گفت‌وگو با هنرمند در سالروز تولدش بهروز رضوی عزیز تولدت مبارك!

بهروز رضوی، گوینده پیشكسوت تلویزیون و رادیو می‌گوید: «رادیو سال‌هاست با او عجین شده و تنها علاقه است كه او را پای این رسانه نگه داشته است.»

1401/11/11
|
12:09

این گوینده قدیمی با بیان اینكه خودم را مدیون رادیو می دانم، اظهار می كند: همیشه سعی كردم متن‌هایم را خوب و با احساس بخوانم.
بهروز رضوی جزو گویندگانی است كه نیاز به معرفی ندارد، چون شنوندگان رادیو و بینندگان تلویزیون سال‌هاست با صدای او زندگی كرده‌ و قصه‌های شبانه او را گوش داده‌اند.

محمدرضا (بهروز) رضوی سالروز تولدش 10 بهمن 1326 ثبت شده است. او همكاری خود را با رادیو در سال 1347 به عنوان گوینده آغاز كرد و از 17 ـ 18 سالگی وارد رادیو شد.

رادیو گرم‌ترین و صمیمی‌ترین رسانه

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا : این گزارش به بهانه سالروز تولد بهروز رضوی انجام گرفت، روزی كه علی بخشی زاده معاون صدا و حسین قرایی مدیر كل روابط عمومی سازمان صدا و سیما و جمعی از مدیران و همكاران با كیك تولد و دسته گلی زیبا این روز را خاطره ساز كردند.
رضوی درباره علاقه‌اش به رادیو می‌گوید: رادیو فقط صداست و همین صدا به این رسانه گرمی می‌دهد. رادیو با من عجین است و گرم‌ترین و صمیمی‌ترین رسانه است. رادیو را دوست دارم و این تنها علاقه است كه مرا پای رادیو نگه داشته است.

رضوی بر این باور است: هرچیزی در رادیو ساده، بی‌پیرایه و بی‌تكلف اتفاق می‌افتد. گرمای رادیو این است كه شنونده فقط صدا را می‌شنوند و با همان صدا، چهره بازیگر و شخصیتش را در خیالش تصور می‌كند.

این مجری با سابقه همچنین اظهار می‌كند: من خودم را مدیون رادیو می‌دانم و هنوز هم برای كسب دانش و ارائه اثر بهتر تلاش می‌كنم. كار رادیو یك تعاملی بین مخاطب و برنامه‌ساز یا مجری برقرار می كند.

گوینده خوب خودش را به رخ نمی كشد

او در پاسخ به این پرسش كه ویژگی یك گوینده حرفه‌ای چیست؟ چنین بیان می كند: این اتفاق بر اثر ممارست، تجربه و سابقه پیش می‌آید نه اینكه آدم از ابتدای كار بر همه این اوضاع مسلط باشد. این اتفاقات همه بر اثرِ آموزش، دقت و تجربه به مرور زمان به وجود می‌آید. گوینده حرفه‌ای و موفق نباید خودش را در برنامه به رخ مخاطب بكشد و باید تمام تمركزش روی متنی باشد كه اجرا می‌كند. گوینده باید مواظب متن و نوع اجرا باشد.

این گوینده پیشكسوت صداوسیما سپس یادآور می شود: همواره سعی كردم متنی كه باید بخوانم درست و با احساس بخوانم. گوینده خوب در حین گویندگی خودش را فراموش و با توجه به متن به دهن و روح مخاطب نفوذ می‌كند.

رضوی درباره این كه آیا گوینده یا مجری برنامه‌های رادیویی باید صدای رسا و جذابی داشته باشد؟ هم می‌گوید: با صدایی اعلا و بدون محتوا نمی‌شود یك كار خوب ارائه داد. اجرا مهم‌تر است تا صدای گوینده.

گوینده برنامه قدیمی «كتاب شب» با بیان اینكه نقش رادیو در تقویت اعتماد عمومی و افزایش سرمایه اجتماعی بسیار موثر است، تاكید می كند: رادیو زمانی نقش خود را به خوبی و با حقیقت انجام دهد، سبب جلب اعتماد عمومی می شود.

بهروز رضوی در پاسخ به این پرسش كه وقتی قصه‌های شما را از رادیو می‌شنویم خیلی به دلِ مخاطب می‌نشیند، دلیل اینكه این قصه ها شنیدنی می شود، چیست؟ خاطرنشان می‌كند: الان حدود 25 سال است من تقریباً «كتاب شب» را می‌خوانم، وقتی به عنوان گوینده می‌خواهم این برنامه را اجرا كنم باید لحن روایی بسیار ساده و بی‌تكلف را برای اجرای خود در نظر بگیرم تا داستان برای شنونده باورپذیر شود. شنونده باید حس كند كه خودش كتاب می‌خواند. یعنی آن‌قدر بی‌واسطه و ساده خوانده شود.

وی اضافه می كند: یكی از فواید ادبیات این است كه انسان را با داستان‌های نویسندگان درگیر می‌كند و برای مدتی ما را از مشكلات و دغدغه‌های روزمره دور نگه می‌دارد همین مسئله آرامش‌بخش است. به طور كلی خاصیت برنامه‌های شنیداری با محوریت كتاب همین ویژگی را دارد پس عموم مردم این برنامه‌ها را دوست دارند؛ ضمن اینكه تولید این جنس برنامه‌ها از ظرافت‌های خاصی باید برخوردار باشد تا شنونده را خسته نكند و او را به ادامه برنامه جذب كند.

او در عین حال متذكر می‌شود: مخاطب ما بسیار باهوش و زیرك است، به ظرافت‌ها هم توجه دارد. هر كاری می‌كنیم به مخاطب احترام بگذاریم؛ مخاطب‌مان و ذائقه‌شان را بشناسیم و به مطالبات آنها بها دهیم.

بهروز رضوی درباره اینكه چه پیشنهاد یا توصیه‌ای به علاقه‌مندان دارید؟ اظهار می كند: باید پیگیر باشند چون اینگونه حرفه ها علاقه مندان بسیاری دارد. باید داوطلبان پیگیر باشند و علاقه‌مندان دنبال كارشان باشند تا بالاخره بتوانند وارد این عرصه شوند. البته در این وادی مطالعه از شروط اولیه این كار است، چه قبل از ورود و چه پس از ورود مطالعه جزو ابزار كار برای همه است.
بهروز رضوی گوینده برنامه «كتاب شب» با بازخوانی آثار داستانی مشهور ایران و جهان شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 22 و 30 دقیقه از رادیو تهران همراه مخاطبان است و این روزها داوری برنامه «آورد صدا» كه یك مسابقه استعدادیابی گویندگی است را بر عهده دارد.

دسترسی سریع