صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: ورود نفت خام به بورس با توجه به تحریم های جدید آمریکا فرصت مغتنمی برای تسهیل معاملات نفتی ایران در بازارهای جهانی است.


سید حمید حسینی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: تحریم های نفتی آمریکا بسیار جدی است.

وی همچنین اظهارداشت: دست دولت بجزء قراردادهای دولت به دولت در سایر مواردو فعالیت های نفتی بسته است بنابراین تلاش دارد از دیگر ابزارها به ویژه توان بخش خصوصی در این مسیر استفاده کند.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: دولت با عرضه نفت خام در بورس به دنبال عرضه طلای سیاه از طریق بخش خصوصی به بازارهای صادراتی است.

وی در ادامه افزود: ورود نفت خام به بورس ضمن ایجاد شفافیت در بازار به فروش نفت در شرایط تحریم کمک شایان توجهی خواهد کرد.

حسینی دراین مصاحبه اظهارداشت: مقدمات ورود نفت خام به بورس در گذشته انجام شد ولی به دلائل مختلف این روند موفقیت آمیز نبود چرا که سیستم فروش نفت در ایران بر مبنای فروش بر مصرف کننده نهایی استوار است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: سیاست وزارت نفت همیشه بر این نکته پایدار بوده که نفت خام باید به مصرف کننده نهایی فروخته شود نه تاجر و واسطه بنابراین هیچ وقت بخش خصوصی در معاملات نفتی کشور نقش آفرین نبوده است.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: معاملات نفتی در کشور همواره از طریق دولت به دولت یا ورود مستقیم پالایشگاه های بخشی خصوصی دنیا با وزارت نفت انجام می شد.

وی تصریح کرد: پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری حضور بخش خصوصی در تجارت نفت مسجل و به تبع اقداماتی در خصوص معامله نفت در بورس انرژی انجام شد ولی این تلاش ها به نتیجه مطلوب و مقصود خود نرسید.

حسینی در ادامه یادآورشد: ساز وکار عرضه نفت خام در بورس انرژی وجود دارد منتها اجرای این تصمیم اراده و عزم جدی را می طلبد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • آغاز پخش یک سریال نمایشی با همکاری 2 شبکه رادیویی

  • انتصاب مدیر کل برنامه ریزی و نظارت معاونت صدا

  • انتصاب فرمانده بسیج حوزه معاونت صدای رسانه ملی

  • سلبریتی ها و مهندسی فرهنگی در میدان آزادی رادیو فرهنگ

  • خوانش بخشی از کتاب « اشتباه در بخت ستارگان» در «رویای کاغذی»

  • انگیزه «میرزا رضا کرمانی» از قتل ناصرالدین‌شاه در« شنیدنی های تاریخ»

  • جمعه در رادیو فرهنگ بشنوید: بررسی موسیقی فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند»

  • نگاهی بر ویژگیهای فعال رسانه ای منتظر در برنامه "تا جمعه ظهور"

  • راهکاری برای مقابله لجبازی کودکان و نوجوانان دربرنامه «خشت اول»

  • سفر به پرجمعیت ترین کشور جهان با رادیو فرهنگ در سفرنامه خوانی