صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

برنامه "باشگاه تندرستی" برنامه ای از شبکه رادیویی ورزش روز دوشنبه 21 خرداد، با دکتر بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، درباره تأثیر ورزش بر رشد قدی کودک به گفتگو پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، کارشناس ورزش، در پاسخ به این سوال که آیا 3،4 کیلومتر دویدن در روز برای یک کودک 10 ساله ممکن است باعث قدسوزی شود یا خیر، بیان کرد: ما عنوانی به نام قد سوزی نداریم؛ مگر اینکه فشار تمرینی به حدی باشد که باعث شود صفحات رشد کودک تحت تأثیر قرار بگیرد.
وی افزود: فعالیت های ورزشی به خصوص فعالیت های هوازی در سنین رشد خیلی مؤثر واقع می شوند. اینکه عنوان می شود ورزشی قد کودک را کوتاه یا بلند می کند، اصلاً نظر منطقی نیست. زیرا بعضی از ورزش ها برای اینکه بازدهی بیشتری داشته باشند، می طلبد قد ورزشکار کوتاه باشد.
این کارشناس ورزشی ادامه داد: ژیمناستیک ورزشی است که زیاد مطرح می شود اگر کودک در سنین رشد به این ورزش بپردازد، قدش می سوزد. در صورتیکه چنین مطلبی صحت ندارد. با توجه به اینکه در ورزش ژیمناستیک، رفلکس حرکتی و انعطافی باید در سرعت زمان کوتاهتر انجام شود، قاعدتاً هر چه از لحاظ دامنه حرکتی کوتاهتر باشیم، شوی حرکتی بهتری را به نمایش خواهیم گذاشت. اغلب افرادی که کوتاه هستند، می توانند در این ورزش موفق تر باشند و با توجه به اینکه اکثر قهرمانان ژیمناستیک کوتاه قد هستند، اینطور تصور می شود که این ورزش قد را کوتاه می کند.
دکتر بردبار آذری تصریح کرد: بعضی از حرکات جهشی و پرشی برای سنین رشد بسیار مؤثر هستند و توصیه می شود که در سنین کودکی به این نوع ورزش ها پرداخته شود. زیرا این ورزش ها حرکات جهش و پرشی به سمت بالا دارند و می توانند در بحث تراوش هورمون های رشد مؤثر واقع شوند. اما دویدن یک نوع فعالیتی است که باید توانایی کودک را درنظر گرفت. این نکته بسیار مهم است که شکل دویدن کودک که به چه صورت است. آیا دویدن با شدت بالاست یا با شدت پایین است و آیا کودک ورزشکار است و برای رقابت خاصی آماده می شود؟ همه این مسائل باید مدنظر قرار گرفته شود. اما اگر فرد تغذیه مناسبی داشته باشد، مشکلی برای او ایجاد نمی شود و خانواده ها نگران مشکل قدی نباشند که حتی دویدن می تواند مفید واقع شود.
برنامه باشگاه تندرستی، با اجرای زهرا محمودوند، کاری از گروه علوم ورزشی است که روزهای زوج ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

اخبار پربازدید

  • روابط عمومی عنصر کلیدی رادیو در بهتر دیده شدن این رسانه است

  • تحلیل و بررسی نحوه ی برگزاری طرح تابستانی رادیو قرآن در برنامه "افق"

  • آیین معارفه مدیر جدید رادیو ورزش برگزار شد

  • "مقرری " رادیو نمایش تعیین شد

  • آمادگی کامل شهر اراک برای میزبانی چهل و یکمین مسابقات سراسری قرآن

  • تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کالا

  • ریشه های ادبیات کهن در شعر نو نیمایی دیده می شود

  • سخت گیری بیش از حد والدین یکی از دلایل اعتیاد فرزندان،از " رادیو سلامت " بشنوید.

  • "نسیم نژاد جعفری" مهمان رادیو صبا

  • تب بازار سکه کاهش می یابد