درنشست خبری ویژه برنامه های رادیو در محرم 1401 تأكید شد؛ رادیو از تمامی مستندسازان عاشورایی استقبال می كند

نشست خبری ویژه برنامه های رادیو در محرم 1401 روز دوشنبه 10 مرداد با حضور محسن حبیبی دبیر شورای قرآن و معارف معاونت صدا، مسعود كاویانی مدیر رادیو محرم و جواد تشكری مدیر رادیو اربعین با حضور رسانه های خبری در ساختمان شهدا برگزار شد.

1401/06/21
|
17:14

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا در ابتدای این مراسم محسن حبیبی دبیر شورای قرآن و معارف معاونت صدا به وجود 14 شبكه رادیویی با مخاطب خاص خود اشاره كرد و گفت : براساس آخرین تحقیقات مخاطبان امروز رادیو 37 درصد رشد داشته و برخلاف انگاره پنداری ها مبنی بر اینكه صدا به فراموشی سپرده شده است رادیو با نوآوری و به روزرسانی توانسته مخاطب خود را حفظ و افزایش دهد.
وی افزود: رادیوهای 14 گانه رسانه ملی با 217 عنوان برنامه محرمی به موضوع عاشورا و قیام
امام حسین(ع) در 2 هزار و 150 تعداد برنامه با 105 ساعت پخش برنامه پرداخته است.
حبیبی به موضوعات ویژه برنامه های محرمی در معاونت صدا اشاره كرد و گفت : مهمترین موضوع در ساخت برنامه های رادیویی پرداختن به موضوعات فرهنگ ایثار، شهادت و پایداری است كه ذیل شهید، شهادت ، شهدای مدافع حرم و خانواده های آنها و امتداد مسیری است كه به عاشورا ختم می شود.
وی همچنین به موضوع ولایتمداری ، تقویت روحیه ولایت مداری، ظلم ستیزی حق طلبی در عاشورا اشاره كرد و افزود : عاشورا و محرم گنجینه بی نظیری است كه می تواند الگوی شخصیتی برای نسل امروز و حتی غیر مسلمان باشد و نشان دهیم آنچه از نیاكان ما به یادگار گذاشته شده نسل امروز از آن استقبال می كند.
دبیر شورای قرآن و معارف معاونت صدا افزود: ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منكر ، حضور خانواده شهدا در برنامه های رادیویی، ترویج امت محوری قیام عاشورا به سراسر جهان از جمله موضوعاتی است كه معاونت صدا در ساخت برنامه های ایام محرم به آن اهتمام ویژه دارد.
وی ادامه داد: معاونت صدا یك تیم رادیویی را به كربلا اعزام كرده و مراسم های این ایام را در كشورهای لبنان، افغانستان، پاكستان و حتی آفریقا و نیجریه كه دلداده امام حسین(ع) هستند را به مخاطبان انعكاس می دهد.
حبیبی خاطرنشان كرد: معاونت صدا امسال تلاش كرده از تهران تمركز زدایی داشته باشد و حتی پخش مستقیم مراسم شیرخوارگان امسال را از تهران نداریم و پخش برگزاری همایش پیرغلامان هم اواخر شهریور یكم تا سوم 1401 از كرمانشاه محل برگزاری آن خواهیم داشت.
وی تأكید كرد : رادیو امسال در ایام محرم و صفر توجه ویژه ای به سخنان بنیانگذار و
رهبر انقلاب ، افزایش شعور، معرفت افزایی قیام عاشورا كه از نقاط ضعف رسانه ملی در سال های گذشته بوده داشته است.
وی در ادامه این نشست به برخی از برنامه های شاخص رادیو ها پرداخت و گفت : رادیو اقتصاد ویژه برنامه «هیأت» هر روز ساعت 12:00 و «منازل العشاق» كه چهل موضوع خاص را در ماه محرم و صفر دنبال می كند را دارد ، رادیو ایران «حسینیه ایران» هر روز ساعت 21:30 ، رادیو ورزش «شور حسینی» هر روز ساعت 5:00 بامداد، رادیو گفتگو «از سكوت تا بایكوت» هر روز ساعت 17:35 ، رادیو جوان «حوالی حرم» هر روز ساعت 19:10، رادیو معارف «پیام عاشورا» هر روز ساعت 09:30 صبح، رادیو قرآن «قدسیان» هر روز ساعت 10:00 صبح، رادیو سلامت «هیأت سلامت» هر روز ساعت 17:30 ، رادیو نمایش «شب بلند مختار» ساعت 22:30 ، رادیو صبا
