جشنواره‌های رقابتی، موتور محرك برنامه‌سازی

دبیر اجرایی دومین جشنواره رادیویی پژواك، گفت: جشنواره‌های رقابتی در صداوسیما می‌تواند موتورِ محرك برنامه‌سازی باشد.

1401/11/10
|
16:01

رادیو، همواره سعی كرده در طول چند سال اخیر از ساختارهای نوین برنامه‌سازی استفاده كند؛ جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك نیز در همین راستا دومین دوره خود را در حالی سپری می‌كند كه برنامه‌سازان رادیویی در حال ارسال آثارشان‌اند. اگرچه ساختار مستند، ساختار نوینی در برنامه‌سازی نیست اما گونه‌هایی از این برنامه‌سازی و همین‌طور رویكردهای نوین به مقوله مستند در جشنواره رادیویی پژواك و جشنواره‌های آینده مورد تأكید و توجه است.

خلاقیت و نگاه نو به سوژه‌های بكر و جذاب

«امیر بیات»، دبیر اجرایی دومین جشنواره رادیویی پژواك و مدیركل مالی و اداری معاونت صدا با بیان ویژگی‌های یك اثر شاخص و ماندگار در مستند رادیویی گفت: خلاقیت و نگاه نو به سوژه‌های بكر و جذاب در كنار تدوین مناسب، اثری را شاخص و ماندگار می‌كند.

جشنواره‌های رقابتی موتور محرك برنامه‌سازی هستند

وی در پاسخ به این پرسش كه جشنواره‌های رادیویی چگونه می‌تواند جایگاه رادیو را در سطوح مختلف كشور ارتقاء دهد؟ افزود: جشنواره های رقابتی موتور محرك برنامه‌سازی‌اند، این‌گونه جشنواره‌ها باعث می‌شوند برنامه‌سازان خود را برای شركت در رقابت ارتقاء دهند و همین مسئله باعث رشد كیفی برنامه‌سازی در رادیو می‌شود.

در اولویت‌بندی ساختار تولید مستند در شبكه‌هاكم‌توجهی شده است

دبیر اجرایی جشنواره درباره اینكه به چه دلیل در رسانه رادیو به ساختار مستند كمتر توجه شده است؟ افزود: به واسطه سخت بودن تهیه این قالب از تولید و همچنین هزینه بر بودن آن كمتر به ساختار مستند در رادیو توجه شده است، البته كم‌توجهی در اولویت‌بندی ساختار تولید در شبكه‌ها از دیگر دلایلی است كه موجب كم‌توجهی به مستند در رادیو شده است.

برنامه‌سازان آموزش در حوزه مستندسازی را جدّی بگیرند

بیات با تأكید بر اینكه باید در مستندسازی توجه به روایت واقعیت داشت، گفت: توجه به روایت واقعیت بی‌شك لذت بیشتری در برنامه‌سازی دارد، لذا توصیه می‌شود برنامه‌سازان آموزش در این حوزه را جدّی بگیرند.

مدیركل مالی و اداری معاونت صدا در پایان خاطرنشان كرد: امیدوارم ان‌شاءالله مستند رادیویی به جایگاه واقعی خودش در رادیو نزدیك شود. جشنواره‌ها فرصتی برای دیده و شنیده شدن آثار خلاق هستند و موجب تعامل بیشتر بین برنامه‌سازان می‌شوند كه همین امر در ارتقای سطح برنامه‌سازی تأثیرگذار است.

گفتنی است؛ دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند و با شعار «صدای واقعیت، پژواك حقیقت»، برگزار می‌شود. شناسایی و معرفی برترین آثار مستند رادیویی در سطح ملی و ایجاد رقابت بین مستندسازان از دیگر اهداف این جشنواره عنوان شده است.

دسترسی سریع