صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

برنامه با کاروان شعر و موسیقی پنجشنبه 25 دی ماه به پخش و بررسی یکی از آثار استاد همایون خرم اختصاص دارد

در برنامه با کاروان شعر ‌وموسیقی به بهانه سالروز درگذشت استاد همایون خرم نوازنده نامدار ویولن، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و عضو شورای عالی خانه موسیقی «اشک من هویدا شد» از ساخته های وی پخش و بررسی می شود
«اشک من هویدا شد» به آهنگسازی همایون خرم با شعری از بیژن ترقی است که این اثر با صدای علیرضا افتخاری و شهریار بلوچستانی بازخوانی شده است
همچنین صحبت های بیژن ترقی و همایون خرم در این برنامه تقدیم شنوندگان می شود.
استاد همایون خرم متولد 1309 در بوشهر در میان دوستداران هنر موسیقی به جهت ساخت ملودی ترانه‌های «تو ای پری کجایی» و «امشب در سر شوری دارم» شناخته شده‌است. خرم را می‌توان همچنین از پیشگامان رونق و شکوفایی رادیو در دهه‌های 30 و 40 خورشیدی دانست که تلاش‌های وافری جهت پیشرفت و پرورش نسل جدید موسیقی ایران انجام داد.
همایون خرم در واقع بخشی از حافظه تاریخی موسیقی ایران را با خلق آثاری همچون تو ای پری کجایی، رسوای زمانه منم، امشب در سر شوری دارم، مینای شکسته، غوغای ستارگان، بگذر از کوی ما، پیک سحری و طاقتم ده رقم زده است. او از جمله ملودی‌پردازان شاخص و ماندگار در تاریخ موسیقی ایران به شمار می‌رود و یکی از رموز ماندگاری این آثار غنای ملودیک و ارزش موزیکالیته و قدرت ملودی‌ها محسوب می شود. از فعالیت های دیگر همایون خرم می‌توان به سخنرانی درباره موسیقی ایرانی در مراکز هنری و فرهنگی ایران، اروپا و آمریکا مانند دانشگاه UCLA، دانشگاه گیلان، دانشگاه پزشکی شیراز درباره ابوالحسن صبا و موسیقی ایرانی، انجمن موسیقی فارس درباره ابوالحسن صبا، دانشگاه علامه طباطبایی درباره مقامات موسیقی ایرانی، فرهنگسرای ارسباران درباره علی نقی وزیری، دانشگاه صنعتی اصفهان درباره مشخصات موسیقی ایرانی اشاره کرد.
خرم با خوانندگان توانا و حرفه ای‌ دوران طلایی موسیقی ایران همکاری نزدیک داشته‌است. حسین قوامی، شجریان، گلپا و ایرج از آن جمله‌اند. با وجود آن که برخی از کارهای خرم با صدای خوانندگان دیگر بازخوانی شده‌است، مشکل می‌توان گفت که درخشش و ظرافت بازخوانی ها به پای اجراهای گذشته می‌رسد.
برنامه های متعدد گلهای رنگارنگ، برنامه های موسیقی FM رادیو، برنامه های بداهه نوازی در رادیو، تعدادی برنامه تک نوازان با همکاری هنرمندان دیگر به صورت همنوازی؛ همچنین همنوازی با هنرمندانی مانند شادروان جواد معروفی، جلیل شهناز، فرهنگ شریف و شادروان منصور صارمی همراه با ضرب شادروان جهانگیر ملک و شادروان امیر ناصر افتتاح از جمله همکاری های وی با دیگر هنرمندان به شمار می رود. آثار موسیقی ایشان شامل همنوازی با استادان جواد معروفی، جلیل شهناز و فرهنگ شریف در اختیار علاقمندان است.
همایون خرم، استاد موسیقی ایرانی و خالق نغمه‌های ماندگار در 82 سالگی و در 28 دی 1391 خورشیدی به علت بیماری سرطان ریه در بیمارستان دی دار فانی را وداع گفت و عرصه موسیقی را پراز غم و اندوه کرد.
گفتنی است،برنامه « با کاروان شعر و موسیقی » ساعت11:40 به تهیه کنندگی « یلدا احتشامی» و اجرای « مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

اخبار پربازدید

  • آثار نویسنده اتریشی در «هزارتوی داستان» رادیو نمایش

  • داستان پناه را از رادیو معارف بشنوید

  • راز غربت حرم

  • تهیه کننده آقازاده میهمان «حوض نقره» رادیو ایران

  • درخشش ستارگان دانش در رادیو معارف

  • مریم نشیبا مهمان «پارک ساعی» می شود

  • «هفت دقیقه تا پاییز» علیرضا امینی از رادیو فیلم پخش می شود

  • "مرهم زخم ها" بانوی مخترع ایرانی از رادیو تهران

  • پخش مناظرات علامه مصباح‌ با نمایندگان حزب توده و جریانهای الحادی- مارکسیستی

  • قاسم افشار در رادیو نمایش:موسیقی ما سرطان گرفته است