صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

در برنامه نام آوران ایران زمین پنج شنبه 3 بهمن ماه گفتگوی اختصاصی با استاد امیر اشرف آریانپور (نویسنده و موسیقیدان) راپخش می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ؛ برنامه «نام آوران ایران زمین» این هفته به پخش گفتگوی اختصاصی «علی عظیمی نژاد» با « امیر اشرف آریان پور » موسیقی‌دان، پژوهشگر و نویسنده اختصاص دارد .
امیراشرف آریان‌پور کاشانی 1 تیر 1317 در تهران متولد شد. او که فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی ملی است در سال 1336 مدرک کارشناسی خود را از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و در سال 1339 مدرک کارشناسی ارشد مدیریت را از دانشکده حقوق ایران دریافت کرد. وی در ادامه تحصیلات دانشگاهی خود، مدرک دکترای خود را در ادبیات فارسی، روزنامه‌نگاری و علوم اداری از دانشگاه تهران و در سال 1352 دکترای تخصصی را در رشته موزیکولوژی (موسیقی‌شناسی) از دانشگاه گوته وین اتریش اخذ کرد. پس از آن تحصیلات خود را در رشته تاریخ هنر در دانشگاه فرانکفورت پی گرفتو به ایران بازگشت. پس از انقلاب مجدداً ایران را ترک و در سال 1370 به کشور بازگشت و به اتفاق «حسن ریاحی» گروه موسیقی دانشگاه آزاد را راه‌اندازی کرد.
امیراشرف آریان‌پور، یکی از شناخته شده‌ترین مدرسان، پژوهشگران و مدیران موسیقی در ایران است. او را از نخستین مروجان هنر اپرا در ایران می‌دانند.
او همسر پری ثمر (خواننده اپرا)، برادرِ امیرحسین آریان‌پور (جامعه‌شناس، نویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم)، داییِ مهرداد مشایخی (جامعه‌شناس، پژوهشگر، فعال سیاسی و جامعه‌شناسی) و پسرخالهٔ سهراب سپهری (شاعر معاصر و نقاش) است. وی در بهمن 1391 در مراسم پایانی بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر مورد تجلیل قرار گرفت همچنین در دی ماه 1394 مراسم تجلیل از امیراشرف آریانپور و همچنین رونمایی از کتاب او با عنوان «موسیقی ایران از انقلاب مشروطیت تا انقلاب اسلامی» در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی تهران برگزار شد. در 12 بهمن 1395 نیز گرامی داشت امیراشرف آریان پور به پاس 60 سال فعالیت ار سوی موزه دکتر سندوزی برگزار شد.
«نام آوران ایران زمین» برنامه ای است که در گروه تاریخ و اندیشه به تهیه کنندگی رکسانا حمیدی و اجرای علی عظیمی نژادان روزهای پنجشنبه ساعت 19:30 از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز پخش می شود و به گفتگو با اهالی فرهنگ و اندیشه و هنر ایران زمین می پردازد.

اخبار پربازدید

  • زمستان سرد در کافه نمایش رادیو

  • اصحاب رادیو از کنار معرکه دفاع مقدس به سادگی گذر نکردند

  • پخش زنده: جدال حساس شارجه امارات و پرسپولیس

  • تجربه دیدن فوتبال در ورزشگاه های روسیه با سفرنامه خوانی

  • نگاهی به فرهنگ غذایی خراسان جنوبی در ترانه باران

  • باز خوانی بخش هایی از «خاطرات» در رویای کاغذی

  • رانت خواری و فرصت طلبی در«یک انتخاب»

  • ویژگی محبوب ترین افراد از منظر امام علی (ع) در " منشور امیر"

  • جریان سازی استفاده از محصولات داخلی از مدارس آغاز می شود

  • طنازی زمستانی رادیو