از حسن كچل تا داش آكل با بهترین حال رادیو نمایش

محسن سوهانی، مدیركل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش،از تولیدات نوروز 1402 و ماه مبارك رمضان شبكه رادیویی نمایش خبر داد.

1401/12/07
|
11:19

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، سوهانی با تأكید بر اینكه برنامه ها و نمایش های سال نوی امسال متفاوت تر از سال های پیش خواهد بود افزود: برنامه لحظه تحویل سال امسال بسیار متفاوت است وتصمیم گرفتیم آن را با نام (بهترین حال)در قالب رادیو تئاتر اجرا كنیم، به این معنا كه یك رادیو تاتر نمایشی به مدت یك ساعت درلحظه سال تحویل پخش می شود و داستان آن در دل سفره هفت سین و لحظه تحویل سال اتفاق می افتد. علاوه بر آن این برنامه به صورت تصویری ضبط و از ایران صدا نیز پخش می شود.داریوش شهبازی كارگردان رادیویی و سروش طباطبایی كارگردان تصویری این برنامه هستند.
مدیر رادیو نمایش ادامه داد: رادیو تئاتر، یك حوزه ی میان رشته ای با بیش از یك دهه قدمت در جهان، و پیوندی میان نمایش رادیویی و اجرای صحنه است.بازیگران به سبك نمایش رادیویی متن را از روی كاغذ و ‌‌پشت بلندگو می خوانند اما به شكل ساده تری از عناصر مولفه های اجرای صحنه مانند طراحی صحنه، نور و لباس، دكور و میزانسن نیز استفاده می شود.این عرصه كه به نسبت نمایش صحنه از مزیت تجربی بودن، سادگی و سرعت(در عین هزینه بودجه ی كمتر) برخوردار است كشورهای صاحب صنعت تئاتر وارد كیشه حرفه ای شده و به عنوان یك هنر نمایشی صداپایه در كشورمان نیز آینده ی روشنی دارد.
سوهانی افزود:همچنین از بیست و هفتم اسفند ماه جُنگ نمایشی (رادیو خودخند) كه به صورت طنز و نقد به عملكرد رادیو نمایش می پردازد از آنتن رادیو نمایش پخش می شود.
سوهانی عنوان كرد:رادیو نمایش سه ساعت قبل از تحویل سال جدید نمایش موزیكال حسن كچل را به كارگردانی محمد پورحسن به روی آنتن می برد.
وی درباره ویژه برنامه های ماه مبارك رمضان افزود: برنامه «همسفره» ویژه برنامه افطار ماه مبارك رمضان است و «فصل وصل» هنگام سحر از شبكه رادیویی نمایش پخش می شود.همچنین برنامه « عید دیدنی» نیز با محوریت گفتگو با هنرمندان به روی آنتن رادیو نمایش می رود.

سوهانی ادامه داد: در این ایام ، دو مسابقه ویژه برای شنوندگان نیز پخش می شود، در مسابقه ویژه نوروز از شركت كنندگان درباره نمایش های رادیویی و بازیگران آن سوال می شود و مسابقه ویژه ماه رمضان نیز به موسیقی اقوام ایرانی و آیین ها و مناسك آن می پردازد.
مدیركل هنرهای نمایشی رادیو در مورد سریال های رادیویی نوروز افزود:سریال رادیویی «چهارشنبه دوست داشتنی» به كارگردانی مهدی نمینی مقدم برای رادیو ایران تولید شده است.«لوپیتا» به كارگردانی نازنین مهیمنی به روی انتن رادیو جوان می رود،«پر سوم سیمرغ » به كارگردانی نورالدین جوادیان ازآنتن رادیو فرهنگ پخش می شود،«ملك جمشید» به كارگردانی محمد پورحسن برای رادیو ورزش تولید شده است ، «داش آكل در لس آنجلس» به كارگردانی بهرام سروری نژاد ویژه رادیو نمایش به روی آنتن می رود و « تلخ و شیرین» به كارگردانی فریدون محرابی از آنتن شبكه رادیویی صبا پخش می شود.
سوهانی تصریح كرد: نمایش های نوروز امسال به جز «تلخ و شیرین» كه چهارده قسمتی است، همگی سی قسمتی هستند كه از 27 اسفند ماه پخش آن اغاز می شود و تا 20 فروردین ماه ادامه دارد. از بیستم فروردین ماه به دلیل تقارن با شب های قدر پخش این نمایش ها قطع می شود و مجددا از 26 فروردین تا اول اردیبهشت ماه به روی آنتن می رود.همچنین این نمایش ها علاوه بر سایر شبكه های رادیویی از آنتن رادیو نمایش نیز پخش می شوند.دسترسی سریع