صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

شبکه‌های رادیویی در کنار امید بخشی، بهجت آفرینی و نشاط اجتماعی با پرهیز از سیاه‌نمایی به صورتی هنرمندانه به موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی
می پردازند.

در نشست مشترک معاون صدا با معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، دکترحمید شاه‌آبادی با بیان اینکه 630 عنوان برنامه در یک سال اخیر در شبکه‌های مختلف رادیویی به موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی پرداخته‌اند، پیرامون سیاست‌ها و راهبردها‌ی شبکه‌های رادیو‌یی صحبت کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا دکتر شاه آبادی با بیان اینکه مطابق تاکیدات مقام ‌معظم رهبری و اصول مهندسی پیام و در خصوص پرداخت هنرمندانه به موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ، شبکه‌های رادیویی در کنار امید بخشی، بهجت آفرینی، نشاط اجتماعی با پرهیز از سیاه‌نمایی وایجاد ذهنیت منفی از شرایط موجود برای هموطنان، این موضوع را در دستور کار جدی قرار دادند، تصریح کرد: با طراحی ویژه‌برنامه‌ها، برنامه‌های شاخص، طنز و تولید برنامه‌های مستمر این موضوع را بصورت جدی رصد کرده و به آنها می‌پردازند.
دکترشاه آبادی با بیان اینکه موضوع «کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی» دغدغه رسانه بوده است تصریح کرد: درشش ماه گذشته، علاوه بر ماموریت شبکه ‌ها مترصد این مهم شدیم که کدام شبکه می تواند بهتر به این موضوع بپردازد.
شاه آبادی با بیان اینکه دست رادیو برای تهیه و ساخت برنامه ‌هایی با موضوع «کنترل و کاهش آسیب ‌های اجتماعی» پر است ادامه داد:البته بازخورد و میزان تاثیرگذاری این برنامه‌ها در بطن جامعه و سبک زندگی
می بایست مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
وی تصریح کرد:البته تغییر زاویه دید در برنامه ‌سازی از دیگر الویت ‌های ما است،که با پرهیز از سیاه‌ نمایی به صورت جدی برنامه‌هایی را تولید و یا در دست تولید داریم، امید است با همکاری سازمان امور اجتماعی با در نظر گرفتن ذائقه مخاطبین،برنامه‌هایی ویژه بااثر بخشی بیشتر را در دستور کار قرار دهیم.
توانمند کردن مردم،الویت پیش روی سازمان
دکتر تقی رستم‌وندی معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور ضمن ارایه گزارش جامعی از حوزه آسیب‌های اجتماعی، توانمند کردن مردم در این زمینه را از الویت ‌های پیش‌رو دانست.
رئیس سازمان امور اجتماعی کشور تصریح کرد:این مسئله بغرنجی که درحال حاضر در کشور وجود دارد به خاطر غفلت به مسائل اجتماعی است .ما فکر می‌کنیم اگر به مقوله سیاست، اقتصاد، فرهنگ و در رده‌های آخر به مسائل اجتماعی بپردازیم ، می‌توانیم مسائل اجتماعی را حل کنیم ولی می توان این ادعا را مطرح کرد که بسیاری از مشکلات امروز ما ریشه در این دارد که افراد برداشت متناسب با اهمیت مسائل اجتماعی ندارند.
وی با بیان اینکه عدم توجه کافی توجهی به مسائل اجتماعی، چه لطماتی به کشور وارد می‌سازد به طرح« نماد» که در آموزش و پرورش اجرا می‌شود ،اشاره کرد و گفت:در این طرح که با مشارکت9 دستگاه برگزار می شود ،به نام «نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزی »می‌باشد ،دانش‌آموزان سراسر کشور غربال شده، از بین دانش آموزان آنهایی که ریسک بالایی دارند ،شناسایی شده و از طریق بهزیستی ، کمیته امداد و ناجا و شبکه مشاورین به بچه‌ ها مشاوره ارائه شود .
