صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: هم اکنون ترکیب سبد مدیریت اقتصادی کشور بیش از 84 درصد در اختیار دولت، صندوق های بازنشستگی و شرکت های خصولتی و کمتر از 16 درصد در اختیار بخش خصوصی و تعاونی است.

رضا پدیدار در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن طرح این پرسش که وضعیت موجود تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند، افزود: ایجاد رشد اقتصادی، رونق تولید، کاهش فشارهای ناشی از تحریم ها و محدودیت های بین المللی، رشد بهره وری و بسیاری موارد دیگر مستلزم میدان دادن به بخش خصوصی واقعی است.

وی همچنین اظهارداشت: اقتصاد کشور باید از حاکمیت دولتی رها و به سمت خصوصی سازی واقعی حرکت کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: اقتصاد ایران یک اقتصاد نفتی است و نفت همچنان عامل تعیین کننده درآمدهای ارزی مملکت است.

وی افزود: برای رهایی از اقتصاد نفتی باید تلاش ها بیشتر به سمت توسعه و تقویت صادرات غیر نفتی معطوف شود.

پدیدار در ادامه از وجود بیش از سه هزار و 300 شرکت معتبر در حوزه انرژی شامل سازندگان، پیمانکاران، مشاوران و غیره در کشور خبرداد و اظهارداشت: تنها 30 درصد از ظرفیت این واحدها در حال استفاده و 70 درصد بقیه خالی است.

وی گفت: نکته حائز اهمیت در این میان اینکه بخش خصوصی مورد تحریم واقع نشده بلکه این دولت که مورد تحریم قرار گرفته بنابراین باید از این ظرفیت های خالی به بهترین وجه ممکن استفاده کرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: صادرکنندگان با توجه به اینکه بخش عمده ای از ارز صادراتی را باید برای تهیه مواد اولیه و سایر نیازهای خود استفاده کنند براساس دستور العمل جدید بانک مرکزی فعالان این حوزه باید حداقل 50 درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه، 30 درصد را در مبادله ارزی بصورت حواله های مختلف و 10 تا 20 درصد را بصورت نقدی نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند که این روند می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

وی همچنین از دولتمردان خواست اجازه دهند به صادرات کنندگان با توجه به تعهدی که به کشور و دولت دارند بتوانند از اهرم های مختلف استفاده کنند چرا که ایجاد چنین محدودیت هایی بعدها می تواندتبدیل به رانت و فساد شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • چگونگی برخورد باکودک پرخاشگر و لجباز دربرنامه «خشت اول»

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود

  • قانون اعاده اموال نامشروع اول به سراغ ثروت های کلان خواهد رفت