صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

مدیر کل نظارت و پیشگیری قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی از رسیدگی به موقع پرونده‌های قاچاق کالا و تعیین تکلیف کالاهای مکشوفه در قالب تفاهم نامه همکاری چهارجانبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک، نیروی انتظامی و این سازمان خبرداد

عبد المجید اجتهادی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: تفاهم‌نامه مزبور در جهت رفع مشکلات و افزایش ضریب دقت کارشناسی در تشکیل پرونده‌های قاچاق کالا و همچنین سرعت در رسیدگی و حذف اطاله مراحل رسیدگی، رعایت حقوق شهروندی و کاهش آثار و تبعات روانی و اجتماعی حاصل از ورود اتهام بی‌دلیل به مردم، کاهش هزینه نگهداری از سوی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی به سبب دقت در کشف قاچاق و افزایش ضریب سلامت اداری و کاهش تخلفات منعقد شده است.

وی همچنین اظهارداشت: بر اساس این تفاهم نامه از این پس کارشناسان امور گمرکی می‌توانند در ایستگاه های ایست و بازرسی در راستای ماموریت مبارزه با قاچاق کالا و ارز مستقر شوند.

مدیر کل نظارت و پیشگیری قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: با مواجهه موارد مظنون به قاچاق در صورت ارائه هرگونه سند مثبته گمرکی نماینده گمرک با استفاده از دسترسی های موجود به سامانه‌های الکترونیکی گمرک نسبت به بررسی اصالت و انطباق یا عدم انطباق کالا با سند ابزاری اقدام و در غیر این موارد و در صورت جاسازی کالا و فقدان سند مثبته گمرکی نماینده ناجا بررسی و اظهار نظر خواهد کرد.

وی افزود: همچنین براساس این تفاهم نامه در صورت عدم انطباق اسناد مثبته گمرکی با کالا یا عدم ارائه این اسناد ضمن ارزش‌گذاری کالای مکشوفه صورت‌جلسه‌ای تنظیم و با درج جزئیات مقرر به امضا نمایندگان گمرک و ناجا رسیده و به صورت‌جلسه کشف که بوسیله ناجا مطابق فرم پیوست آئین نامه اجرایی مواد 6 و 5 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیوست می شود.

اجتهادی تصریح کرد: اگر اسناد مورد ارائه از سوی اشخاص مظنون به قاچاق به تشخیص کارشناس فنی گمرک منطبق با محموله موجود باشد پس از تنظیم صورت‌جلسه توسط گمرک، ناجا و تعزیرات حکومتی ادامه مسیر حامل کالا بلامانع خواهد بود.

وی گفت: همچنین در مواردی که با وجود نظریه کارشناس فنی گمرک مبنی بر انطباق سند با کالای مظنون به قاچاق، دستگاه کاشف مستنداتی دایر بر ارتکاب قاچاق در اختیار داشته باشد در بدو امر نسبت به ارائه مستندات به کارشناسان فنی گمرک جهت بررسی و اظهار نظر اقدام و سپس مستندات موضوع پرونده به شعبه تعزیرات مستقر در گلوگاه‌ها جهت اتخاذ تصمیم ارجاع می شود.

مدیر کل نظارت و پیشگیری قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی افزود: با توجه به تفاهم‌نامه همکاری چهارجانبه در صورتی که حامل کالا اسناد مثبته گمرکی را همراه نداشته باشد ضابط درمدت حداکثر 24 ساعت نسبت به نگهداری کالا به منظور ارائه سند توسط حامل مبادرت می‌کند در صورت عدم ارائه سند مثبته طی این مدت نسبت به تشکیل پرونده مطابق ترتیبات مقرر قانونی اقدام خواهد شد.

وی اظهارداشت: تفاهم نامه همکاری چهارجانبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک، نیروی انتظامی و سازمان تعزیرات حکومتی سوم خردادماه سال جاری منعقد و به تازگی از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ شده است.

اجتهادی تصریح کرد: گلوگاه هایی که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین کرده سازمان تعزیرات حکومتی با ایجاد تمامی زیرساخت ها اعم از سامانه سی. ام. اس، مکاتبات وموارد دیگرآمادگی کامل برای استقرار در این مراکز را دارد.

وی در ادامه پیش بینی کرد این تفاهم نامه قبل از 15 تیرماه سالجاری شاید به مناسبت هفته قوه قضائیه در کشور عملیاتی شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • پیگیری خدمت رسانی به هموطنان سیل زده از سوی رادیو پیام

  • چگونگی برخورد باکودک پرخاشگر و لجباز دربرنامه «خشت اول»

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود