صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

مهرداد لاهوتی نماینده مجلس شورای اسلامی از گردشگران خارجی به عنوان سفیران فرهنگی ایران یاد کرد.

به گزارش رادیو اقتصاد؛ مهرداد لاهوتی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه «چالش» گفت: در بحث گردشگری دو نظریه متفاوت وجود دارد. نظر اول مبتنی بر توسعه گردشگری و جذب توریست است و نظریه دوم اعتقاد بر آسیب فرهنگی بر مردم توسط گردشگران است.

وی ادامه داد: صنعت توریسم رتبه سوم اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده که می تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت باشد و به اعتقاد بنده حضور گردشگران می توانند بعنوان سفیر حامل فرهنگ غنی ایران باشند.

نماینده مردم لنگرود از جاذبه های بی نظیر ایران و ظرفیت های گردشگری نام برد و گفت: ایران جزء برترین کشورها از منظر جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی و بوم گردی است.

وی با اشاره به آمار 5 میلیونی گردشگر در سال که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه شده گفت: این اعداد مورد قبول نیست، آمار اعلامی براساس مهر خروجی است که به پاسپورت های افراد خارجی می خورد درحالی که بسیاری از این افراد با سفر یک روزه به بازار های مرزی مبادرت به خرید ارزان قیمت کالاها می نمایند که این خود آسیب جدی به بدنه اقتصاد وارد می نماید.

لاهوتی تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگریرا به وزارتخانه از ضروریات توسعه صنعت گردشگری دانست و افزود: ایراد شورای نگهبان در خصوص تبدیل سازمان به وزارتخانه در برداشتن با مالی طبق اصل 75 بود.

وی ادامه داد: طی آخرین جلسه کمیسیون مشترک با حضور نماینده حقوقدانان شورای نگهبان توضیح داده شد که با توجه به وضعیت کنونی سازمان میراث فرهنگی در صورت تغییر به وزارتخانه نه تنها بار مالی نخواهد داشت بلکه بدنه وزارتخانه کوچکتر نیز خواهد شد.

لاهوتی افزود: براساس بند (د) ماده 29 قانون مدیریت خدمات کشوری همه وزارتخانه ها 5 معاونت دارند در صورتی که این سازمان در حال حاضر دارای 6 معاونت است تا جایی که حتی در وزارتخانه هایی که نمایندگی ندارند این سازمان نمایندگی دارد.

وی متذکر شد: درصورت تبدیل شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه، پاسخگویی وضعیت به مردم بهتر انجام خواهد شد.

وی با اشاره به سابقه عملکرد این سازمان در ادوار مختلف گفت: معمولا دولت ها از این سازمان به عنوان حیاط خلوت خود استفاده می نمایند بدین معنی که معمولا در انتصاب افراد و روسا از افراد غیر متخصص در این حوزه استفاده می نمایند.

وی ادامه داد: این سازمان برای رشد و شکوفایی و توسعه صنعت گردشگری نیازمند مدیری با سابقه تخصصی و مدیریتی در حوزه گردشگری است که دارای ایده، اندیشه و خلاقیت باشد و نه اینکه صرفا سمتی به افراد تقدیم شود.

وی در پایان بخش خصوصی را به عنوان مهمترین عامل اقتصادی در این حوزه دانست و افزود: اگر حاکمیت بخش خصوصی را باور نکند و وارد تعامل و تسهیلات با آنان نشوند به اهداف مورد نظر نخواهد رسید.

برنامه «چالش» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 15 به مدت 90 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و حمیده سلطانی» با هدف تضارب آرا و نظرهای متفاوت و گاهی اوقات متضاد میان کارشناسان و مسئولان نهادها، سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با موضوعات مختلف کسب و کار، کشاورزی، صنعت، بازرگانی، اقتصادی و جامعه بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • چگونگی برخورد باکودک پرخاشگر و لجباز دربرنامه «خشت اول»

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود

  • قانون اعاده اموال نامشروع اول به سراغ ثروت های کلان خواهد رفت