رادیو در هفته دفاع مقدس

همزمان با آغازین روزهای هجوم همه جانبه رژیم بعث عراق به ایران اسلامی، رادیو راوی صادق جهاد و مقاومت ملت، نقش برجسته، راهبردی و سرنوشت ساز خود را بخوبی شناخت و توانست افكار عمومی را بسوی دفاع از میهن اسلامی مان هدایت كند.

1401/06/21
|
17:03

معرفی برنامه های منتخب شبكه های رادیویی

نقش ماندگار این رسانه مهم در ایجاد همدلی مردم با رزمندگان اسلام و حفظ همبستگی میان خطوط مقدم با پشت جبهه ، ابلاغ آخرین اطلاعیه ها و ایجاد آرامش در سطح جامعه به عنوان بازوی مكمل مجاهدان راه خدا در سال های طلایی دفاع و مقاومت مردم مسلمان و انقلابی ایران، هرگز از یادها نخواهد رفت.

امروز نیز رادیو همسو با سایر بخش های رسانه ملی و فرهنگی كشور، با بهره گیری از زبان هنر و بكارگیری از قالب ها و ساختارهای متنوع و نوین برنامه سازی رادیویی و اقدامات نوآورانه، همچنام پیشتاز ترویج و تبلیغ ارزش های اسلام عزیز و دفاع مقدس است.

در این راستا شبكه های رادیویی در هفته دفاع مقدس، با تلاش مجدانه برنامه های متنوعی را تولید كرده تا علاوه بر یادآوری رشادت های ماندگار آن زمان، نسل جوان را با مفاهیم ارزشمند مقاومت و ایستادگی آشنا نماید.

تبیین مفهوم "مقاومت"؛ محور اصلی برنامه های رادیو در هفته دفاع مقدس

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، دكتر حمید شاه آبادی معاونت صدای رسانه ملی، اعلام كرد كه شبكه های رادیویی ویژه برنامه های فاخری را برای هفته دفاع مقدس تدارك دیده اند. زیرا این رسانه در طول هشت سال دفاع مقدس، خدمات صادقانه صدای ملی، اثر گذاری بی بدیلی را در لحظات تلخ و شیرین در یادها گذاشته است و همواره در تراز اصلی اطلاع رسانی و معرفی رشادت های رزمندگان، انجام وظیفه نموده و مرهم آلام درد مردم نیز بوده است.

اینك صدای ملی همچنان سد محكمی در برابر هجوم تبلیغاتی دشمن ایستاده و با یادآوری حماسه های ماندگار و شناساندن مفاهیم اصلی دفاع مقدس از قبیل ایثار، جهاد و شهادت، اعتقاد عملی به نهضت حسینی (ع)، پایبندی به اصول اسلام ناب محمدی (ص) و مبانی
ارزشمند انقلاب اسلامی ایران به تبیین و معرفی مفهوم ارزشمند مقاومت می پردازد.
شبكه های مختلف رادیویی در هفته دفاع مقدس امسال با بیش از 1200 برنامه، به تعداد 140 عنوان و به مدت 230 ساعت به موضوع “دفاع مقدس” می پردازند.
معاون صدای رسانه ملی در خصوص موضوعات و محورهای برنامه های شبكه های رادیویی افزود: امسال شبكه های رادیویی بر اساس ماموریت های خود ، از منظرهای گوناگون دفاع مقدس را بررسی می نمایند. موضوعاتی از قبیل خودباوری ملی و خودكفایی دفاعی، رشادت ها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس، ،معرفی شهدای ورزشكار،حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، مستندهای فاخر،نمایش های ارزشمند رادیویی ، آشنایی با سبك زندگی كادر پزشكی در سال‌های دفاع مقدس، داستان كوتاه و شعر با موضوع دفاع مقدس، خوانش كتابهایی با موضوع دفاع مقدس، نقد و بررسی موسیقی ،تئاتر و سینمای دفاع مقدس ، بررسی ابعاد قرآنی و معارفی خانوادگی شهدا ، روایت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس، خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی عملیات های مهم دوران دفاع مقدس، اطلاع رسانی از همایش ها و گردهمایی های بزرگداشت این هفته، دفاع اقتصادی
و لجستیك در دوران گذر از بحران های اقتصادی همانند سالهای دفاع مقدس، می پردازد.
بررسی تولید صنایع دفاعی در دوران جنگ و امروز برای مقابله با تهدیدهای نظامی،روایت خاطرات بانوان دفاع مقدس و مقاومت از مهمترین موضوعات این برنامه هاست .
دكتر شاه آبادی افزود: خودباوری ملی و خودكفایی دفاعی ،بازخوانی جنگ تحمیلی در دهه پنجم انقلاب ، تحریف های مخالفان جمهوری اسلامی و پخش بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری درباره دفاع مقدس از مهمترین موضوعات برنامه های" شبكه رادیویی ایران" در این ایام است و برنامه "پلاك 8 " عنوان اثری است كه در آن به معرفی اقتدار دفاعی و فرهنگی ایران ،حفظ و صیانت از كشور در شرایط جنگ های نوین مانند جنگ نرم و حتی جنگ های رسانه ای می پردازد. این برنامه تلاش می كند با ترغیب جوانان به موضوعات دفاع مقدس و جنگ، یادآوری ارزش های جنگ و نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی و شبكه های اجتماعی مخاطبان را بیش از هر زمانی با مفهوم مقاومت آشنا سازد. "پلاك 8 "در هفته دفاع مقدس از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 به روی آنتن می رود.

