صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: سیاست ارزی ترکیه مداخله گرانه و سرکوب گرانه از طرف دولت نیست.

طهماسب مظاهری در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد درخصوص افزایش بی سابقه قیمت ارز دربازار ترکیه افزود: نرخ ارزها متناسب با شرایط اقتصاد کلان هر کشوری در مقایسه با یکدیگر تنظیم می شوند و این یک تعادل طبیعی، عادی و جاریست.

وی همچنین اظهارداشت: ارز کشوری که تورم بیشتر و رشد اقتصادی کمتری نسبت به کشوری که تورم کمتر و رشد اقتصادی بالاتری دارد، تضعیف و شکی در این قضیه نیست.

رئیس کل سابق بانک مرکزی با بیان اینکه ارز در هر کشوری نشانه اقتصادی، وضعیت تورم، قدرت مبادله کالا و خدمات است، گفت: در شرایط خیلی عادی و معمولی نیز این نسبت ها کم و بیش با هم برابرند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه ترکیه در چند ساله اخیر به جهت بروز تحولات ناخوشایند اقتصادی و سیاسی، رشد اقتصادی سالیان قبل خود را از دست داده است.

مظاهری تصریح کرد: مسائل سیاسی داخلی بین دولت و احزاب مختلف و همینطور مسائل سیاسی خارجی با سایر ممالک دنیا موجب کاهش بخش بزرگی از درآمد ملی (گردشگری) این کشور شده است.

وی همچنین در این مصاحبه رادیویی گفت: کاهش درآمد ملی ناشی از گردشگری در ترکیه بیشتر متاثر از ناامنی ها، انفجارها، تعارضات تروریستی و موارد مشابه دیگر بوده است.

رئیس کل سابق بانک مرکزی افزود: افت درآمدهای تولیدی و گردشگری ترکیه موجب افزایش نرخ تورم در این کشور شده است.

وی عنوان کرد: ترکیه به رغم تمامی این مشکلات به هیچ وجه اقدام به دستکاری نرخ ارز و سیاست مداخله گرانه را دنبال نمی کند.

مظاهری گفت: بدون شک با بروز و ظهور رخداد های مختلف در اقتصاد ترکیه دولت این کشور اجازه می دهد موارد و مسائل بطور طبیعی روی نرخ ارز اثر بگذارد و کاهش 10 درصدی نرخ ارزش ارز ترکیه در طول یکساله گذشته نسبت به ارزهای اروپایی به همین دلیل بوده است.

وی در ادامه افزود: هرچند ترکیه عواید ارزی حاصل از صادرات نفت خام مثل ایران را ندارد سیاست مداخله گرانه و سرکوب نرخ ارزی که جمهوری اسلامی دنبال می کند به هیچ وجه چنین سیاستی در این کشور پیگیری نمی شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • چتر بیمه روستائیان بر سر 700 هزار قالیباف

  • پوشش رادیویی سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم

  • گردهمایی بانوان قرآنی 28 کشور جهان در ایران /آغاز نهضت فرا گیر آموزش قرآن همزمان با مسابقات بین المللی قرآن

  • سنگ کلیه، بیماری بسیار شایع

  • در برنامه نبض چهارشنبه بیست و نهم فروردین درباره دیالیز عصبی صحبت میکنیم

  • مرور خاطرات جانبازان و آزادگان در رادیو تهران

  • عارفانه‌های مناجات شعبانیه از امواج فضیلت و فطرت

  • آیین راه اندازی "رادیو کتاب" و رونمایی از "پایگاه جامع کتاب گویا" برگزار می شود

  • معاون صدا در نشست برنامه‌ریزی محتوایی شبکه‌های رادیو عنوان کرد؛

  • عربستان در مسیر توسعه صنایع پائین دستی نفت