«به روایت فرات» ساعت 14:00 ، رادیو فرهنگ «گنجینه كربلا» ساعت 17:30، رادیو پیام
«پیام عاشورا» هر روز ساعت 11:40، 12:45، 16:40 و 17:40، رادیو تهران «حسینیه تهران» ساعت 21:30 و پخش برخی قطعات عاشورایی برای تمام سنین به صورت تصویری در ایران صدا قابل مشاهده است.
مسعود كاویانی مدیر رادیو محرم هم در ادامه این نشست خبری مهمترین دغدغه رادیو محرم را ترویج الگوی صحیح عزادای و مداحی دانست و گفت : رادیو محرم در پاسخ به یك نیاز عمومی تأسیس شد تا رسانه ملی مداحی های پاك و صحیح را با استفاده از منابع متقن پخش كند، این رادیو ششمین سال فعالیتش را از ابتدای محرم آغاز كرده و تا پایان ماه محرم در خدمت علاقمندان است.
وی افزود: دشمن تلاش كرده در عزاداری و مداحی ها نفوذ و انحرافاتی ایجاد كند رادیو محرم تلاش می كند به عنوان یك الگوی صحیح به عزاداری های سنتی، مقتل خوانی و روضه خوانی با معرفی منابع معتبر و بهره مندی از منابع خبره در این حوزه بپردازد.
مدیر رادیو محرم تأكید كرد : 80 درصد برنامه های رادیو محرم مرثیه خوانی ، مداحی سنتی و
20 درصد هم پخش سخنرانی هایی كه به معرفت افزایی و شعور حسینی پرداخته است،
برنامه ای با عنوان «پرسمان محرم» یك بسته كوتاه 5 دقیقه ای است كه بررسی شبهات محرم و پاسخ آن پرداخته است.
وی ادامه داد : با توجه به اینكه رادیو محرم سراسری است توجه ویژه ای به مداحی های محلی و مناطق كشور دارد، سعی كردیم گویش ها و زبان های مختلف را در نظر داشته باشیم و از مداحی های كل كشور بهره مند شویم.
كاویانی افزود : توجه به محتوا یكی دیگر از سیاست های رادیو محرم است كه به آن توجه شده است، در بخش های مختلف رادیو محرم كارشناسی های كوتاهی از كارشناسان متعدد هر روزه از ساعت های 14:00و 24:00 روی آنتن می رود، بیانات مقام معظم رهبر با موضوع امر به معروف در نهضت حسینی، كلام بزرگانی همچون محروم آیت اله مصباح یزدی و احمدی میانجی، آقا مجتبی تهرانی و آیت اله جوادی آملی زینت بخش برنامه های این رادیو است.
وی خاطرنشان كرد : در طول روز بخش كارشناسی با موضوع «معارف عاشورایی» توسط حجج اسلام جواد محدثی، نجفی نژاد و دهشیری داریم ، توجه به مقتل خوانی و عزاداری سنتی یكی از محورهای است كه به آن توجه داریم. برنامه «اشك و مقتل» به موضوع مقتل خوانی می پردازد، مقتل خوانی هم توسط حجت الاسلام والمسلمین ضیائی اجرا می شود و هر روز در ساعات 10:00 و 21:30 پخش می شود.
وی خاطرنشان كرد: نگاه این رادیو مركز محور نیست و از 150 مداح كه 97 نفر آن محلی از شهرستان های كشور است و از 22 گویش و زبان در رادیو محرم بهره بردیم، مخاطبان این رادیو می توانند از طریق ارسال عكس از مراسمات خود با ما از طریق سایت رادیو محرم ارتباط برقرار كنند.
وی تصریح كرد: تأكید رسانه ملی در محرم پخش مستند است ، رادیو از تمامی كسانی كه در حوزه عاشورا مستند تولید می كنند استقبال می كند و آماده است تا مستندات را دریافت و آن را پخش كند.

دسترسی سریع