صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

دو ماه پیش بود که دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی در معیت جمعی از مدیران ارشد رسانه ملی از استاد حسین آهی در منزل ایشان عیادت کردند،خوش رویی و حال خوش ایشان جمع مدعو را تحت تاثیر قرار داده بود.

در پایان جلسه ایشان با دوبیتی دلنشین صحبت هایشان را پایان دادند:
گر ، به پرواز و گر از شوق پریدن رفتم
رفتم اما همه جا تا نرسیدن رفتم
قرار بود در اولین قسمت از دومین مجموعه مستند مفاخر رادیو (استودیو هشت) به زندگی استاد آهی پرداخته شود که خبر درگذشت استاد حسین آهی جامعه هنری را در ماتم و اندوه فرو برد. این شاعر و پژوهشگر توانا که سال ها در صدای جمهوری اسلامی ایران منشاء خدمات و خلق و آثار ماندگاری بود در حالی از میان ما رفت که آثار ارزشمندش همواره در یاد و خاطره اهالی هنر باقی خواهد ماند.
سال ها حضور این هنرمند برجسته در برنامه های مختلف رسانه ملی و آثار فاخری که از خود برجای ذاشت نشانگر توانایی ذاتی و هنر بالقوه ای بود که دوست داران هنر و ادبیات ایران زمین با آن خو گرفته و از آن لذت می بردند.
شاید یکی از مهترین ویژگی های این هنرمند برجسته مردمداری و همراهی با مخاطبان بود و علاقه مندان بسیار زیادی از سراسر کشور و حتی خارج از کشور شیفته هنر این هنرمند متعهد بوده و با آثارش خاطره ها دارند.
از این هنرمند برجسته آثار و نوشتارهای بسیاری برجای مانده که شاید مهمترین آن تصحیح نسخه انتقادی بر دیوان خواجه اهل راز است که پس از سی سال تلاش و ممارست آن را به زیور طبع آراست و آن را در برنامه های مختلف رادیویی نقل می کرد. برنامه تماشا‌گه‌راز که حاصل 500 ساعت شرح نسخه بدل‌های دیوان حافظ به شمار می رود از جمله ماندگار ترین آثار این هنرمند متعهد به شمار می رود.
یکی دیگر از برجستگی های حسین آهی صدای دلنشین و شیرینی بود که با هر متنی سازگاری داشت و علاقه مندان به آثار هنری به ویژه اشعار و متون ادبی با روایت های او لذت می بردند و طنین صدایش برای مردم ایران عزیز تا ابد ماندگار خواهد بود.
اشعار زیبای این شاعر برجسته کشور به ویژه اشعار آیینی او که در شبکه ها ی مختلف رادیویی به ویژه رادیو پیام پخش می شد از یادگارهای ادب و هنر این سرزمین به شمار می رود که نسل های زیادی می توانند از آن بهره گرفته و الگوی خود قرار دهند.
درگذشت این ادیب فرزانه و هنرمند متعهد و صاحب دل برای جامع هنری ایران اسلامی و به ویژه رسانه ملی دردناک و جبران ناپذیر است، علو درجات و همنشینی با اهل بیت علیهماسلام را از ازخداوند سبحان برایش آرزومندیم.
حامد فاتحی
مدیر روابط عمومی معاونت صدای رسانه ملی

اخبار پربازدید

  • رادیو، قدم قدم با زوار اربعین

  • فرهنگ کار و ارتباط آن با موسیقی کردستان در ترانه باران

  • صدای برگ و باران؛ نگاهی به زندگی و آثار استاد حسین دهلوی از رادیو فرهنگ

  • برکات و ثمرات انفاق به نیازمندان در برنامه "صبح روشن"

  • با کاروان سپیده همراه با اربعین حسینی در رادیو فرهنگ

  • اربعین خورشید در رادیو معارف

  • حدیث مهر،‌ روایتگر دیدارهای امام رضا علیه السلام

  • طنین نوای" لبیک یا حسین" در اربعین حسینی از امواج فضیلت و فطرت

  • برنامه ای به یاد راوی جاده ابریشم در رادیو صبا

  • «مثلخند» با ضرب المثلی در وصف افراد مغرور و سرکش