صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک کارشناس صنعت نساجی و پوشاک گفت: هرساله چهار تا پنج میلیارد دلار پوشاک قاچاق وارد کشور می شود.

مهدی یکتا در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد در خصوص گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر حجم ورود کالاهای قاچاق به کشور در سال بین 16 تا 20 میلیارد دلار است که محصولات نساجی با 2.3 میلیارد دلار سهم بالایی در این حوزه دارند، افزود: عمده قاچاق در حوزه نساجی مربوط به پوشاک است.

وی همچنین اظهارداشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس کشفیات و استفاده از برخی فرمول ها میزان احتمالی کالای ورودی به کشور را حدس می زند ولی واقعیتی که در بازار پوشاک ایران وجود دارد خلاف جهت مورد نظر را نشان می دهد یعنی اعداد و ارقام قاچاق در بحث پوشاک خیلی بزرگ این حرف هاست.

این کارشناس صنعت نساجی و پوشاک گفت: بر اساس آماری که بانک مرکزی هر ساله از سرانه مصرف پوشاک، کیف و کفش خانوار ارائه می دهد بازار مصرف پوشاک ایران سالانه یک عدد 10 تا 11 میلیارد دلار است که در خوش بینانه ترین حالت بالای 70 درصد این بازار از طریق واردات تامین می شود.

وی با بیان اینکه 99 درصد واردات پوشاک به کشور بصورت قاچاق است، افزود: سال گذشته واردات رسمی پوشاک از مبادی رسمی تنها 59 میلیون دلار بوده است.

یکتا در ادامه قاچاق را آفت بزرگ صنعت نساجی بالاخص پوشاک دانست و اظهارداشت: هرساله چهار تا پنج میلیارد دلار پوشاک قاچاق وارد کشور می شود.

وی همچنین در خصوص تداوم قاچاق پوشاک به کشورگفت: بخشی از این موضوع به دلائل اقتصادی مربوط می شود یعنی نیازی در جامعه وجود دارد و این نیاز باید پاسخ داده شود.

این کارشناس صنعت نساجی و پوشاک افزود: نکته بسیار حائز اهمیت در این بحث اینکه فروش کالای قاچاق بسیار راحت و آسان است.

وی تصریح کرد: پوشاک یک کالای فسادپذیر نیست و تاریخ مصرف هم ندارد بنابراین فروش این کالا در بازار کار سختی نخواهد بود چون نیاز اولیه مردم است.

یکتا در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: سهولت توزیع و فروش در کنار وجود نیاز می تواند از جمله عوامل مهم تداوم ورود قاچاق پوشاک به کشور باشد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • پیگیری خدمت رسانی به هموطنان سیل زده از سوی رادیو پیام

  • چگونگی برخورد باکودک پرخاشگر و لجباز دربرنامه «خشت اول»

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود