صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه گل ماده مخدر نیست، گفت: گل جزء ترکیبات روانگردان است. ممکن است عوارض جسمی اش پایین تر باشد ولی عوارض روانی و تخریب های مغزی اش بسیار شدید است.

برنامه «هاشور» رادیو گفت و گو با موضوع پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در حوزه مبارزه با مواد مخدر و با حضور دکتر پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر و معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی به روی آنتن رفت.
پرویز افشار با اشاره به اینکه کاهش تقاضا و مقابله با عرضه دو بخش بسیار مهم در حوزه مبارزه با مواد مخدر است، گفت: مقابله با عرضه فقط مقابله با قاچاق نیست، گاهی ممکن است سرمنشا مواد در همان موادی باشد که در روزمره از آنها استفاده می کنیم.
وی در خصوص پیش ساز های مواد مخدر عنوان کرد: تعدادی از پیش سازهایی که به کشور وارد می شود کاربردهای چندگانه دارند در صنایع دارویی،کشاورزی، نظامی و پتروشیمی استفاده می شوند و اگر انحراف پیدا کنند می توانند به مواد مخدر و مواد محرک تبدیل شوند.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: به همین خاطر کمیته ای در ستاد مبارزه با مواد مخدر تحت عنوان «کمیته پیش سازها» وجود دارد بطوریکه در تشکیلات ما شان کمیته از شان کارگروه بالاتر است.
وی به نتایج اقدامات این کمیته اشاره و بیان کرد: میزان ورود پیش سازهای شیشه که کاربرد دوگانه دارد، کاهش پیدا کرد و از 65 تن ورودی در سال به 9 تن تبدیل شد. مابقی یا صرف صادرات یا صرف تولید دارو می شود که از این میان مقدار زیادی در آشپزخانه ها به شیشه تبدیل می شده است.
افشار تاکید کرد: واردات کاملا رصد می شود و در این زمینه سامانه ای وجود دارد که مواد ورودی مشخص است و معین است که به کدام شرکت ها و کمپانی ها و شرکت های پخش می رود. حتی مشخص است که صرف مصرف داخلی یا خارجی می شود.
وی به ارائه آماری در زمینه مصرف شیشه اشاره کرد و گفت: در سال 1390، 26 درصد از کل مصرف کنندگان و معتادین شیشه مصرف می کردند زمانیکه این مکانیزم را ساری و جاری کردیم در سال 95 – 94 مصرف شیشه به شدت پایین آمد و به رقم 8.2 درصد رسید چون قیمت شیشه با کنترل پیش تازهایش از حدود 5میلیون تومان ابتدا به 120 میلیون تومان و نهایتا به 80 میلیون و اکنون 60 میلیون تومان رسیده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به گل پرداخت و گفت: گل حدود پنج سال است که مهمان ما است و بیشتر از یک سال است که اطلاع رسانی ها و هشدارها بیشتر شده تا مردم مترصد موضوع باشند.
وی متذکر شد: هیچ ماده اعتیادآوری در دنیا ایمن نیست و اینکه برخی تبلیغ می کنند که عوارض گل نسبت به مواد کمتر است، درست نیست. گل سرشاخه گیاه ماری جوآنا است و ماده موثره اش از خود ماری جوآنا 4 تا 8 برابر بیشتر است و حتی برخی از نمونه هایش تراریخته است.
افشار با بیان اینکه گل ماده مخدر نیست، توضیح داد: مواد اعتیاد آور را به مخدر، محرک، روانگردان و توهم زا تقسیم می کنیم. گل جزء ترکیبات روانگردان است. ممکن است عوارض جسمی اش پایین تر باشد ولی عوارض روانی و تخریب های مغزی اش بسیار شدید است.
