صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

پوریا هادی پور اظهار داشت: هر انسانی موظف است که انتخاب های درست در زندگی خود داشته باشد و این انتخاب ها می توانند تبعات سنگین یا درست یا بد در زندگی آن فرد داشته باشند.

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع بررسی بحران اخلاق در جامعه، با حضور پوریا هادی پور (استاد دانشگاه و پژوهشگر آسیب های اجتماعی) و ارتباط تلفنی با دکتر حسن موسوی چلک (رئیس انجمن مددکاری اجتماعی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

هادی پور با اشاره به این که مردم ما در چند سال اخیر با واژه بحران تعاریف مختلفی را درک کرده اند، گفت: امروزه به محض شنیدن واژه «بحران» ما به یاد حوادثی مانند سیل و زلزله می افتیم.

وی افزود: جامعه وقتی که نتواند به کنترل یا مدیریت حوادث مختلف بپردازد، واژه «بحران» را به کار می برد.

این پژوهشگر آسیب های اجتماعی اضافه کرد: وقتی که ما نتوانیم یک اتفاق طبیعی را در بدنه جامعه و محیط به درستی مدیریت کنیم، آن اتفاق به بحران مبدل می شود.

وی با بیان این که خانواده موتور تولید اخلاق در جامعه است، عنوان کرد: برون دادِ اتفاقات داخل هر خانواده ای اخلاقی است که در عمل و عملکرد آن خانواده نمود پیدا می کند.

پوریا هادی پور افزود: هر شخص در نتیجه انتخاب های خود برای زندگی خودش، اخلاق های متنوعی را در جامعه بروز می دهد.

وی اضافه کرد: انتخاب های شخصی هر فرد برخاسته از تفکر و خواسته های درونی هستند و دولت ها و برنامه ریزان نقش زیادی در این انتخاب ها ندارند و انتخاب کننده ی اصلی خود فرد است.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که همه انتخاب های درست در زندگی منجر به اتفاق های درست نمی شوند، اظهار داشت: هر انسانی موظف است که انتخاب های درست در زندگی خود داشته باشد و این انتخاب ها می توانند تبعات سنگین یا درست یا بد در زندگی آن فرد داشته باشند.

وی با اشاره به انتخاب های میان بد و بدتر، توضیح داد: این که افراد جامعه ی ما در اکثر مواقع بین «بد» و «بدتر» انتخاب می کنند، کاری اشتباه است، چرا که هر فرد می تواند انتخاب درست را داشته باشد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی حسن موسوی چلک در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو گفت: هر شخصی به اقتضای شغل خود باید به حیطه اخلاق متعهد باشد.

وی با اشاره به این که بیانیه های اخلاق الزام آور نیستند و توصیه هستند، اظهار داشت: ما در هر جامعه باید مطابق با قوانین و مقررات آن جامعه رفتار کنیم و بر همین اساس انتخاب می کنیم که جامعه را چگونه هدایت کنیم.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی افزود: ما برای داشتن یک زندگی اجتماعی درست و ایجاد اعتماد بین مردم باید به مبانی اخلاق توجه کنیم.

وی اضافه کرد: وقتی که یک فرد در جامعه می بینید که دروغ کارکرد بیشتری نسبت به صداقت دارد، ناخودآگاه به دروغ گفتن روی می آورد.

حسن موسوی چلک در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو با بیان این که موضوع اخلاق موضوعی فرهنگی و اجتماعی است، اظهار داشت: هیچ وقت با زور و اجبار نمی شود به سمت اخلاق رفت.

وی افزود: در ترویج موضوعات اخلاقی ما باید همیشه به مولفه های اجتماعی و فرهنگی توجه کنیم.

اخبار پربازدید

  • توصیه های بهداشتی هنرمندان در «بهار نارنج»

  • اقدامات مهم شبکه های رادیویی در نوروز99

  • روایت کتاب دوازدهم در "یار مهربان"

  • «شروعی دوباره» در پرنیان هفت رنگ

  • "ساعت موسیقی" روی مکتب استاد اسماعیل مهرتاش کوک می شود

  • گذری بر شعر و موسیقی ایران با《گلهای ایرانی》

  • تاریخ از نگاه مجموعه داران در «سی مجموعه»

  • بررسی نکته های عرفانی منطق الطیر در «شب های روشن»

  • گذری بر شعر و موسیقی ایران با «گلهای ایرانی»

  • نسیم وصل بر امواج فضیلت و فطرت