صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

کمتر از یک سال به اتمام دوره‌ی ریاست جمهوری فعلی باقی نمانده و شرایط بد اقتصادی حاکم بر جامعه سبب شده انگشت اتهام مردم دولت را نشانه بگیرد. دولتی که در ماه‌های آخر حیاتش دیگر فرصتی برای جبران کاستی‌های مدیریتی ‌اش ندارد.

در همین رابطه کارشناس خبری برنامه‌ی صبحگاهی پارک‌شهر با وزیر سابق اقتصادو عضو فعلی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفتگو کرد.

راسخ با اشاره به اینکه مشکلات متعددی در حوزه‌ی مسکن و ارز در کشور وجود دارد که تمامی ابعاد زندگی مردم را تحت الشعاع قرار داده است از مهمان برنامه پرسید مجلس شورای اسلامی به عنوان برادر بزرگتر ریاست جمهوری چگونه می‌تواند دولت را در امر تعدیل شرایط اقتصادی و تسهیل آن یاری دهد؟

شمس الدین حسینی در برنامه پارک شهر روز دهم تیر ماه در این رابطه گفت: واقعیت امر این است که مجلس در راس امور است زیرا مجلس شورای اسلامی نماد مردم سالاری است و چون مردم ولی نعمت ما بوده و در راس امور قرار دارند چنین شأنی به مجلس داده شده است.
وی افزود: مجلس دو امکان اصلی دارد. یکی قانون‌گذاری و دیگر نظارت بر اجرای قوانین. مثلا اگر دولت برای انجام وظایفش که تثبیت امور اقتصادی از مهمترین آنها به شمار می‌رود نیاز به قانونی دارد که بتواند در پیشبرد اهدافش موثر باشد وظیفه‌ی مجلس این است که از اصلاحیه‌ی قانون و تصویب موارد جدید حمایت کند.

حسینی بیان داشت: هیچ وقت در اقتصاد ایران چنین شرایطی به وجود نیامده که ارز هفت برابر شود. در دو سال گذشته رشد اقتصادی ایران پنج درصد منفی شده و تورم در سال 97، سی درصد و در سال 98، چهل درصد و سرمایه‌گذاری در کشور رشدی منفی داشته است و به طور کلی همه چیز در اقتصاد کشورمان روز به روز به سمت بدتر شدن می‌رود. اگر این مسائل را کنار هم بگذاریم، در وضعیت بسیار بغرنج اقتصادی هستیم که مشابه این وضعیت را در سال 74 و 75 تجربه کردیم. اما نکته ای که وجود دارد این است که ما باید به دو دسته از عوامل بپردازیم و اگر آنها را از هم تفکیک نکنیم دچار مشکل در تحلیل خواهیم شد.
وی خاطرنشان کرد: سال 1393 رشد سرمایه‌گذاری در ایران منفی شده و تا امروز هم ادامه داشته است. لذا کاملا قابل پیش‌بینی بوده که در سالهای 97 و 98 کشورمان با چنین وضعیتی در سرمایه‌گذاری مواجه شود. همچنین خروج امریکا از برجام در سال 97 این موضوع را تشدید کرد. لذا مجلس باید برای برون رفت از این وضعیت به مشکلات سرمایه‌گذاری توجه بیشتری داشته باشد و در حوزه ی ارز نیز باید توجه دولتمردان و مجلسی ها به این نکته بازگردد که چرا زیرساختهای پیشگیری از نوسانات ارزی کشور از بین رفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط خاص نیاز داریم سه نهاد گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی در ارتباط نزدیکتری با هم کار کنند و فعلا چنین چیزی در کشور را شاهد نیستیم. ما باید از تجارب‌ها استفاده کنیم تا به نتیجه برسیم.
وی افزود: وقتی ما در سالهای 91 و 92 با تحریم‌های سخت مواجه شدیم اقداماتی صورت گرفت که یکی از آنها توسعه‌ی صنعت پالایشگاهی بود. اگر این مساله ادامه پیدا می‌کرد امروز نیاز نداشتیم روزانه دو میلیون و 400 هزار بشکه نفت خام صادر کنیم که برای صدور نفت دچار مشکل باشیم. موقعی که ما فراورده صادر می‌کردیم خریداران ما گسترده‌تر از خریداران نفت خام بودند. اما این مساله متوقف شد.

حسینی در ادامه گفت: من به عنوان یک نماینده‌ی مجلس و کارشناس اقتصادی تاکید می‌کنم کشور ما باید سراغ چنین مواردی برود. وقتی یک پایه‌ی تولید ما که نفت است، گروگان تحریم می‌شود ما باید ابتکار عمل داشته باشیم. به این معنی که پایه‌های دیگر تولید را فعال کنیم. مثلا بخش معدن و صنایع معدنی وجود دارد که امکان بالایی برای فعال کردن آن داریم.

راسخ، کارشناس خبری پارک شهر نیز خطاب به حسینی گفت: نکاتی که شما تذکر دادی از بایدهاست که باید اتفاق می‌‎افتاد اما اتفاق نیفتاده است. هم اکنون مشخصا بایدهایی که می‌توانیم با تصمیم ساده اجرایی اش کنیم چه مواردی است؟
حسینی گفت: ما در حوزه‌ی اقتصاد و معیشت مردم دو مساله‌ی اصلی داریم که باید اصلاح شود. یکی کاهش تولید و دیگری نابرابر شدن درآمدهاست. پس باید طرح‌های بهبود رفاه اجتماعی را دنبال کنیم. ما باید موانع سرمایه‌گذاری را برداشته و این حرکت اقتصادی را از دام بروکراسی نجات دهیم. همچنین دولت این امکان را دارد که بتواند بخش های نفت و گاز و صنعت و معدن را با رویکردی متفاوت فعال کند. وقتی وزارت نفت مانع از حضور بخش خصوصی می‌شود مشکلات همچنان وجود خواهد داشت.

وی کاهش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را مهمترین مشکل حوزه‌ی مسکن و دلیل عمده‌ی گرانی ها در این حوزه عنوان کرد و گفت: با فعال کردن بخش‌های یاد شده شاهد آن خواهیم بود که تمامی امور اقتصادی لوکوموتیو وار رو به پیشرفت رفته و مشکلات اقتصادی مرتفع شود.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

اخبار پربازدید

  • بررسی نقش نماز جمعه به عنوان نمادی برای وحدت مسلمانان در قلب فرهنگی رادیو فرهنگ

  • رادیو نمایش بررسی کرد :در دبیر خانه ی جشنواره کودک در اصفهان چه می گذرد؟

  • رادیو صدای همدلی امت رسول‌الله (ص)

  • چگونه از بیمارهای کرونایی مراقبت کنیم؟

  • ناگفته‎ هایی از سیاره مریخ در قالب طنز

  • آغاز تفسیر سوره غاشیه در رادیو معارف

  • پخش سه سریال جدید از آنتن شبکه های رادیویی

  • نقش حوزه علمیه در انقلاب اسلامی

  • مروری بر واقعه لیله المبیت در رادیو معارف

  • بررسی حدیث بشارت در رادیو معارف