وی با اذعان به اینکه مدیریت مصرف در کشور ما با دنیا خیلی متفاوت است، بیان داشت: در دنیا چهار دیدگاه راجع به مواد مخدر وجود دارد؛ از جمله مقابله با عرضه بسیار شدید و برخوردهای سلبی، برخوردهای ملایم تر با سه دسته قانونی سازی مواد، عادی سازی مصرف و طبی کردن مصرف مواد.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در کشور به دنبال طبی کردن مصرف مواد هستیم و می گوییم اگر فردی که سال ها هروئین مصرف کرده و نمی تواند پاک شود به سمت درمان با متادون یا شربت تریاک به صورت طولانی مدت برود، در بلند مدت می تواند امکان این ترک وجود دارد.
وی با رد افزایش اعتیاد در زنان در چند سال گذشته، تصریح کرد: از دهه هشتاد تا دهه نود افزایش اعتیاد در زنان را داشتیم، در سال 80، 5درصد از جمعیت کل معتادان ما زن بودند، سال 1390،این میزان 10 درصد شد ولی از سال 1390 نه تنها رشد فزاینده نداشته بلکه کمی هم پایین آمده است.
افشار در خصوص اجرای حکم برای قاچاقیان مواد مخدر بیان داشت: اجرای حکم ساده نیست، برخی از این افراد دارای اطلاعات مهمی هستند و سرشاخه های باندهای بین المللی می باشند و باید از این سرشاخه ها اطلاعاتی به دست بیاید. اجرای عدالت و حکم در مورد این افراد انجام خواهد شد اما بعد از اینکه سیستم قضای و امنیتی به این جمع بندی رسید که اطلاعات تازه ای در مورد اینها وجود ندارد.
وی افزود: از طرفی پاره ای از این افراد آنقدر هوشمندانه عمل می کنند که عدله اثبات دعوی کافی در برابرشان وجود ندارد، یعنی یک قاچاقچی بین المللی وجود دارد که مقدار بسیار زیادی مواد حمل و نقل کرده اما یک گرم هم به نامش نیست و اموال و پول ها هم به نام خودش نیست و اینها نیاز به کارهای پیچیده بررسی سرشاخه های مالی و اطلاعاتی دارد مطمئنا اجرای احکام قاچاقچی های بزرگ نسبت به قاچاقچی های کوچکتر تعویق می افتد.
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی به مجازات قاچاقچیان اشاره کرد و گفت: در ماده واحده ای که در مجلس تغییر کرد حکم اعدام را محدود شد اما کسانیکه به عنوان جرائم خشن مثل حمل مسلحانه، ارتباط با جریانات تروریستی، اخلال اقتصادی در کشور، ایجاد رعب و وحشت و آدم ربایی فعالیت دارند؛ حکم شان اعدام است.
وی افزود: بقیه هم به حبس های دراز مدت محکوم می شوند و همچنین سازوکاری که اکنون در ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه های همراه در دستور کار است ضربه زدن به بنگاه ها و شریان های اقتصادی شان است.
افشار در خصوص هزینه داروهای ضد اعتیاد گفت: هزینه دارو بر عهده بیمار معتاد است البته تعدادی از کلینیک های ترک اعتیاد طرف قرارداد با بیمه هستند و 70 درصد هزینه را بیمه پرداخت می کند.
وی با بیان اینکه پولشویی در دستور کار ستاد قرار گرفته است، اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر عضو مدعو FIU در وزارت اقتصاد است. کارگروهی برای رصد جریان های مالی قاچاقچیان تشکیل شده و ما اطلاعات مالی را به کمیته پولشویی در وزارت اقتصاد می دهیم. آنها در جاهای مختلف رصد می کنند که این فرد در چند سال گذشته چه جریان های مالی از خودش یا بستگان نزدیکش وجود داشته است.


اخبار پربازدید

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • قدردانی از رادیو نمایش در نشست سوره مهر

  • مصداق های ادب در کتاب های درسی

  • «کاروان قرآنی انقلاب» راهی شد

  • سیری در هویت ایرانی و حقوق فرهنگی بر امواج فضیلت و فطرت

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • گرایش نویسندگان لهستانی به معجزه زبان فارسی

  • رمزگشایی رادیو ایران از انتقال آب خزر به سمنان

  • تاثیر ویژگی های حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان الگوی موفقیت

  • سیره عملی حضرت زهرا (س)