صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

معاون صدا از پوشش ویژه برنامه های فرهنگی ، وضعیت حجاج ،حال و هوای سرزمین وحی،پیام حج و...در شبکه های مختلف رادیویی خبر داد.

بررسی وضعیت حجاج
حمید شاه آبادی معاون صدا با اشاره به اطلاع رسانی از وضعیت حجاج در سرزمین وحی برای هموطنان گفت: رادیو در برنامه هایی به بررسی این موضوع می پردازد.برنامه« سرزمین وحی» که از 27 تیر تا 7 شهریور از رادیو معارف پخش می شود به پوشش برنامه های فرهنگی و وضعیت حجاج می پردازد.رادیو ایران در برنامه های «سلام صبح بخیر»، «خانه و خانواده»و «ایران را بشنویم»در گفتگو با کارشناسان مذهبی به هفته حج و تشریح برنامه های مرتبط به آن می پردازند.ضمن اینکه «راه شب بامداد پنج شنبه» در مطالبی درباره حج و اهمیت آن صحبت می کند.
همچنین این شبکشان کرد: برنامه سازان و گزارشگرانی که به سرزمین وحی مشرف می شوند ، گاهی فرصت کرده و بخش هایی را تهیه و تولید می کنند که پخش آن در ایام حج بهترین فرصت برای آشنایی با مناسک این فریضه الهی است. رادیو ایران و جوان میان برنامه های کوتاهی را در سرزمین وحی تولید کرده که از 20 تیر تا 7 شهریور پخش می شود، همچنین دو شبکه رادیویی معارف و قرآن برنامه های اذان گاهی ظهر و مغرب که تولیدی سرزمین وحی است و شامل بیان و آداب احکام حج و استفاده بهتر حجاج از فضای معنوی حج است را پخش می کند.رادیو جوان نیز در برنامه اذان گاهی «قرار» به موضوع حج می پردازد.
نمایش هایی با موضوع حج
وی با اشاره به نمایش هایی که با موضوع حج توسط هنرمندان اداره کل هنرهای نمایشی تهیه شده گفت: هفت نمایش«صلح حدیبیه فتحی عظیم»،«چشمان منتظر»، «راز طواف،«افسانه گذشتگان»،«درمحضر خدا»،«حج پینه دوز»و «شکوه سادگی» از رادیو نمایش پخش می شود.
ویژه برنامه های عید قربان
معاون صدا با اشاره به عید قربان گفت: رادیو فرهنگ درویژه برنامه «آستان ارادت» از تجلی عید قربان در ادبیات فارسی می گوید.«تا انتها ایمان» نیز برنامه محیطی با حمایت از بیماران ام اس ایران است که فضای دلنشین در روز ایمان و بندگی برای مخاطبان این شبکه رادیویی به وجود می آورد.ضمن اینکه «جوانه ها» به آموزه های اخلاقی عید قربان برای نوجوانان می پردازد. «چهار باغ» به پخش ترانه و شعر خوانی به مناسبت عید قربان می پردازد.رادیو معارف در برنامه «منای دل» به بیان اعمال ، فضایل عید قربان می پردازد.
دیگر برنامه ها
همچنین رادیو فرهنگ در برنامه «ناز و نیاز» که از 20 تا 25 مرداد پخش می شود به دهه ولایت و امامت ، ضرورت نیایش و جایگاه دعا در اندیشه اسلامی، عرفه و فرصت خدا شناسی می پردازد.«هفت کوچه» به موضوع فرهنگ نواحی مردم ایران در عید قربان و «گفتارش» به گفت و گو و گزارش درباره عید قربان و خبرهای فرهنگی می پردازد.همزمان با سالروز شهادت حضرت مسلم بن عقیل ویژه برنامه «میهمان کوفه» از رادیو معارف پخش می شود که به بیان ویژگی ها ی آن بزرگوار پرداخته و نقش ایشان را نهضت بزرگ کربلا بیان می کند.
رادیو تهران در «کتاب شب» سفرنامه حج شریعتی را روایت می کند.
معاون صدا خاطر نشان کرد:رادیو تهران در برنامه سعادت آباد بخشی به نام «حجّانه » دارد که هر روز ضمن ارتباط با گزارشگران مستقر در مکه و مدینه و ارتباط با حاجیان به اطلاع رسانی از وضعیت حجاج می پردازد ضمن اینکه در کلیه بخش های خبری رادیو با خبرنگاران و گزارشگران اعزامی ارتباط برقرار می شود.

اخبار پربازدید

  • بازخوانی رمانی نوستالژیک در رویای کاغذی

  • سفر به «تنگه رغز» در « سفرنامه خوانی»

  • معرفی مسجد صورتی فیلیپین تا مساجد دیدنی ایران در ده ترین

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران

  • نویسنده و شاعر طنز پرداز پیشکسوت رادیو آسمانی شد

  • نپال واقعی در سایه سار چوبی همراه با « سفرنامه خوانی»

  • بررسی قوانین حق کسب و پیشه در پرونده

  • فعالیت های نمایشی خوزستان تا گزارشی از جشن امضا در بندرانزلی در «هفتانه»

  • بررسی دعای 26صحیفه سجادیه در برنامه « مکتب هدایت»