رسالت اصلی رادیو قرآن انس هر چه بیشتر جامعه با قرآن كریم

رادیو قرآن بعنوان اولین رادیو پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 1362 طبق نظر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) افتتاح و راه اندازی شد.

1401/11/16
|
13:18

«مسعودرضا خالقی» مدیر گروه محافل و مسابقات رادیو قرآن گفت: رسالت اصلی این شبكه رادیویی ایجاد فضای انس هر چه بیشتر جامعه با قرآن كریم از طریق تولید، تامین و پخش تلاوت های هنرمندانه و فاخر توسط اساتید این هنر مقدس است تا فتح بابی است، برای بهره مندی روح و جان مخاطبان از ظاهر كلام الهی، و آمادگی مضاعف برای فهم و تدبر و عمل به دستورات الهی .
خادمان قرآن كریم در شبكه رادیویی قرآن ، بدلیل اعتقاد به فاصله زیاد با وضعیت مطلوب وایده آل ، تمام نیرو و تلاش خود را بكار بسته اند تا قادر باشند با تولید برنامه های ویژه و فاخر و ارائه ابعاد هنری و جذاب قرائت قرآن و نیز دیگر علوم مرتبط ، ضمن معرفی هویت و چیستی این شبكه ، بخش اندكی از دین عظیم خود را به ساحت مقدس قرآن كریم ادا كنند.

مخاطب بیش از همیشه با كلام الهی مانوس باشد
«احمد فرهانی»، مدیر گروه آموزش علوم قرآنی با پاسخ به این پرسش كه روند برنامه ریزی ها و تولیدات در رادیو قرآن به چه شكلی بوده و هدف گذاری های این شبكه با چه رویكردی پیش رفته است؟ افزود: رادیو قرآن دریچه انس مردم با قرآن است بر همین اساس عمده برنامه ریزی این شبكه رادیویی برپایه این است كه مخاطب بیش از همیشه با كلام الهی مانوس باشد و از دریای معارف آن بهره مند شود و‌با بهره‌ گیری از آواها و نواهای فاخر (تواشیح ، ابتهال) و فارغ از موسیقی‌سازها در بخش قالب و توجه به جهان شمولی قرآن در بحث محتوا برای آشنایی هرچه بیشترمخاطب با مفاهیم ارزشمند قرآن تلاش می شود.
وی خاطر نشان كرد: ویژگی اصلی رادیو قرآن و تلاوت كه آن را از شبكه های رادیویی كه هركدام به نوعی به قرآن و معارف اسلامی و پخش تلاوت می پردازند، متمایز كرده است؛ در نگاه اول توجه به تاكید مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در پخش تلاوت های فاخر است. پخش تلاوت‌های درجه یك از گذشته تاكنون در دستور كار رادیو قرآن و تلاوت قرار دارد.
مدیر گروه آموزش علوم قرآنی مدعی است: این شبكه رادیویی پس از مصر بزرگ‌ترین و غنی ترین آرشیو تلاوت قرآن را داراست. همچنین آرشیو دیجیتال تلاوت قرآن با بیش از 20 هزار قطعه در جهان اسلام بی مانند است كه به پشتوانه این گنجینه مخاطبان بهترین تلاوت ها از قاریان ملی و بین‌المللی را می شنوند از سویی تنوع بهره گیری از تلاوت قاریان و حتی انواع تلاوت ( تحقیق و ترتیل و تدویر و تحدیر از دیكر وجه تمایز پخش تلاوت از این شبكه رادیویی است. ارائه آموزش‌های فراگیر و سهل‌الوصول مهارت‌های تلاوت قرآن در بین آحاد جامعه نیز ماموریتی است كه رادیو قرآن آن‌را دنبال می كند.

