شبكه های رادیویی و عطر اعتكاف

مراسم اعتكاف از سوی شبكه های رادیویی ایران، معارف، تهران و گفت وگو با مرور و بازخوانی اعمال این شب ها و ویژه برنامه های ارتحال حضرت زینب سلام الله علیها روی آنتن می رود.

1401/11/16
|
10:37

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ اعتكاف در لغت به معنای اقامت كردن و ماندن در جایی و ملازم بودن با چیزی است، ولی در شرع اسلام، اقامت در مكانی مقدس به منظور تقرب جستن به خداوند متعال است و بهترین زمان برای اعتكاف ایام البیض ماه رجب است. شبكه های رادیویی به همین مناسبت با موضوع اعتكاف ویژه برنامه هایی را تقدیم مخاطبان می كنند.

راز و نیاز در شب های معنوی اعتكاف با رادیو ایران
رادیویی ایران برنامه «راه شب» را تا 18 بهمن، تقدیم علاقه مندان می كند. در این برنامه از اعمال و نیایش های شب های اعتكاف گفته می شود.
وحید بیات تهیه كننده «راه شب» بیان كرد: تلاش می كنیم در برنامه دورهمی مومنانه ای فراهم كنیم و به مرور و بازخوانی اعمال این شب ها، احادیث و روایات از نقش اعتكاف و تاثیر معنوی آن بپردازیم.
گفتنی است «راه شب» در ایام البیض با اجرای محمد نصرآبادی ساعت 0:30 از رادیو ایران پخش می شود.
اعتكاف و دعا
رادیو گفت وگو همزمان با آغاز ایام البیض، (اعتكاف) میان برنامه های مختلفی را تدارك دیده است كه در این ایام با موضوع اعتكاف و دعا پخش خواهد شد. پخش ادعیه و مناجات به ویژه دعاهای وارد شده در این ایام، از بخش‌های مهم میان برنامه هاست.
مراسم معنوی «اعمال ام داوود»
مراسم سوگواری رحلت حضرت زینب سلام الله علیها و مراسم معنوی «اعمال ام داوود» كاری از رادیو معارف كه روز دوشنبه 17بهمن، ساعت 13 از حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها پخش خواهد شد.
قرائت قرآن توسط قاریان مهدی فروغی، علی‌اصغر شعاعی، روح‌الله آقایی و محمدعلی فروغی شنیده می شود. مداحی و مناجات‌خوانی مهدی سماواتی از دیگر برنامه های این روز است.

مسابقه «سرچشمه» از رادیو تهران
«سرچشمه» كاری از گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران كه 16 و 17 بهمن، با اجرای مسابقه از ساعت 19 تقدیم حضور مخاطبان می شود. از جمله بخش های این مسابقه می توان به سنجش اطلاعات عمومی شركت كنندگان پیرامون احكام و دوران زندگی حضرت زینب سلام‌ الله علیها اشاره كرد. بخش روایتی این برنامه اختصاص به روایت تاریخ اسلام در دوران زندگی ایشان دارد و پخش بخش هایی از یك فیلم با مفاهیم اسلامی از دیگر بخش هاست.

رادیو ایران در سوگ حضرت زینب(س) با اجرای مریم نشیبا
در آستانه سالروز وفات حضرت زینب سلام‌ الله علیها، ویژه برنامه«باغ ارغوان» با نواها و نغمه ها با اجرای مریم نشیبا 16 و 17 بهمن از ساعت 15 پخش خواهد شد. «خانه دوست اینجاست» با رویكرد نقش محوری بانوان در روحیه بخشی، «آبروی صبوری»، «نوبت نوا»، «اشك زینب اشك»، «دور عاشقان»، و «گوهران» از این شبكه رادیویی تقدیم مخاطبان می شود.

دسترسی سریع