معاون صدا با مهم دانستن توجه به مقوله فرهنگ سازی در انتقال مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس گفت :
"شبكه رادیو فرهنگ" در این ایام تلاش می كند برنامه های خود را با آگاهی بخشی درباره هشت سال دفاع مقدس در قالب مسابقه، معرفی سینمای دفاع مقدس ، انعكاس اخبار فرهنگی و هنری هفته دفاع مقدس،بررسی بهترین شیوه انتقال مفاهیم دفاع مقدس به فرزندان و موارد متعدد دیگر به تبیین فرهنگ ایثار و مقاومت بپردازد. در همین راستا برنامه " اعزامی از بهشت " كه در آن به نقش مهم و راهبردی زنانی كه در تمام بخش های جبهه حضور فعالی اشاره می شود. این برنامه درهفته دفاع مقدس ، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ساعت 23 : 15 به روی آنتن می رود.
وی با اساسی دانستن تاثیر قرآن و معارف اسلامی در راستای اعتلای فرهنگ جهاد و مقاومت را پایه اصلی دفاع مشروع خواند و افزود: "شبكه های رادیویی قرآن و معارف" با در نظر گرفتن موضوعاتی مانند نمایش های قرآنی با موضوع پیروزی حق بر باطل، بررسی ابعادی از زندگی قرآنی و خانوادگی شهدا ، اطلاع رسانی از رویدادهای قرآنی هفته دفاع مقدس و همچنین نقش حماسه حسینی در ترویج روحیه ایثار و مقاومت رزمندگان اسلام، بیان ارزشهای معنوی دفاع مقدس و نقش آن در روحیه مقاومت مخاطبان را همراه می سازند. بر این اساس شبكه رادیویی قرآن برنامه " حكایت جاودانگی" را در روز پنجشنبه 04/07/98 از ساعت 17 به روی آنتن می رود.در این برنامه مخاطبان می توانند شنونده مستندی باشند كه درآن به بررسی ابعاد زندگی علمی و قرآنی خانواده معظم شهدا می پردازد .همچنین معرفی كتاب،گزارش از مزار شهدا و وصیت نامه شهدا از دیگر بخش های این برنامه است.رادیو معارف نیز با برنامه " حماسه پایداری " هم پای مخاطبان مومن و انقلابی است.این برنامه تلاش می كند مقاومت و پایداری در دفاع مقدس را با تبیین رمز پیروزی و موفقیت رزمندگان و قدرت بازدارنگی دفاعی كشور معرفی نماید. این برنامه از 30 شهریور الی 5 مهر هر روز ساعت 9 پخش می شود.

