مستندسازی رادیویی با شتابزدگی نمی‌شود/متمایزها ماندگار خواهند شد

یكی از مدیران سابق رادیو با اشاره به سختی كار مستندسازی در این حوزه بیان كرد كه مستندسازی رادیویی عجله ای نیست و با شتابزدگی به خروجی نمی رسد.

1401/11/15
|
16:33

سعید معدن كن دبیر بخش بین الملل دوازدهمین جشنواره بین المللی برنامه‌های رادیویی درباره اینكه چه انتقاد یا پیشنهادی برای تقویت مستندسازی و برگزاری درست جشنواره‌هایی دارد؟ به خبرنگار مهر بیان كرد: مستندسازی كار سخت و زمانبری است و باید پشتیبانی خوبی چه مادی و چه معنوی از مستندسازی صورت بگیرد تا برنامه سازان برای انتخاب سوژه و پرداخت آن زمان بگذارند.

وی كه داور بخش نهایی دوره اول جشنواره رادیویی پژواك بود درباره آثار ماندگار آن دوره یادآور شد: در آثاری كه در نخستین دوره از برگزاری جشنواره رادیو به دست ما رسید و من شنیدم، بعضی از آثار به دلیل تمایز و خلاقیت در ذهن بنده مانده است، كه آنها جزو آثار برتر و برگزیده بودند.

معدن كن اضافه كرد: علاوه بر اینها، آثاری هم بودند كه با وجود اینكه در فهرست دریافت كنندگان جایزه نبودند و برگزیده نشدند اما به دلیل یك سری ویژگی‌های خاص در ذهنم مانده است.

مدیر سابق رادیو تهران درباره سختی و چالش ساخت مستند اظهار كرد: تولید مستند كوتاه مدت نیست، یك كار گذرا نیست، بلكه احتیاج به زمان و پشتیبانی مالی و معنوی دارد.

وی كه این روزها به عنوان مدیركل فیلمنامه‌نویسی مركز سیما فیلم فعالیت دارد عنوان كرد: مستندساز باید به وجوه مختلف مستند مسلط باشد. مستندهای خوب رادیویی دنیا را بشنود و مستندهای تلویزیونی زیاد ببیند و با شیوه‌های مختلف ساخت مستند آشنا شود.

داور برنامه‌های رادیویی ABU Prizes معتقد است: مستندساز به جز پژوهش، شیوه روایت و ارزیابی آثار دیگران، باید به جزئیات تسلط داشته باشد؛ مثلاً با آمبیانس و تكنیك‌های صدابرداری، صحنه و شیوه‌های روایت مستند و… آشنا باشد. مهم‌تر از همه اینكه صبور باشد، مستندسازی كار عجله‌ای نیست و با شتابزدگی به دست نمی‌آید، و با صبر، حوصله و دقت زیاد صورت می‌گیرد.

دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك از 19 تا 22 اردیبهشت ماه در مركز همایش‌های صدا و سیما برگزار خواهد شد.

دسترسی سریع