قلب سند تحول در معاونت صدا سرمایه انسانی است

كارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» با هدف به حداقل رساندن حاشیه ها و خطاهای احتمالی به‌ویژه در برنامه‌های زنده معاونت صدا برگزار می شود.

1401/08/23
|
17:44

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا شاهید مظفری قائم مقام معاون صدای رسانه ملی با اشاره به رویكرد تحولی جدید سازمان در دوره جدید گفت: علی بخشی زاده معاون محترم صدا، محور و نقطه كانونی در حوزه تحول را سرمایه انسانی می داند و از این رو قلب سند تحول در معاونت صدا، سرمایه انسانی است.

شاهید مظفری ادامه داد: بر این اساس مساله آموزش با هدف توانمند سازی سرمایه انسانی مورد توجه ویژه قرار دارد و دوره‌های مختلف آموزشی و توانمندسازی برای عناوین شغلی مختلف پیش‌بینی شده‌است كه مبتنی بر ساز و كار جامعی برای ارتقاء همكاران ما در معاونت صداست.

مظفری تصریح كرد: ذیل شورای سرمایه انسانی معاونت صدا، كمیته تخصصی صدا و دو كار گروه تخصصی شامل كارگروه مشاغل برنامه‌سازی و كارگروه مشاغل فنی و فضای مجازی وجود دارد كه ارزیابی‌های تخصصی همكاران در این كارگروه‌ها انجام می‌شود و به تناسب شرایطشان، روند رشد شغلی برای ایشان تنظیم می‌شود كه بر این اساس و به‌لحاظ دانشی و مهارتی و برای پرورش استعدادهای همكارانمان در مسیر كسب و ارتقاء تجربیات در حوزه تخصصی مربوطه باید دوره هایی را بگذرانند.

طراحی آموزشی مبنی‌ نیازسنجی

قائم مقام معاون صدای رسانه ملی گفت: تفاوت این دوره با دوره‌های قبلی در طراحی آموزشی مبنی‌بر نیازسنجی و براساس فراوانی خطاها و اشتباهات رایج مشاغل مذكور است. به این صورت كه طبق هماهنگی با مركز نظارت و ارزیابی سازمان و مطالعه بر روند نقدها و اشكال های موجود در برنامه‌های رادیویی طی سال‌های اخیر، اولویت‌های در نظر گرفت شد كه منجر به طراحی این بسته آموزشی شده است.

وی به چهار سرفصل كارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» اشاره كرد و گفت: این دوره‌ با محوریت ایرادهای رایج گویندگی و ادب رسانه‌ای، ایرادهای ناشی از آشنا نبودن به قوانین سازمانی و اسناد بالادستی، ایرادهای مربوط به گفتگوها و موقعیت‌های خاص حین گفتگو و اجرای برنامه و آشنایی با علوم شناختی و تكنیك عملیات رسانه‌ای برگزار می شود.

شاهید مظفری در پایان افزود: عوامل انگیزشی و ارزیابی برای این دوره‌ها پیش‌بینی شده‌است كه بر اساس میزان كاهش خطاها روی آنتن انجام خواهد گرفت.


كلید هر گونه تحول در سازمان صداوسیما آموزش نیروی انسانی است

احمد مهدوی مدیر آموزش معاونت صدا با اشاره به اینكه كلید هر گونه تحول در سازمان صداوسیما آموزش نیروی انسانی است گفت:در یكی از جلسات شورای معاونین سازمان صداوسیما با موضوع مراقبت جدی از آنتن و با هدف به حداقل رساندن حاشیه‌ها و خطاهای احتمالی به‌ویژه در برنامه‌های زنده معاونت‌های صف و برنامه‌ساز، تدابیری اتخاذ شد. دراین‌راستا در معاونت صدا نیز جلسه ای برگزار و قرار شد با هماهنگی و مساعدت اداره‌كل آموزش سازمان، مركز نظارت و ارزیابی و كار گروه مشاغل گویندگی برنامه‌های آموزشی، طراحی و اجرا شود.
مهدوی درمورد جزییات برگزاری این دوره افزود: اولین برنامه آموزشی در راستای موارد ذكر شده با عنوان كارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» با ارائه‌ی مدرس محترم سركار خانم الهام شوقی در تاریخ بیست و هفتم مهر ماه و با حضور نفرات معرفی شده از سوی شبكه‌های صدا برگزار شد.

وی اظهار كرد: هدف از برگزاری این دوره كه سی و دو ساعت خواهد بود، ارائه تجربیات و مصادیق عینی و بارزی است كه از سوی مركز نظارت و ارزیابی سازمان در خصوص برنامه‌های رادیویی جمع‌آوری‌شده و همچنین آشنایی بیشتر گویندگان با تكنیك‌های بداهه‌گویی و كنترل برنامه است.

