صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

به گزارش شبکه رادیویی ایران، راهکارهای اجرایی برای حذف نفت از بودجه کشور و کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت در بحث روز بررسی می شود.

چند ماهی است بحث قطع وابستگی بودجه از نفت خام با عنوان های مختلفی از جمله تصفیر نفت یا اصلاح ساختاری بودجه با رویکرد قطع وابستگی به نفت، بیش از هر زمان دیگری در بدنه کارشناسی و سیاستگذاری کشور مورد توجه قرار گرفته است.
اقتصاد نفتی اگرچه در طول چهار دهه گذشته و حتی بیشتر از آن به عنوان یکی از چالش های اصلی اقتصاد کشور مطرح بوده است و در قوانین بالادستی کشور از جمله قوانین پنج ساله توسعه، قانون سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و ... همواره بر قطع وابستگی نفتی تأکید شده است و مسئولان کشور نیز بارها بر آن اذعان داشته اند، اما تاکنون تدبیر و برنامه جدی برای رفع این معضل از اقتصاد کشور اندیشیده نشده است.
بزرگ شدن این مشکل در اقتصاد کشور از یک سو و بازگشت مجدد تحریم های آمریکا و سپس تشدید آن از سوی دیگر که خود عاملی برای دامن زدن بر این معضل بود، بدنه کارشناسی، نخبگانی و بودجه ریزی کشور را بر آن داشت تا این بار با تبدیل تهدید تحریم به فرصت، برای صفر کردن بودجه کشور از نفت خام دست به کار شوند و با ارائه طرح ها، برنامه هاو راه حلهای خود به دنبال ایجاد بستر و زمینه ای برای اجماع همگانی میان دولت، مجلس و حتی افکار عمومی باشند تا بتوان، به طور اختیاری شرایط لازم برای حل این معضل اقتصادی را در کشور مهیا نمود.
برنامه بحث روز رادیو ایران، در راستای دستور رهبر معظم انقلاب برای اصلاح ساختار بودجه ریزی کشور برای کاهش وابستگی به نفت، راهکارهای اجرایی برای حذف نفت از بودجه کشورو کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت را بررسی می کند .
گفتنی است برنامه این هفته «بحث روز» رادیو ایران با حضور احسان خان دوزی کارشناس اقتصاد سیاسی و دکتر مهدی صادقی کارشناس اقتصادی از الزمات و راهکارهای اداره کشور بدون نفت را بررسی می کند
برنامه بحث روز چهارشنبه هر هفته از ساعت 11:55 تا 12:40 از رادیو ایران پخش می شود.
مخاطبان این برنامه می توانند نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق سامانه پیامک 30000900 با دست اندرکاران گروه سیاسی رادیو ایران مطرح کنند.

اخبار پربازدید

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران

  • نویسنده و شاعر طنز پرداز پیشکسوت رادیو آسمانی شد

  • نپال واقعی در سایه سار چوبی همراه با « سفرنامه خوانی»

  • بررسی قوانین حق کسب و پیشه در پرونده

  • فعالیت های نمایشی خوزستان تا گزارشی از جشن امضا در بندرانزلی در «هفتانه»

  • بررسی دعای 26صحیفه سجادیه در برنامه « مکتب هدایت»

  • بررسی نقش‌آفرینی امام سجاد (ع) در تبیین پیام عاشورا با برنامه «از چشمه سار عبادت»

  • نگاهی به ثبت جهانی تعزیه در گفتگو با مسئول پیگیری ثبت جهانی تعزیه ایران در برنامه «هفت اورنگ»

  • گفتگو با صاحب کوچکترین قهوه خانه ایران در « سازسفر»