صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک حقوقدان و استاد دانشگاه تاسیس و راه اندازی مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به دعاوی تجاری در کشور را بسیار مهم و رو به جلو توصیف کرد.

دهقان نیا در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: مجتمع مزبور از این جهت بسیار حائز اهمیت است که موجب ارتقای سطح رسیدگی ها، ارتقای سطح دانش در این حوزه، کاهش زمان رسیدگی پرونده ها، تعیین و تکلیف سریع بسیاری از پرونده های تجاری می شود که این خود به بسیاری از مشکلات مطرح در حوزه مطالبات شرکت های تجاری کمک خواهد کرد.

وی اظهارداشت: نکته بسیار مهم جدا از تاسیس و راه اندازی مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به دعاوی تجاری در کشور تغییر رویکرد در حوزه ارتقای بهبود فضای کسب و کار در قوه قضائیه است.

این حقوقدان و استاد دانشگاه گفت: زمانی اقدامات در هر حوزه ای موثر واقع می شود که بصورت فعال، موثر و برطرف کردن علت ها عمل کند یعنی با شناخت سلسله علل ها اقدامات را از حالت انفعال خارج کرده و بصورت فعال در حوزه مربوطه وارد کند.

وی افزود: برای مثال یک زمانی می خواهید فقط و فقط با فساد موجود در حوزه خصوصی سازی برخورد کنید افراد موثر در حوزه خصوصی سازی شناسایی و در نهایت برخوردهای لازم انجام و کار تمام می شود.

دهقان نیا تصریح کرد: این به یک معنا فارغ از اینکه برخورد با فساد موثر است و باید حاشیه امن اختلال در حوزه اقتصاد بصورت جدی لطمه ببیند و مفسدان در این حوزه احساس امنیت نکنند حرف درست و منطقی است اما نکات دیگری ازجمله تغییر نگرش در سطح ریاست قوه قضائیه و معاونین قوه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

وی ادامه داد: حضور در تک تک مراکز خصوصی سازی که با مشکل مواجه هستندبه این عنوان که قوه قضائیه علی رغم اینکه شاید در ماموریت های مستقیم ظاهری در طول سالیان گذشته هیچگاه در این حوزه ورود نکرده باشد اما ریاست دستگاه قضا کارخانه های که به بخش خصوصی واگذار ویا شخصی که کارخانه به او واگذار شده به دلیل فساد متعدد از راه اندازی آن خودداری کرده وارد شده اند و تا راه اندازی فعال و بازگشت کارگران به حوزه اقتصادی که در آن قرار داشتند مسئله پیگیری می شود.

این حقوقدان و استاد دانشگاه در ادامه مصاحبه گفت: فضای کسب و کار شامل مجموعه ای از عوامل و عناصری که بخشی در اختیار کنترل صاحبان مشاغل و بخش دیگر در اختیار کنترل صاحبان مشاغل نیست اما آنچه که بر فضای کسب و کار تاثیر می گذارد برآیند نتیجه کلی این عوامل است.

وی افزود: تمام عوامل چنانچه بصورت چرخ دنده های متعدد در اتصال متناسب با هم قرار گیرند می توانند در حوزه بهبود فضای کسب و کار عمل کنند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • آثار نویسنده اتریشی در «هزارتوی داستان» رادیو نمایش

  • داستان پناه را از رادیو معارف بشنوید

  • راز غربت حرم

  • تهیه کننده آقازاده میهمان «حوض نقره» رادیو ایران

  • درخشش ستارگان دانش در رادیو معارف

  • مریم نشیبا مهمان «پارک ساعی» می شود

  • «هفت دقیقه تا پاییز» علیرضا امینی از رادیو فیلم پخش می شود

  • "مرهم زخم ها" بانوی مخترع ایرانی از رادیو تهران

  • گرامیداشت زنده یاد همایون خرم در رادیو فرهنگ

  • پخش مناظرات علامه مصباح‌ با نمایندگان حزب توده و جریانهای الحادی- مارکسیستی