صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: توسعه صنعت برق نیاز به مدیریت جدی دارد و با تغییر ساعات ادارات درست نمی شود.

به گزارش رادیو اقتصاد جواد نوفرستی کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با برنامه نو دوهشتی ها گفت: مهم ترین چالش صنعت برق تعهد پذیری و پاسخگویی مئسولان است. طرح های توسعه انرژی های تجدید پذیر نیاز به یک اراده جدی دارد تا بخش عمده ای از نیازهای برق کشور را تامین کند ولی مسئولان به جای تهیه زیر ساخت های اساسی در این حوزه، با تغییر ساعات ادارات فقط موجب زحمت و مشکل مردم می شوند.

وی با اشاره به روند تولید برق در ایران افزود: عمده تولیدات برق ما از راه سوخت های فسیلی تامین می شود که آلودگی هوا و راندمان پایین را به همراه دارد.

وی صنعت برق کشور را بصورت عملی ورشکسته خواند و گفت: برای تولید برق 70 در صد از سوخت در نیروگاه ها به هدر می رود و با توجه به قیمت پایین سوخت اختصاصی به نیروگاه ها، اتلاف سرمایه ملی در این حوزه فروان است و اگر همین گاز را به کشورهای دیگر صادر کنیم 440 برابر سود می کنیم .

جواد نوفرستی وضعیت نیروگاه های برق آبی را بهتر از نیروگاه های سوختی دانست و گفت: با بارندگی های امسال و پر شدن سدها پیش بینی می شود که وضعیت خاموشی های امسال به مراتب بهتر از سال های گذشته باشد ولی در حوزه مصرف بهینه ، ارتقاء نیروگاه ها و توسعه انرژی های تجدید پذیر هیچ راهکار عملی و جدی صورت نگرفته است.

وی یکی از راهکارهای ایجاد صرفه جویی را تعرفه های مشوقی برای مصرف کنندگان دانست و گفت: بهترین مشوق تغییر ندادن تعرفه کم مصرف ها می باشد . 20 درصد از مصرف کنندگان ما در ساعات پیک مصرف 52 درصد برق را مصرف می¬نماید و دولت برقی را که با هزینه 800 تومانی خریداری کرده، به مشرکین به قیمت 211 تومان می فروشد.

وی ادامه داد: اگر مصرف کنندگان در شرایط اقلیمی معتدل زیر 300 کیلو وات ساعت برق مصرف کنند تعرفه پرداختی هیچ تغییر نکند و اگر بالاتر از این میزان مصرف کنند هزینه واقعی را بپردازند، مسلما مدیریت مصرف بهتر صورت خواهد گرفت.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • چگونگی برخورد باکودک پرخاشگر و لجباز دربرنامه «خشت اول»

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود

  • قانون اعاده اموال نامشروع اول به سراغ ثروت های کلان خواهد رفت