معاون صدا با مهم دانستن نقش پزشكان و كادر درمانی در هشت سال دفاع مقدس افزود:
"شبكه رادیو سلامت" همگام با سایر شبكه های رادیویی برنامه های خود را با موضوعات مهمی مانند گفتگو با پزشكانی كه در دفاع مقدس حضور داشتند و در حال حاضر در صحنه خودكفایی حضوری فعال دارند، آشنایی با فعالیت های بسیجی جامعه پزشكی كشور و موارد تخصصی دیگر به سمع مخاطبان می رساند.در همین راستا برنامه " یاد یاران" هر روز ساعت 12:10
از این شبكه پخش می شود.این برنامه می كوشد به مرور خاطرات پزشكان و كادر درمانی رزمندگان دوران دفاع مقدس و بررسی سبك زندگی آنان اشاره كند .
دكتر شاه آبادی با بیان اینكه روحیه شاداب رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس از جلوه های درخشان آن دوران است ادامه داد: در زمان جنگ تحمیلی روحیه مثال زدنی رزمندگان اسلام و بیان لحظات خوش، پر خاطره ،شنیدنی و جذاب آنان كماكان مورد توجه قرار دارد. بر این اساس
" شبكه رادیویی صبا" با برنامه " لبخند خوبان" كه در بخش های اذانگاهی پخش می شود، به بیان خاطرات طنز رزمندگان اسلام می پردازد. همچنین مسابقه پیامكی با موضوع دفاع مقدس و معرفی شهدای سالهای جنگ تحمیلی از دیگر موضوعات برنامه های رادیو صبا در این ایام است.
معاون صدا بررسی موضوع مقاومت عملی در حركت‌های جهادی، تحلیل عرصه های مقاومت درموضوعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، بررسی زندگی سرداران شهید دفاع مقدس را از موضوعات مهم برنامه های شبكه رادیویی تهران برشمرد و گفت: " از سر تا سرو" برنامه ای است كه در هفته دفاع مقدس و از ساعت 21 به روی آنتن این شبكه می رود. در این برنامه مخاطبان با محورهایی همچون معرفی عرصه های مقاومت در چارچوب های سیاست و امنیت در دفاع مقدس با تاكید بر عرصه های خارجی و عدم وابستگی به غرب و شرق، اقتصاد در دفاع مقدس و فرهنگ دفاع مقدس در ایستادگی مقابل تهاجم فرهنگی روبرو می شوند.
وی با اشاره شرایط فعلی اقتصادی و همچنین توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی خاطر نشان كرد: توجه به شرایط فعلی اقتصادی و هجمه دشمن در این رابطه شرایطی را ایجاد كرده است كه بیش از هر زمانی به
مقوله اقتصاد مقاومتی و همچنین تجارب ارزنده دفاع مقدس در این حوزه توجه شود.
"شبكه رادیویی اقتصاد" در هفته دفاع مقدس برنامه های خود را با محورهایی از قبیل دفاع اقتصادی و لجستیك در دوران گذر از بحران های اقتصادی همانند سالهای دفاع مقدس و بررسی تولید صنایع دفاعی در دوران جنگ و امروزكشور برای مقابله با تهدیدهای نظامی در همین چارچوب پخش می كند.
برنامه " رهیافت" در روز 31 شهریور از ساعت 20 از این شبكه به روی آنتن می رود. در این برنامه مخاطبان علاقه مند می توانند اقتصاد مقاومتی را از منظری كه این مقوله در آن به عنوان منشور تمام عیار دفاع اقتصادی با توجه به شرایط جدید عرصه بین الملل است دریافت نمایند.
دكتر شاه آبادی در خصوص "شبكه رادیویی پیام" در ایام هفته دفاع مقدس خاطر نشان كرد : این شبكه در طول هفته دفاع مقدس و در بخش های مختلف خود به موضوعاتی از قبیل خوانش وصیتنامه شهدا و پیام شهدا، بررسی عملیات های مهم دوران دفاع مقدس،اطلاع رسانی از همایشها و گردهمایی های بزرگداشت این هفته اشاره می كند.
معاون صدای رسانه ملی با اشاره به روحیه پهلوانی مردم مومن و انقلابی ایران افزود :
"شبكه رادیویی ورزش" در طول هفته دفاع مقدس "به رنگ قهرمانی " را هر روز ساعت 13:30 پخش می كند. این برنامه اثر نمایشی است كه در آن زندگی واقعی پنج یار دبستانی كه در فعالیت های ورزشی مدرسه تا رقابت های ورزشی پشت سنگرهای دفاع مقدس با هم بوده اند و خالق رخداداهایی بسیار تاثیر گذار در بطن و متن جامعه می شوند مخاطبان را همراه می كنند.
همچنین ، معرفی شهدای ورزشكار، تأثیر ورزش در رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل، جوانان و الگوگیری از شهدای ورزشكار، بررسی ورزش جانبازان و معلولین در گفتگو با دست اندركاران را از دیگر موضوعات مورد توجه در برنامه های رادیو ورزش است.
دكتر شاه آبادی نقش جوانان در پیروزی های طلایی دوران دفاع مقدس را مهم و برجسته ارزیابی كرد و گفت : در طول دوران دفاع مقدس دلاوری های جوانان
مومن و انقلابی توانست نقش مهمی در ایستادگی ها و ترویج فرهنگ جهاد و مقاومت ایفا نماید. همچنین جوانان غیور امروز نیز با تلاش و مجاهدت خود سهم

