صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

اگر قند خون فرد دیابتی خوب کنترل نشود سیستم ایمنی او تضعیف خواهد شد. بنابراین شناسایی افراد دیابتی برای این که بتوانیم قند خون آنها را کنترل کنیم اهمیت زیادی دارد.

به نقل از روابط عمومی رادیو سلامت برنامه پاسخگو از گروه تغذیه و سلامت با حضور دکتر پیام فرح بخش(پزشک و دکترای تخصصی تغذیه) روی آنتن رفت .
ایشان درباره تاثیر دیابت بر سیستم ایمنی گفت: دیابت مستقیما با تضعیف سیستم ایمنی مرتبط است. اگر قند خون فرد دیابتی خوب کنترل نشود سیستم ایمنی او تضعیف خواهد شد. بنابراین شناسایی افراد دیابتی برای این که بتوانیم قند خون آنها را کنترل کنیم اهمیت زیادی دارد. همچنین شناسایی افرادی که در مرحه پیش دیابت هستند می تواند کمک کند تا بدون دارو و با کنترل رژیم غذایی و فعالیت بدنی به آنها کنیم تا به وضعیت عادی برگردند.
دکتر فرح بخش ادامه داد: هر چه نوسان قند خون را کنترل کنیم سیستم ایمنی را بهتر حفظ خواهیم کرد. برای پیشگیری از نوسان قند خون در فرد دیابتی باید غذا در وعده و میان وعده دریافت شود. در ضمن دیابتی ها، حتما در وعده های غذایی و میان وعده ها از منابع فیبر چون سبزیجات، میوه ها و سبوس استفاده کنند. مصرف فیبر مشکلات گوارشی را کاهش می دهد، املاح و ویتامین های مورد نیاز را تامین می کند و در ضمن به کنترل قند خون کمک می کند .به این ترتیب سیستم ایمنی تقویت خواهد شد. به همین جهت مصرف نان های سبوس دار و سبزی و کاهو در وعده های اصلی این افراد توصیه شده است. دیابتی ها می توانند از بیسکویت سبوس دار به عنوان میان وعده استفاده کنند. میوه هم گزینه بسیار خوبی برای میان وعده است. البته نکته مهم این است که دیابتی هایی که قند آنها کنترل نشده است نباید از میوه هایی با قند خون بالا چون خربزه، طالبی، گرمک، انجیر، انبه، آناناس، انگور، موز و زردالو که به سرعت و نیزه ای قند خون بالا می برند استفاده کنند و تنها در صورتی که دیابت آنها کنترل شده باشد می توانند یک سهم از 4 سهم میوه خود را به میوه هایی با قند خون بالا اختصاص دهند. این افراد بهتر است از میوه هایی با قند متوسط و پایین استفاده کنند. دقت شود که از میوه به جای آب میوه استفاده نمایند.

اخبار پربازدید

  • اعلام "فراخوان نغمات" از سوی رادیو قرآن

  • مسابقه بزرگ عید غدیر خم از رادیو تهران

  • مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران مهمان رادیو سلامت می شود

  • هدف ، مسقل ماندن هویت انجمن است که بتواند بدون کمک های دولتی ادامه دهد

  • صفحه رادیو را در هفته نامه صدا و سیما بخوانید و بشنوید

  • آموزش و تحلیل تلاوت‌های دوره هفتم مسابقه «نفس‌های طلایی»

  • دعای عرفه از شبکه های سراسری رادیو پخش می شود

  • دکتر رحیم سرهنگی مدیر کل دفتر توسعه ی کارآفرینی مهمان برنامه عصری نو

  • نگاهی به شعر مولانا در قطعه ای از «علی خدایی» در باکاروان شعر و موسیقی

  • «زرگیسو» به «افسون افسانه» رادیو نمایش می آید