رشد چشمگیر برنامه های رادیویی در حوزه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی
در ادامه جلسه نورالدین جعفری قائم مقام معاونت صدا ضمن ارائه گزارش کمی و کیفی شبکه‌های رادیویی، گفت:علاوه بر پرداختن به تاکیدات مقام معظم رهبری در این حوزه، در بحث فضای مجازی نیز تولیداتی صورت گرفته است که پس از تاکید معاونت صدا در یکسال گذشته با دعوت از کارشناسان نخبه، متخصص و با حضور مسئولین در برنامه‌های رادیویی کیفیت و تعداد برنامه‌های مرتبط با این حوزه رشد چشمگیری داشته است.
ارتباط مستمر با قوه قضائیه برای در اختیار گرفتن پرونده‌ها،مطالبه از دستگاه‌های مختلف که سهم و وظیفه‌ای در این مهم دارندو استفاده از سایت شبکه ها به عنوان مزیت کاری از اقداماتی بوده که در این راستا انجام شده است.ضمن اینکه نمایندگان مجلس،اعضای کمسیون‌های مختلف،قضات‌و مسئولان دستگاه قضایی،روانشناسان، جامعه‌شناسان،مشاوران خانواده و مسئولان نیروی انتظامی به عنوان مدعو در برنامه های مورد نظر دعوت شده‌ و موضوعات و مباحث کاربردی در حوزه کنترل و آسیب‌های اجتماعی در دستور کار قرار گرفته است.
برنامه‌سازی با موضوعات اجتماعی
دکتر اعتماد سعید مدیر رادیو سلامت با بیان اینکه می‌بایست مثلث دانشگاه،مسئولان اجرایی و رسانه تشکیل شده و آینده نگری خاصی نسبت به موضوع آسیب اجتماعی در دستور کار قرار گیرد به هم افزایی سازمان‌ها و ریل گذاری مناسب سازمان ‌های مرتبط با این حوزه تاکید کرد.
مدیر رادیو سلامت تصریح کرد: این شبکه رادیویی با تهیه برنامه های «داستان یک زندگی»، «حریم آرامش»،«برنامه مثبت تربیت» و.. به موضوعات آسیب‌های اجتماعی، طلاق و اثرات سوء آن برجامعه، نقش اعتیاد در طلاق، کودک‌آزاری ، حاشیه‌نشینی و موضوعات دیگر می ‌پردازد.
رضا کوچک‌زاده مدیر رادیو گفت‌و‌گو تصریح کرد: در این شبکه برنامه‌های گفتگو محور و مطالبه گرانه با حضورکارشناسان در حوزه آسیب‌های اجتماعی تهیه و تولید می‌شود.
علی سیفی مدیر رادیو جوان ضمن تاکید به هم‌افزایی و استفاده از تهییج رسانه به نقش مهم این فرایند در بیان موضوعات اجتماعی اشاره کرد و در ادامه به تشریح برنامه شاخص«یک پرونده، یک روایت» پرداخت و گفت: در این برنامه پرونده‌ای واقعی توسط کارشناسان قضایی بررسی می شود.
مقررشد در جلسات آتی ضمن مطالعه و بررسی محور‌های مطرح شده ، هماهنگی لازم برای همکاری‌های مشترک در قالب تفاهمنامه در دستور کار قرار گیرد.
حامد فاتحی مدیر روابط عمومی معاونت صدا ، ابراهیم کبابیان مشاور اجرایی و مدیر دفتر معاونت صدا و اسماعیل پور مدیر اطلاعات و برنامه‌ریزی معاونت صدا، در نشست مشترک معاون صدا با معاون وزیر و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور حضور داشتند.

اخبار پربازدید

  • 14 خرداد 68 در مستند «روایت یک انتخاب»

  • «شب های فرهنگ» نگاهی فقهی به موسیقی و غنا دارد

  • بررسی جایگاه مجلس شورای اسلامی با «خانه ملت»

  • روایتی از اساطیر ایرانی با خوانش «مشی ومشیانه» در برنامه «رویای کاغذی»

  • واکاوی رمان اجتماعی در برنامه «شب های فرهنگ»

  • خواص گیاهان دارویی در «شفاخانه»

  • احمد تمیم داری مهمان امروز برنامه «نام آوران ایران زمین»

  • همراه باخیال های هنری حسام الدین سراج در «وقتی خیال در میزند»

  • همراه با «علی اکبر شیدا» در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی»

  • تبیین اندیشه های فقهی و سیاسی امام خمینی (ره) در " عصر روح الله "