قابل توجهی در خنثی سازی توطئه های دشمنان ایفا نموده اند. به همین خاطر "شبكه رادیویی جوان" با موضوعاتی مانند بیان رشادتها و دلیری جوانان این مرز و بوم در سالهای دفاع مقدس، ایثار، مقاومت و فداكاری و حضور جوانان و نقش نیروهای هوایی در پیشبرد جنگ به استقبال این ایام می رود.
برنامه " شكوه حماسه " اثری است كه در آن به معرفی دستاوردهای علمی دفاع مقدس می پردازد و بیان می كند در شرایطی كه به لحاظ خودكفایی در سطوح نه چندان مطلوب قرار داشتیم چگونه به عالی ترین مدارج بازدارندگی رسیدیم. این برنامه هر روز ساعت 14:45 از این شبكه پخش می شود.
معاون صدای رسانه ملی بررسی تحلیل های دوران دفاع مقدس را مهم دانست و گفت : بررسی اوضاع سیاسی دوران جنگ تحمیلی و مناسبات آن با حال حاضر كشور، بررسی نقاط عطف دوران دفاع مقدس از طریق گفتگو با فرماندهان و رزمندگان آن دوران از مهمترین محورهای "شبكه رادیویی گفتگو" است .همچنین رادیو گفتگو " روایت نا تمام " را در هفته دفاع مقدس پخش می كند. این برنامه در هشت محور مختلف هفت شهر، هفت خواننده، هفت فیلم،هفت فرمانده،هفت عملیات، هفت كتاب،هفت جانباز و هفت شاعر مربتط با دفاع مقدس را معرفی می كند.
وی ضمن اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به فضای مجازی گفت: با توجه به افزایش ضریب نفوذ تلفن های همراه در ایران و همچنین وجود فرصت ها و تهدیدهای گوناگون در این فضا بسیار با اهمیت است.
، مجموعه "ایرانصدا" با موضوعات مختلفی همچون سرودهای كودكانه با مضمون دفاع مقدس، مجموعه ا ی از داستانهای دفاع مقدس و شهدا مخاطبان را در فضای مجازی همراه می كند. همچنین پایگاه كتاب گویای ایران صدا مجموعه ای از كتاب های صوتی با موضوع دفاع مقدس را با عناوین گوناگون منتشر می كند.
بر این اساس " وصول" به بیان خاطرات بانوی نمونه مقاومت همسر سید عباس موسی دبیر كل سابق حزب الله ،" مثل یك خواب" زندگینامه شهید ابراهیم جعفر زاده،" جنگی كه تمام شد " زندگی نامه شهید علی رضاییان، " عصمت" خاطرات شهید عصمت پورانوری ، "فریدون مرد میدون" داستان ادبیات دفاع مقدس و " بهنام" مربوط به رزمنده 13 ساله را در دسترس علاقه مندان قرار داده است.
دكتر شاه آبادی با اشاره به جایگاه نمایش های رادیویی در راستای معرفی مفاهیم ارزشمند دفاع مقدس خاطر نشان كرد: "اداره كل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش" برای این ایام نمایش های فاخری را تدارك دیده است . به نحوی كه داستان زندگی نامه شهید حسن باقری، خاطرات شهید گمنام ابراهیم هادی، ایثار و فداكاری در دفاع مقدس و بیان خاطرات دفاع مقدس در آثار رادیو نمایش و اداره كل هنرهای نمایشی رادیو به چشم می خورد. "راه افتخار" اثر نمایشی است كه در هفته دفاع مقدس و هر شب ساعت 22:30 از این شبكه پخش می شود.در این داستان نمایشی شنوندگان قصه زندگی یك آزاده را می شنوند كه با ماجراهای مختلفی روبرور می شوند.
خاطر نشان می شود علاقه مندان به برنامه های شبكه های رادیویی می توانند علاوه بر گیرنده های رادیویی از طریق سایت شبكه ها،گیرنده ای دیجیتال،رادیو نما و همچنین از طریق اپلكیشن تلفن همراه ایرنصدا قابل دریافت از طریق www.iranseda.ir برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس برنامه های مورد علاقه خود را دریافت نمایند.

دسترسی سریع