صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک کارشناس حوزه نفت و انرژی گفت: هم اکنون ظرفیت تولید نفت در کشور نزدیک به چهار میلیون بشکه در روز است.

رضا پدیدار در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه این ظرفیت باید در فاز اول چهار میلیون و 200 هزار بشکه و در فاز دوم تا پنج میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.

وی همچنین اظهارداشت: ظرفیت تولید فعلی نفت در ایران سه میلیون و 780 هزار بشکه در روز است.

این کارشناس حوزه نفت و انرژی گفت: بخشی از تولید نفت کشور در حال حاضر به دلیل ناملایمات سیاسی کاهش پیدا کرده است.

وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر 16 کشور در جهان طرف معامله اقتصادی ایران در دریافت نفت خام هستند، افزود: هم اکنون بیش از 1,5 میلیون بشکه در روز صادرات نفت جمهوری اسلامی است.

پدیدار اظهارداشت: قیمت طلای سیاه متاثر از دو عامل اول روند رشد مصرف نفت در دنیا بواسطه رفاه طلبی و دوم عدم افزایش تولید متناسب با میزان مصرف به سبب رشد بالای هزینه های تولید نفت در هر بشکه بر مدار صعودی قرار می گیرد.

وی گفت: یکی از عوامل بسیار مهم رشد مصرف نفت در دنیا مربوط به رفاه طلبی جامعه جهانی است یعنی تمایل رفاه طلبی مردم منجر به این شده که مصرف سوخت هیدروکربوری در دنیا روند افزایشی داشته باشد.

این کارشناس نفت و انرژی افزود: جدا از این افزایش قیمت تمام شده تولید هر بشکه نفت خام موجب شده تعداد زیادی از کشورها به میزان کافی تولید نداشته باشند و در عمل روند تولید متناسب با روند مصرف افزایش پیدا نکند.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده تولید یک بشکه نفت خام شل در حال حاضر بالاتر از 40 دلار ولی هزینه تولید هر بشکه نفت خام در ایران و عربستان زیر 10 دلار است.

پدیدار ضمن اشاره به اینکه هم اکنون روزانه 94 تا 95 میلیون بشکه نفت خام در مجامع جهانی مصرف می شود، یادآورشد: مطابق پیش بینی ها مصرف مواد هیدروکربوری در سال 2019 دستکم 2,6 تا 2.7 درصد افزایش و به عبارتی میزان مصرف نفت خام جهانی در ماه های پیشرو به 97 تا 98 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • کافه هنری ها میزبان نوازنده مطرح پرکاشن

  • چرا نظام اسلامی را شکنجه می‌کنید؟

  • غرق دنیای دیگر با «کافه دریا»

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • قدردانی از رادیو نمایش در نشست سوره مهر

  • مصداق های ادب در کتاب های درسی

  • «کاروان قرآنی انقلاب» راهی شد

  • سیری در هویت ایرانی و حقوق فرهنگی بر امواج فضیلت و فطرت

  • تغییر الگوی مصرف برای رسیدن به هوای پاک

  • گرایش نویسندگان لهستانی به معجزه زبان فارسی