صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک کارشناس کشاورزی گفت: نخستین قدم برای احداث باغ پسته شناخت دقیق از شرایط آب و هوایی منطقه است.

سید محسن نظمیه در برنامه «خوشه چین» رادیو اقتصاد افزود: انجام هر گونه فعالیتی بایستی با آگاهی از وضعیت اقلیمی مناطق صورت گیرد در غیر این صورت سرمایه گذاری با ریسک پذیری زیادی همراه خواهد بود.

وی همچنین اظهارداشت: پسته در عرض جغرافیایی 27 تا 37 درجه شمالی و همینطور ارتفاع 900 تا 1100 متری از سطح دریا قابلیت کشت دارد.

این کارشناس کشاورزی گفت: نیاز سرمایی و دمای محیط در فصل رشد و زمان گرده افشانی یکی از فاکتورهای مهم احداث باغ پسته است یعنی نیاز سرمایی در منطقه مورد نظر حداقل بین 700 تا 1200 ساعت بین صفر تا هفت درجه سانتیگراد طی شش ماهه دوم سال فراهم باشد.

وی افزود: خسارات عمده ای که سرمای دیررس و گرمای زودرس بهاره در بعضی از مناطق به محصول پسته وارد می کند از اینرو ضرورت دارد برای انتخاب رقم مناسب و سازگار با مناطق مطالعه و بررسی دقیق اولیه صورت گیرد.

نظمیه در ادامه اظهارداشت: رطوبت مورد نیاز در زمان گرده افشانی درختان پسته بین 35 تا 50 درصد و در عین حال رطوبت محیط طی سال باید بین 25 تا 35 درصد باشد.

وی گفت: خاک به عنوان بستر رشد و نمو درختان و آب به عنوان جریان دهنده تمامی مواد غذایی به استثناء کربن و مهمترین ماده ترکیبی نسوج گیاهی از اساسی ترین فاکتورهای استقرار و رشد درختان محسوب می شود.

این کارشناس کشاورزی افزود: شناخت دقیق از وضعیت آب و خاک منجر به تصمیم گیری هدفدار در انتخاب محل احداث باغ پسته خواهد شد.

وی ضمن اشاره به این جمله که درختان پسته در خاک های غنی، شنی لومی و با عمق زیاد بهتر محصول می دهند، اظهارداشت: احداث باغات پسته در آب و خاک مرغوب باصرفه تر، اقتصادی و برگشت سرمایه سریع تر است.

نظمیه در بخش دیگری از سخنان خود به مراحل احداث باغ پسته اشاره کرد و گفت: آماده سازی زمین، تهیه و پیاده سازی نقشه باغ، نهالکاری وکاشت بذر در زمین اصلی، چاله کنی و کاشت نهال، نصب قیم و احداث بادشکن از جمله این موارد است.

وی همچنین در مورد آماده سازی زمین افزود: تمام سطح زمین را با تراکتور شخم عمیق زده و اگر خاک تا عمق دو متری دارای لایه سخت و یا بافت سنگین باشد باید با سوسولوز (ریپر) این لایه ها را شکست و قابل نفوذ کرد.

این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه پس از شخم زمین باید هموار و تسطیح شود، اظهارداشت: اگر اجرای آبیاری بابلر مورد نظر باشد تسطیح با شیب یک تا دو درصد و در آبیاری قطره ای تسطیح نسبی کافی است.

وی در خصوص تهیه و پیاده سازی نقشه باغ نیز گفت: در تهیه نقشه باغ مشخص کردن موقعیت خیابان های اصلی و فرعی، محل ایجاد تاسیسات، محل حفر چاه و محل استخر ذخیره آب، قطعه بندی مزرعه برای کشت ارقام مختلف و تعیین جهت کاشت ردیف درختان، فاصله ردیف ها از همدیگر و فاصله درختان روی ردیف و محل احداث بادشکن و استقرار درختان نر مورد توجه قرار می گیرد.

نظمیه ضمن اشاره به اینکه مناسب ترین فاصله ردیف ها شش تا هفت متر و فاصله بین درختان سه تا چهار متر است، اظهارداشت: فاصله بین ردیف کمتر از چهار متر و فاصله بین درختان کمتر از دو متر نامناسب است.

وی همچنین به بحث کاشت بذر در زمین اصلی یا نهالکاری اشاره کرد و گفت: در اواخر اسفند و اوایل بهار بذرها را 24 تا 48 ساعت در آب خیسانده و پس از شست‌وشو با استفاده از سموم قارچ‌کش یا هیپوکلرید سدیم (مایع سفیدکننده) ضدعفونی می‌شود.

این کارشناس کشاورزی افزود: پس از این مرحله بذرها را باید در کیسه‌های پارچه‌ای بطورمنظم به‌مدت 4 تا 5 روز مرطوب نگهداشت و بعد از جوانه زدن بایستی بذرها را با قارچ‌کش ضدعفونی و در محل مورد نظر کاشت.

وی با عنوان اینکه دمای مناسب برای جوانه‌زنی بذرها 20 تا 30 درجه سانتیگراد است، اظهارداشت: در اراضی با آب وخاک شیرین بذور جوانه زده برای کاشت را پس از گاورو شدن خاک در محل داغ آب زمین اصلی می‌کارند.

نظمیه تصریح کرد: چنانچه بافت خاک مزرعه سنگین باشد به منظور جلوگیری از سله بستن روی بذور داخل هر گودال را به وسیله ماسه می‌پوشانند که این عمل به رشد گیاه کمک فراوان خواهد کرد.

برنامه «خوشه چین» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 13,30 به مدت 25 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف آموزش نکات ترویجی برای تولید با کیفیت و افزایش بهره وری در مزارع کشاورزی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • احوالپرسی معاون صدای رسانه ملی از شاعر و نویسنده پیشکسوت رادیو

  • بررسی ضرورت تولید محتوای قرآنی و دینی در فضای مجازی

  • مهارتهای یادگیری درک متقابل در برنامه "صبح روشن "

  • "راننده آمبولانس" در رادیو صبا

  • شرحی بر "حیات طیبه" آیت الله سید محمود هاشمی شاهروی برامواج فضیلت و فطرت

  • از قیمت لبنیات تا قانون از کجا آوردی مسئولان در میدان آزادی رادیو فرهنگ

  • گفتگو با نسترن هاشمی نوازنده سنتور و آهنگساز در رادیو فرهنگ

  • رادیو قرآن ، نورانیت وحی را وارد خانه ها و قلب مردم کند

  • پخش مستقیم نماز و خطبه های عید فطر از امواج فضیلت و فطرت

  • بررسی سیره اقتصادی فردی امام خمینی (ره)