لازم به ذكر است كارگاه فن بیان و بداهه‌گویی چهارشنبه هر هفته ساعت نه تا دوازده برگزار می‌شود و در پایان این دوره طی آزمونی كه از شركت كنندگان به عمل می‌آید، ارزیابی اولیه صورت خواهد گرفت .

صدا موهبتی ذاتی اما بیان اكتسابی است

الهام شوقی مدرس كارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» معاونت صدا، فارغ التحصیل رشته ارتباطات گرایش خبراز دانشكده صدا وسیما است كه 26 اُمین سال خدمت خود را سپری می كند.وی 17 سال سابقه تدریس دراداره كل آموزش سازمان و رادیو ‌و همچنین سابقه فعالیت در اكثر شبكه های رادیویی را دارد.

الهام شوقی مدرس كارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» معاونت صدا با اشاره به اهمیت ویژه ارتباط موثر در دنیای امروز گفت: فن بیان كه توانایی سخن گفتن به نحوی موثر، واضح و قدرتمند است زیر بنای این اثرگذاری در انتقال پیام است.


شوقی افزود: از ویژگی های بارزِ یك‌گوینده داشتن اندام صوتی و تنفسی سالم، صدایی خوش و بیانی واضح و بی ایراد است .حال باید بدانیم این ویژگی ها چگونه بدست می آید؟‌پاسخ من بعد از 26 سال كار گویندگی مداوم و 17 سال تدریس بی وقفه این است كه : صدا استعداد و موهبتی ذاتی است اما بیان اكتسابی است. یعنی با آموزش و تمرین ، نواقص آن برطرف می‌شود و تا آخر عمر قرار نیست وبال تكلم كسی باشد .

وی ادامه داد: این اكتسابی بودنِ بیان یعنی فرصت فراگیری و بازسازی. فراگیری از ابتدای كار گویندگی و تا همیشه و بازسازی به معنای رفع مشكلاتی نظیرِ صدای تو دماغی ؛ مخرج ناصحیح كلمات ، شتابزدگی در كلام ، لحن عاری از حس،پرتاب نامناسب صوت پشت میكروفون،غفلت از اثر دراماتیكِ مكث در بیان و نبود تنوع بیانی در كار گوینده و همینطور از كار افتادنِ گوشِ غلط گیر در فرد است.

الهام شوقی بیان كرد: گوینده ای كه بتواند صدای خود را پرورش دهد،جای صدای خود را بشناسد و تحلیل درستی از بیانِ افراد پیرامون خود در ذهن داشته باشد و بر ادای صحیح و شمرده و اثر گذارِ كلمات اهتمام بورزد مخاطب خود را پای رادیو نگه میدارد. و آیا چیزی با ارزش تر از جذب و حفظ مخاطب در رسانه ی گرمی مثل رادیو به واسطه ی همین سلامتِ بیان و لحن برای شخصِ گوینده وجود دارد ؟ من‌عرض می‌كنم بعید است. چون به قول دیل كارنگی استاد سخنوری و بیان "سخن گفتن چیزی بیش از یك سری كلمات است."
شوقی اظهار كرد: بنده با همكاری دلسوزان و آگاهانِ رادیو در بخش آموزش ، فرصتی را فراهم كردیم تا گویندگان عزیزِ رادیو و یا هر كس كه به هنر بیان اهمیت میدهد با شركت در كلاس فن بیان و بداهه بتواند با دو هدف در طول دوره در كنار ما باشد .یك ، ارتقای كار حرفه ای در حوزه صدا و گویندگی و دو، تقویت روحیه ی كارِ گروهی در رسانه ملی.

فرزندانِ رسانه باور كنند كه بدون آموزش علمی و تجربه ی كارآمد راهشان را غلط می‌ روند !

الهام شوقی در پایان گفت: امیدوارم همكاران عزیزم با ما گامی موثر در این‌مسیر بردارند تا رادیو در حد و اندازه ی واقعی خود در عصر حاضر ، ظاهر شود.این‌ مُیَسر نمی‌شود مگر اینكه فرزندانِ رسانه باور كنند كه بدون آموزش علمی و تجربه ی كارآمد راهشان را غلط می‌ روند !

صاحبان همتِ عالی ،‌هنرجویانِ این دوره ی آموزشی در سازمان هستند كه بنده به عنوان مدرس میزبان شان خواهم بود.

به قول جناب وحشی بافقی : همت اگر سلسله جنبان شود مور تواند كه سلیمان شود

دسترسی سریع