صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: کسری تراز تجاری آمریکا با محدودیت واردات کاهش پیدا می کند.

میرهادی رهگشای در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: دولت جدید آمریکا برنامه های مختلفی در دستور کار خود قرار داده که کاهش مالیات و افزایش تولید داخلی از جمله این موارد است.

وی همچنین اظهارداشت: در حال حاضر میزان درآمد و به تبع مصرف مردم آمریکا به جهت حمایت دولت این کشور از تولید داخلی افزایش یافته است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: بخشی از نیاز مردم ایالات متحده از طریق واردات تامین می شود به همین دلیل حجم واردات آمریکا رو به افزایش نهاده و در عین حال کسری تراز تجاری این کشور نسبت به ماه های قبل بیشتر شده است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که کسری تراز تجاری آمریکا بواسطه واردات کدام دسته از کالاها در این کشور بروز و ظهور پیدا کرده است، افزود: کالاهای مصرفی و سرمایه ایی هر یک می توانند در این رشد واردات سهمی داشته باشند چرا که از یک طرف مصرف مردم زیادتر شده و از دیگر سو سرمایه گذاری برای تولید بواسطه اعمال تخفیف های مالیاتی روند رو به رشدی در این کشور پیدا کرده است.

رهگشای تصریح کرد: اگر دولت آمریکا بتواند افزایش دسترسی تولیدکنندگان آمریکایی به بازارهای خارجی و روند توسعه صادرات را تسهیل کند بدون شک این اقدام می تواند منجر به کاهش کسری تجاری در این کشور شود.

وی گفت: به نظر می رسد دولت «دونالد ترامپ» نیز در کاهش کسری تجاری آمریکا چندان موفق نبوده و این روند همچنان ادامه پیدا کرده است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل افزود: سیاست دولت ترامپ در زمینه تولید داخلی رفع موانع کسب و کار، کاهش مالیات، حذف قوانین زائد و بسیاری موارد دیگر است تا میزان تولید در این کشور افزایش پیدا کند ولی درطرف مقابل روند صادرات کالاهای آمریکایی تسهیل نخواهد شد چرا که خود آمریکا خواهان افزایش تعرفه واردات برای کشورهای دیگر است بنابراین سایر ممالک جهان در این زمینه ساکت ننشسته و اقدام متقابل انجام می دهند.

وی اضافه کرد: حال از این منظر خیلی امید به این نیست که در بلند مدت صادرات کالاهای آمریکایی جهش و تحولی رو به جلو را تجربه کند.

راهگشای اذعان داشت: اگر ترامپ به دنبال کاهش کسری تراز تجاری در این کشور است باید به سمت محدودیت واردات حرکت کند.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: کسری تراز تجاری آمریکا بسیار گسترده است بنابراین کاهش این کسری، برنامه ریزی بلند مدت را می طلبد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • چتر بیمه روستائیان بر سر 700 هزار قالیباف

  • پوشش رادیویی سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم

  • گردهمایی بانوان قرآنی 28 کشور جهان در ایران /آغاز نهضت فرا گیر آموزش قرآن همزمان با مسابقات بین المللی قرآن

  • سنگ کلیه، بیماری بسیار شایع

  • در برنامه نبض چهارشنبه بیست و نهم فروردین درباره دیالیز عصبی صحبت میکنیم

  • مرور خاطرات جانبازان و آزادگان در رادیو تهران

  • عارفانه‌های مناجات شعبانیه از امواج فضیلت و فطرت

  • آیین راه اندازی "رادیو کتاب" و رونمایی از "پایگاه جامع کتاب گویا" برگزار می شود

  • معاون صدا در نشست برنامه‌ریزی محتوایی شبکه‌های رادیو عنوان کرد؛

  • عربستان در مسیر توسعه صنایع پائین دستی نفت