مانوس سازی مردم با قرآن

فرهانی درباره این پرسش كه درآستانه ورود به سالگرد تاسیس شبكه آیا رویكرد و برنامه های جدیدی دارید؟ افزود:
رادیو قرآن در آستانه چهل سال فعالیت همچنان اطلاع و آگاهی‌بخشی از پیوند مفاهیم، معارف و علوم قرآنی با زندگی فردی و اجتماعی را در دستور كار برنامه های خود دارد. ‌شاید بتوان گفت رویكردی كه همچنان برآن پایبند است، جاری و ساری كردن مفاهیم بلند قرآنی به عنوان نسخه رهایی بخش و سعادت بشر در زندگی است و بیش از گذشته برای ساده كردن و كاربردی كردن این مفاهیم در برنامه ها تلاش خواهد شد تا رنگ خدا بر زندگی مردم پاشیده شده و سبك زندگی برای بهتر زندگی كردن قرآنی شود.
وی درباره اینكه جامعه هدف این شبكه بیشتراز چه گروهی است و دربرگیری برنامه های آن تا كجاست؟ گفت: مفاهیم قرآن جهان شمول است پس جامعه هدف برنامه هایی كه برپایه این مفاهیم تولید می شود همه گروه های سنی و جنسیتی را در برمی گیرد و ‌با توجه به اینكه هدف اصلی این رادیو مانوس سازی مردم با قرآن است همه جامعه هدف هستند.

جذب مخاطبان جدید و اقناع مخاطبان موجود
«مسعود رضا خالقی» مدیر گروه جامعه، محافل و مسابقات رادیو قرآن با اشاره به اهداف این شبكه رادیویی گفت: از جمله اهداف این شبكه جذب مخاطبان جدید و اقناع مخاطبان موجود است. به لحاظ شكلی نداشتن موسیقی و به لحاظ محتوایی برنامه سازی با استناد به قرآن نقطه تمایز با سایرشبكه هاست.
یك گروه برنامه سازی جدید با عنوان " جامعه، محافل و مسابقات " در شبكه تأسیس شده است كه در آن به موضوعات اجتماعی و محافل و مسابقات قرآنی بیش از پیش پرداخته خواهد شد.
به گفته خالقی؛ عمولاً ایام نوروز و مخصوصاً ماه مبارك رمضان پركارترین روزهای رادیو قرآن است.جامعه هدف آحاد مردم مسلمان ایران و جهان است. كه در این بین به نسل جدید و جوان توجه بیشتری می شود.
مدیر گروه جامعه، محافل و مسابقات رادیو قرآن وعده داد: به مخاطبانمان وعده می دهیم كه از این پس برنامه های میدانی و خارج از استودیو بیشتر خواهد شد انشاءا... به معنای واقعی كلمه شبكه سراسری خواهیم بود. به طوری كه با برنامه های مختلف در سراسر كشور حضور خواهیم یافت و برنامه سازی خواهد شد.

«كیوان نژادسیفی»مدیر گروه تلاوت و نغمات رادیو قرآن با اشاره به ساختار جدید رادیو قرآن گفت: رادیو قرآن در ساختار جدید سه گروه برنامه سازی دارد شامل: گروه تلاوت و نغمات، گروه آموزش علوم قرآنی و گروه جامعه، محافل و مسابقات است كه این گروهها مسئولیت برنامه سازی در موضوعات مختلف را دارند و در كنار گروه فضای مجازی نیازهای قرآنی مخاطبان را در دوبخش جامعه متخصص قرآنی و عموم مردم مورد توجه قرار می دهند. دو كانال رادیویی تلاوت و ترتیل نیز بصورت تخصصی آثار حرفه ای عرصه تلاوت قرآن را در اختیار قرآن دوستان قرار می دهند.
وی خاطر نشان كرد: رادیو قرآن در كنار رادیوهای تلاوت و ترتیل شبكه رادیویی قرآن را تشكیل می دهند، در تلاش است نیازهای تخصصی و عمومی جامعه را در حوزه قرآن خوانی و مفاهیم متعالی قرآن برآورده كند.
كیوان نژادسیفی با بیان اینكه رویكرد جدید رادیو قرآن تمركز بیشتر بر ساختارهای آوایی تلاوت و مخاطب قراردادن عموم جامعه با سطوح و سلیقه های مختلف است، افزود: پیام رادیو قرآن به مخاطبان عزیز در سالگرد شبكه این است كه رادیو قرآن را یك رسانه مردمی بدانند و هر آنچه نیاز قرآنی در حوزه های مختلف دارند و برای اصلاح سبك زندگی خود از طریق برنامه ها و راههای ارتباطی شبكه مراجعه كنند.
شعاری كه انتخاب شد، صدای اهل ایمان، با این هدف بود كه معتقدیم هم صداهایی كه از رادیو قرآن پخش می شود از قاریان و حافظان و مفسران و حتی مردم همگی اهل قرآن و به تبع آن اهل ایمان هستند و هم مخاطبان رادیو قرآن، چون مأنوس با قرآن هستند یا معتقد به آن، اهل ایمان محسوب می شوند انشاءا...

دسترسی سریع