«ارث پدری» شنیداری شد

به همت شبكه رادیویی ایرانصدا كتاب گویای «ارث پدری» به صورت مستند نمایشی در اختیار عموم قرار گرفت.

1401/11/21
|
00:09

علی بخشی زاده، معاون صدای رسانه ملی با بیان اینكه این متون برای اولین بار به صورت مستند نمایشی صوتی و بدون سانسور در ایرانصدا تولید شده است، گفت: كتاب گویای «ارث پدری» بر اساس مذاكرات مجلس شورای ملی در سال 1320 است كه پیرامون سوءاستفاده‌ رضاخان از قدرت در جهت كسب منافع مالی شخصی، كه به همت شبكه رادیویی ایرانصدا تهیه و تدارك دیده شده است. روایتی مستند از سال های پرآشوب حمله متفقین به ایران و روزهای پس از سقوط پهلوی اول است. كتاب شنیداری ارث پدری روایتی از ایجاد فضای آزاد در روزنامه هاست كه در مجلس دوازدهم و سیزدهم شورای ملی، نمایندگان حقایقی را درباره چپاول ثروت، زمین ها و املاك در بیست سال حكومت پهلوی اول، بازگو می كنند و در خلال آن زوایای جدیدی از اقدامات سودجویانه رضاخان برملا می شود.

معاون صدا با بیان اینكه بر سر موضوع های مختلف تاریخ معاصر ایران مباحثه و جدل های بسیاری جریان دارد، یادآور شد: اگر چه كشف حقیقت در تاریخ بسیار مشكل است و مانند جستجو در عمق تاریكی است، اما اطلاعات از تاریخ معاصر ما به اندازه ای اسناد معتبر و دست اول موجود است كه كشف حقیقت را بسیار آسان می كند.
بخشی زاده با تاكید بر اینكه یكی از برهه هایی كه اسناد بسیار گویا و بدون هیچ ملاحظه سیاسی یا دیگر خودسانسوری ها موجود است، سالهای اول پس از سقوط پهلوی اول است، گفت: خوشبختانه اداره ای تحت عنوان اداره تندنویسی تحریر صورت مجلس، وظیفه ضبط مذاكرات مجلس ملی را به عهده داشته و تمام مذاكرات با تمام جزئیات ثبت شده است.
به گفته معاون صدا؛ آنچه نمایندگان مجلس بدون پروا و ملاحظه در ماه های پس از تبعید رضاخان بیان می كنند، به اندازه ایی جالب است كه حتی می تواند پژوهشگران و فعالان سیاسی را شگفت زده كند. پرحجم ترین مذاكرات مجلس سیزدهم شورای ملی موضوع بازگرداندن املاك غصب شده مردم توسط رضاخان است. مذاكراتی كه البته تحت تاثیر تحصن مردم چند ماه بعد از تبعید رضاخان بوده و تا اواخر مجلس سیزدهم ادامه پیدا می كند.
بخشی زاده در پایان وعده داد: با توجه به ارزش این اسناد و مذاكرات در روشن شدن حقایق تاریخی و سایر موضوعات مطرح شده در مجلس این دوره تاریخی، در جلد های بعدی این كتاب گویا به حوادث تاریخی تا سال 1322 و قحطی بزرگ پس از اشغال ایران توسط متفقین اختصاص خواهد یافت.
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ كتاب گویای مستند نمایشی «ارث پدری» به تهیه كنندگی شهرام جهانبازی تدارك دیده شده است كه محمد بهاریان، آرمان ضیایی مهر، محمد تنهایی و سهیل قاصدی راویان این مستند هستند.
این كتاب صوتی در پایگاه كتاب گویای ایرانصدا به نشانی http://book.iranseda.ir//DetailsAlbum/?VALID=TRUE&g=543076 قابل دسترسی است.

دسترسی سریع