هستیم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی آن را مطرح کنیم؛ اما به نظر بنده در این زمینه، به آموزش و فرهنگ‌سازی نیاز بیشتری داریم و پس از آموزش به نظارت نیازمند هستیم.
راه اندازی کمپین «30-60» در رادیو سلامت
در ادامه این نشست، دکتر صدیقه اعتماد سعید، مدیر شبکه رادیویی سلامت گفت: طبق آخرین آمارهای اعلام شده، حدود 60 درصد از تصادفات جاده‌ای در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد؛ بر همین اساس، کمپینی را برای حوادث ترافیکی راه اندازی کرده‌ایم که نام آن را کمپین «30-60» گذاشته‌ایم تا تلنگری برای مردم جامعه م مسولان ذیربط باشد.
اعتماد سعید در ادامه با بیان اینکه ما مخاطبانی را که می‌توانیم روی آنها مؤثر باشیم، تا تغییر رفتار در آنها صورت بگیرد، را رصد کرده‌ایم؛ تصریح کرد: بر اساس بررسی مخاطبان پیام‌های در این حوزه تولید خواهند شد. رادیو به عنوان یک رسانه همراه در زمان سفر، بانی اجرای این کمپین شده است.
وی با بیان اینکه در سه ماهه اول امسال 65 درصد از تصادفات برون شهری در 30 کیلومتری شهرها و مابقی از کیلومتر 30 به بعد اتفاق افتاده است، تاکید کرد: علت آنها شامل: راننده ها مسیر طولانی را طی کرده اند و خسته می باشند لذا تمرکزشان برای رانندگی کافی نیست؛ رانندگانی که خوابشان می آید، می گویند این چند کیلومتر را بروم و بعد استراحت کنم؛ عدم رعایت مبلمان و مهندسی جاده ای در اطراف شهرهاست.

اخبار پربازدید

  • ارتقای برنامه های رادیو برای جذب بیشتر مخاطب

  • فریاد وحدت

  • هیچ فردی مالک فردی دیگر نیست

  • با فرهنگ سفر کنیم : حضور گردشگران خارجی در مشهد

  • «عطر خدا» ویژه برنامه شهادت امام محمدباقر (ع)

  • بررسی تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی در "رادیو سلامت"

  • شاه آبادی: راهکار ویژه پیشگیری از سوانح را هنرمندان رسانه ملی ارائه می‌دهند/وزیر بهداشت: صداوسیما باید فرهنگ استفاده از وسیله نقلیه را جا بیندازد

  • آقای بازیگر ایران بسیار قدر دیده شد

  • مدیر رادیو قرآن از محل برگزاری مسابقات سراسری قرآن بازدید کرد

  • "از چشمه سار درایت" ویژه برنامه شهادت امام محمد باقر (ع) در رادیو فرهنگ