صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

معاون صدا از پوشش ویژه برنامه های فرهنگی ، وضعیت حجاج ،حال و هوای سرزمین وحی،پیام حج و...در شبکه های مختلف رادیویی خبر داد.

بررسی وضعیت حجاج
حمید شاه آبادی معاون صدا با اشاره به اطلاع رسانی از وضعیت حجاج در سرزمین وحی برای هموطنان گفت: رادیو در برنامه هایی به بررسی این موضوع می پردازد.برنامه« سرزمین وحی» که از 27 تیر تا 7 شهریور از رادیو معارف پخش می شود به پوشش برنامه های فرهنگی و وضعیت حجاج می پردازد.رادیو ایران در برنامه های «سلام صبح بخیر»، «خانه و خانواده»و «ایران را بشنویم»در گفتگو با کارشناسان مذهبی به هفته حج و تشریح برنامه های مرتبط به آن می پردازند.ضمن اینکه «راه شب بامداد پنج شنبه» در مطالبی درباره حج و اهمیت آن صحبت می کند.
همچنین این شبکشان کرد: برنامه سازان و گزارشگرانی که به سرزمین وحی مشرف می شوند ، گاهی فرصت کرده و بخش هایی را تهیه و تولید می کنند که پخش آن در ایام حج بهترین فرصت برای آشنایی با مناسک این فریضه الهی است. رادیو ایران و جوان میان برنامه های کوتاهی را در سرزمین وحی تولید کرده که از 20 تیر تا 7 شهریور پخش می شود، همچنین دو شبکه رادیویی معارف و قرآن برنامه های اذان گاهی ظهر و مغرب که تولیدی سرزمین وحی است و شامل بیان و آداب احکام حج و استفاده بهتر حجاج از فضای معنوی حج است را پخش می کند.رادیو جوان نیز در برنامه اذان گاهی «قرار» به موضوع حج می پردازد.
نمایش هایی با موضوع حج
وی با اشاره به نمایش هایی که با موضوع حج توسط هنرمندان اداره کل هنرهای نمایشی تهیه شده گفت: هفت نمایش«صلح حدیبیه فتحی عظیم»،«چشمان منتظر»، «راز طواف،«افسانه گذشتگان»،«درمحضر خدا»،«حج پینه دوز»و «شکوه سادگی» از رادیو نمایش پخش می شود.
ویژه برنامه های عید قربان
معاون صدا با اشاره به عید قربان گفت: رادیو فرهنگ درویژه برنامه «آستان ارادت» از تجلی عید قربان در ادبیات فارسی می گوید.«تا انتها ایمان» نیز برنامه محیطی با حمایت از بیماران ام اس ایران است که فضای دلنشین در روز ایمان و بندگی برای مخاطبان این شبکه رادیویی به وجود می آورد.ضمن اینکه «جوانه ها» به آموزه های اخلاقی عید قربان برای نوجوانان می پردازد. «چهار باغ» به پخش ترانه و شعر خوانی به مناسبت عید قربان می پردازد.رادیو معارف در برنامه «منای دل» به بیان اعمال ، فضایل عید قربان می پردازد.
دیگر برنامه ها
همچنین رادیو فرهنگ در برنامه «ناز و نیاز» که از 20 تا 25 مرداد پخش می شود به دهه ولایت و امامت ، ضرورت نیایش و جایگاه دعا در اندیشه اسلامی، عرفه و فرصت خدا شناسی می پردازد.«هفت کوچه» به موضوع فرهنگ نواحی مردم ایران در عید قربان و «گفتارش» به گفت و گو و گزارش درباره عید قربان و خبرهای فرهنگی می پردازد.همزمان با سالروز شهادت حضرت مسلم بن عقیل ویژه برنامه «میهمان کوفه» از رادیو معارف پخش می شود که به بیان ویژگی ها ی آن بزرگوار پرداخته و نقش ایشان را نهضت بزرگ کربلا بیان می کند.
رادیو تهران در «کتاب شب» سفرنامه حج شریعتی را روایت می کند.
معاون صدا خاطر نشان کرد:رادیو تهران در برنامه سعادت آباد بخشی به نام «حجّانه » دارد که هر روز ضمن ارتباط با گزارشگران مستقر در مکه و مدینه و ارتباط با حاجیان به اطلاع رسانی از وضعیت حجاج می پردازد ضمن اینکه در کلیه بخش های خبری رادیو با خبرنگاران و گزارشگران اعزامی ارتباط برقرار می شود.

اخبار پربازدید

  • 14 خرداد 68 در مستند «روایت یک انتخاب»

  • «شب های فرهنگ» نگاهی فقهی به موسیقی و غنا دارد

  • بررسی جایگاه مجلس شورای اسلامی با «خانه ملت»

  • روایتی از اساطیر ایرانی با خوانش «مشی ومشیانه» در برنامه «رویای کاغذی»

  • واکاوی رمان اجتماعی در برنامه «شب های فرهنگ»

  • خواص گیاهان دارویی در «شفاخانه»

  • احمد تمیم داری مهمان امروز برنامه «نام آوران ایران زمین»

  • همراه باخیال های هنری حسام الدین سراج در «وقتی خیال در میزند»

  • همراه با «علی اکبر شیدا» در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی»

  • تبیین اندیشه های فقهی و سیاسی امام خمینی (ره) در " عصر روح الله "