صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس میز عراق در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: روند رو به رشد صادرات ایران به عراق همچنان به قوت خود باقی است.

ابراهیم رضا زاده در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: بر اساس برنامه پنج ساله مورد تعیین صادرات ایران به عراق سالانه باید پنج درصد رشد داشته باشد.

وی همچنین اظهارداشت: پارسال اهداف مورد برنامه ریزی محقق شد و امید می رود این روند یعنی رشد پنج درصدی برای سال جاری نیز نمود عملی پیدا کند.

رئیس میز عراق در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حال حاضر بیشترین صادرات ایران به عراق مواد غذایی و مصالح ساختمانی است.

وی در ادامه افزود: هزینه حمل کالا به عراق به دلیل نزدیکی و هم مرز بودن برای تجار و بازرگانان ایرانی ارزان تر تمام می شود.

رضا زاده تصریح کرد: رشد صادرات ایران به عراق طی سال های گذشته بیشتر مربوط به اجزا و قطعات توربین های گازی و مواد پلاستیکی بوده است.

وی همچنین گفت: قطعات پلاستیکی و لوازم آشپزخانه از کالاهای پر مصرف ایران در کشور عراق است.

این مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت در پاسخ به اینکه سال گذشته صادرات ایران به عراق شش میلیارد و 425 میلیون دلار بوده حال سئوال اینجاست که آیا این رقم با توجه به مزیت های بین دو کشور مطلوب به نظر می رسد، افزود: ظرفیت صادراتی ایران به عراق با وجود توان اقتصادی بالا در کشور فراتر از وضعیت فعلی است.

وی در بخش دیگری از سختان خود درصد پیش بینی رشد واقع بینانه و خوش بینانه صادرات ایران به عراق را به ترتیب 5 و 10 درصد عنوان کرد وگفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی با تلاش های صورت گرفته هم اکنون به رشد صادرات واقع بینانه رسیده و از توان لازم برای دستیابی به رشد خوش بینانه نیز برخوردار است.

رضا زاده در ادامه یادآورشد: متاسفانه به سبب کسری شدید بودجه دولت عراق و به تبع کاهش واردات هنوز درصد خوش بینانه صادرات به این کشور نمود عملی پیدا نکرده است.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • پیگیری خدمت رسانی به هموطنان سیل زده از سوی رادیو پیام

  • چگونگی برخورد باکودک پرخاشگر و لجباز دربرنامه «خشت اول»

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود