صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عضو انجمن قطعه سازان کشور گفت: خوشبختانه لنت در ایران امروز به مدد فناوری های پیشرفته، مواد اولیه مرغوب و استانداردهای روزجهانی با کیفیت و مرغوبیت بالا تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

سید علی لاجوردی در برنامه «کالای ایرانی» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به تولید انواع لنت ترمز خودروی سبک و سنگین در کشور افزود: تولید لنت ترمز برای انواع کامیون از 55 سال قبل با تاسیس کارخانه لنت ایران در کشور آغاز شده است.

وی همچنین اظهارداشت: این کارخانه ها پس از سال ها همچنان به فعالیت خود در این زمینه با قدرت و قوت ادامه می دهد.

عضو انجمن قطعه سازان گفت: سابقه تولید لنت برای انواع خودرو های سواری نیز در کشور به 35 سال می رسد.

وی در ادامه با بیان اینکه لنت یک قطعه فوق ایمنی در خودرو است، افزود: مصرف کنندگان در انتخاب لنت حساسیت ویژه ای داشته باشند.

لاجوردی تصریح کرد: لنت ترمز یکی از مهمترین قطعات خودروست که سلامت و کیفیت این قطعه بطورمستقیم به ایمنی سرنشینان و رهگذران ربط دارد بنابر این هرگونه کوتاهی در تولید لنت جان سرنشینان و یا عابران را به مخاطره می‌اندازد.

وی با بیان اینکه تولید لنت ترمز در ایران مشمول استاندارد اجباری است، گفت: عمده مشکل در مورد لنت ترمزهایست که به صورت فله‌ای توسط برخی تولیدکنندگان فاقد هویت در مکان‌های نامعلوم تولید و با بسته‌بندی‌های تقلبی در بازار به فروش می‌رسد.

عضو انجمن قطعه سازان کشور افزود: جدا از این عرضه انبوه لنت ترمزهای غیر استاندارد وارداتی امنیت و سلامت عمومی را در جامعه به شدت تهدید می کند.

وی تصریح کرد: سازمان ملی استاندارد ایران بر تولید لنت داخلی از حیث کیفیت و آلایندگی زیست محیطی نظارت و به عبارت بهتر استاندارد ها در ساخت قطعات خودرو به ویژه لنت در کشور به خوبی رعایت می شود.

لاجوردی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از فروشندگان داخلی قطعات ساخت داخل را به خریداران توصیه نمی کنند، گفت: قطعات خارجی به دلیل عدم قیمت گذاری، برای فروشندگان بیشتر از تولیدات داخلی سودآور است.

وی افزود: تولیدات داخلی در شرایط فعلی از توان رقابت پذیری بسیار پائینی نسبت به محصولات خارجی برخوردارند چرا که اجناس مزبور بدون پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، صدور فاکتور و بسیاری موارد دیگر به بازار مصرف ارائه ولی در برابر عرضه کالاهای ساخت داخل به بازار همراه با مالیات، عوارض، صدورفاکتور و دیگر هزینه های جانبی است.

عضو انجمن قطعه سازان کشور اظهارداشت: بدون شک با وجود چنین شرایطی فروشندگان، عرضه کالای خارجی را بر داخلی ترجیح می دهند چرا که با فروش این نوع کالا سودبیشتری نصیب آنان خواهد شد.

وی در ادامه این مصاحبه رادیویی ضمن اشاره به دیگر مشکلات حوزه صنعت لنت در کشور گفت: متاسفانه برخی افراد فرصت طلب و سودجو محصولات با کیفیت و مرغوب داخلی را در قالب بسته بندی برندهای معتبر خارجی به بازار مصرف ارائه می دهند.

وی افزود: جدا از این واحدهای کارگاهی به اصطلاح زیرپله ای به دلیل عدم برخورداری از تجهیزات و مواد اولیه مناسب محصولات بی کیفیت مشابه اجناس معتبر داخلی تولید و در بازار به فروش می رسانند.

لاجوردی تصریح کرد: تمامی این موارد ضربات مهلکی به تولید و اشتغال داخلی وارد می سازد که باید دستگاه های نظارت و کنترلی مانع تداوم این گونه رفتارها در جامعه شوند.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی و مهدی شیار» با هدف معرفی، ترویج، و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید کنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • شکوفایی روستاها با طرح «روستای بدون بیکار»

  • «مستند عکاسان جنگ» از رادیو تهران

  • تحلیل مسائل روز اقتصادی در «مرورگر 1332»

  • بررسی راه های پیشگیری از هاری در "مجله پزشکی"

  • معاون صدا از گزارشگران رادیو ورزش تقدیر کرد

  • رادیو تهران؛ «بیسیم چی» روایتگر دفاع مقدس

  • مراسم تودیع سرکار خانم زهره بزرگ در رادیو فرهنگ برگزارشد

  • چرا بعضی‎ها قوانین را جدی نمی‎گیرند؟

  • «کتیبه تهران»؛ ویژه شهادت حضرت امام زین العابدین (ع)

  • جایگاه حضرت زینب (س) پس از واقعه عاشورا