صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: در حال حاضر 95 درصد نرخ ابریشمی تولید داخل درهنر - صنعت فرش دستبافت به مصرف می رسد.

علی اصغر داداش پور در برنامه «ارمغان طبیعت» رادیو اقتصاد افزود: نخ ابریشم کاربردهای وسیعی در حوزه های مختلف منجمله تولید انواع قالی، قالیچه، پارچه های گران بها، تابلو فرش، البسه، روسری، شال، صنایع دستی و غیره دارد.

وی همچنین اظهارداشت: ابریشم بعنوان ظریف ترین، محکم ترین، پردوام ترین و پر جلا ترین نخ جهان ازسابقه ای به قدمت تمدن بشری برخوردار است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: فعالیت نوغانداری و صنایع وابسته بین تولید پیله و تهیه محصولات نهایی سطوح مختلفی از اشتغال روستایی و شهری ایجاد و فرصت های شغلی قابل ملاحظه ای به وجود می آورد.

وی در ادامه ضمن اشاره به تولیدافزون 850 تن پیله تر ابریشم طی سال گذشته در کشور افزود: پیش بینی می شود میزان تولید امسال بیشتر از پارسال باشد.

داداش پور تصریح کرد: پرورش کرم ابریشم یکی از فعالیت های تولیدی جنبی بخش کشاورزی است که به سبب ارزش اقتصادی تولید ابریشم در دنیا بالاخص ایران رواج بسیاری دارد.

وی در ادامه گفت: استفاده از ابریشم در صنایع دستی و قالیبافی می تواند بازده اقتصادی این فعالیت تولیدی را به نفع تولید کنندگان کوچک و محروم روستایی تضمین کند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: پرورش کرم ابریشم نقش مهمی در استفاده از منابع روستایی در بهترین شکل ممکن دارد.

وی با بیان اینکه سیاست مرکز توسعه نوغانداری گسترش و رونق زنجیره های ابریشم در کشور است، اظهارداشت: برای تحقق بخشی این سیاست بحث ایجاد صندوق حمایت از نوغانداری با موافقت وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار قرار گرفته است.

داداش پور یادآورشد: این صندوق با رویکرد ایجاد منافع مشترک، افزایش تعامل و هم افزایی میان حلقه‌های مرتبط در زنجیره ابریشم راه اندازی می‌شود.

برنامه «ارمغان طبیعت» کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی الهام مصطفوی روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه ساعت 13,30 به مدت 30 دقیقه با هدف کمک به ارتقای بهره وری در صنعت دام و طیور با معرفی نمونه‌های موفق و ارائه راهکارهای کارشناسی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • چگونگی برخورد باکودک پرخاشگر و لجباز دربرنامه «خشت اول»

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود

  • قانون اعاده اموال نامشروع اول به سراغ ثروت های کلان خواهد رفت