صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس مرکز آمار ایران از کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور خبر داد.

امید علی پارسا در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد افزود: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن تعداد جمعیت کشور در سال 1395 به 79 میلیون و 926 هزار نفر بوده است.

وی در ادامه اظهارداشت: بر اساس این سرشماری نرخ رشد جمعیت ایران از 1,29 به 1.24 درصد کاهش یافته است.

رئیس مرکز آمار ایران ضمن اشاره به این جمله «نرخ رشد جمعیت» کاهش یافته نه «تعداد مطلق جمعیت» گفت: جمعیت کشوربطور متوسط سالی بین 950 هزار تا یک میلیون نفر در پنج ساله گذشته بصورت خالص افزایش پیدا کرده و پیش بینی می شود این تعداد طی پنج سال آینده نیز در همین حد و حدود باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تولید آمار امروز در دنیا استانداردهای مشخصی دارد و این استانداردها برای تمامی کشورهای جهان یکسان است.

پارسا تصریح کرد: مرکز آمار ایران امروز نرخ بیکاری هر ماه را حداکثر 10 روز پس از پایان فصل، نرخ تورم ماهانه را بلافاصله یک روز بعد از پایان هر ماه و نرخ رشد فصلی اقتصادی کشور را 75 روز پس از پایان فصل ارائه می دهد.

وی اذعان داشت: نتایج آخرین سر شماری نفوس و مسکن کشور (سال 1395) در کمتر از چهار ماه منتشر و به اطلاع عموم مردم رسید.

این مقام مسئول با بیان اینکه انتشار داده های مرکز آمار ایران منظم و به هنگام است، گفت: شان نزول ایجاد مرکز مزبور تولید داده ها و آمار با کیفیت است نه هر داده ای!.

وی در ادامه افزود: بدون در دست داشتن آمار کافی، دقیق و به‌هنگام، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، تعیین اهداف، راهکارها و فعالیت‌ها و در نهایت ارزیابی نتایج مربوطه امکان‌پذیر نخواهد بود.

پارسا در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: داده های آماری بنیادی ترین اصل برای برنامه ریزی است از این جهت تولید آمار در کشور با حساسیت بسیار بالا دنبال می کند.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 6,30 به مدت 85 دقیقه به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه و مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • احوالپرسی معاون صدای رسانه ملی از شاعر و نویسنده پیشکسوت رادیو

  • بررسی ضرورت تولید محتوای قرآنی و دینی در فضای مجازی

  • مهارتهای یادگیری درک متقابل در برنامه "صبح روشن "

  • "راننده آمبولانس" در رادیو صبا

  • شرحی بر "حیات طیبه" آیت الله سید محمود هاشمی شاهروی برامواج فضیلت و فطرت

  • از قیمت لبنیات تا قانون از کجا آوردی مسئولان در میدان آزادی رادیو فرهنگ

  • گفتگو با نسترن هاشمی نوازنده سنتور و آهنگساز در رادیو فرهنگ

  • رادیو قرآن ، نورانیت وحی را وارد خانه ها و قلب مردم کند

  • پخش مستقیم نماز و خطبه های عید فطر از امواج فضیلت و فطرت

  • بررسی سیره اقتصادی فردی امام خمینی (ره)