در مراسم آیین نامه داوران دومین جشنواره پژواك اعلام شد چه آثاری از چرخه داوری جشنواره پژواك حذف خواهند شد

به منظور ارج نهادن به زحمات شركت‌كنندگان در جشنواره، كمترین میزان امتیاز عدد 50 در نظر گرفته شده و شرط لازم برای راهیابی هر برنامه به مرحله نهایی جشنواره، كسب امتیاز 70 خواهد بود.

1401/11/23
|
16:09

به گزارش ستاد اطلاع رسانی دومین جشنواره رادیویی پژواك؛ جلسه هماهنگی داوری‌های دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك، با حضور جمعی از داوران جشنواره در سالن جلسات معاونت صدای سازمان صداوسیما برگزار شد.

در این مراسم،«رضا بحیرایی» مسئول كمیته داوری جشنواره پژواك با تاكید بر اینكه تمامی آثار ارسالی در بخش‌های مختلف جشنواره باید سقف زمانی اعلام شده در فراخوان را رعایت كرده باشد، گفت: هر اثری از این سقف زمانی بیشتر باشد، باید از چرخه داوری حذف شود. تمامی برنامه‌های داوری شده چه در بخش موضوعی و چه در بخش ساختاری (به استثنای بخش ویژه) باید درباره موضوع‌های شش گانه مصوب جشنواره باشد كه شامل انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، استقلال و همبستگی ملی، جهاد تبیین و هدایت فرهنگی، جمعیت فرزندآوری و تقویت نهاد خانواده، محیط‌زیست، شعار سال، پاسداشت زبان فارسی است.

شروط لازم برای راهیابی هر برنامه به مرحله نهایی جشنواره
وی افزود: به منظور ارج نهادن به زحمات شركت‌كنندگان در جشنواره، كمترین میزان امتیاز عدد 50 در نظر گرفته شده و شرط لازم برای راهیابی هر برنامه به مرحله نهایی جشنواره، كسب امتیاز 70 خواهد بود.
بحیرایی ادامه داد: امتیاز هر برنامه باید در بخش موضوعی یا ساختاری مطابق درخواست ثبت شده شركت‌كننده در پنل داوری ثبت شود. علاوه بر این‌ها، داوران باید موضوع و ساختار هر برنامه را نسبت به بخش مربوطه صحت سنجی كرده و در صورت مغایرت در موضوع یا ساختار، امتیاز را ثبت نكنند.

ملاك‌های پنجگانه داوری
مسئول كمیته داوری جشنواره پژواك با اشاره به ملاك‌های پنجگانه داوری برنامه‌ها گفت: پژوهش‌محوری، میزان استفاده از منابع غنی پژوهشی و بنیه پژوهش‌محور برنامه یكی از ملاك‌های داوری است. ژرف‌اندیشی، عمیق بودن مسیر محتوایی برنامه در معرفی یا پردازش و نتیجه‌گیری از دیگر ملاك‌ها خواهد بود. همچنین، به وضوح و كیفیت فنی غنای كیفی و استفاده مناسب از تكنیك‌های فنی توجه شود.
بكر بودن و جذابیت موضوع محتوا
بحیرایی در ادامه افزود: در اصالت محتوا؛ به بكر بودن و جذابیت موضوع محتوا توجه شود و نوع نگاه به مسئله و كارایی، از دیگر ملاك‌های داوری كه باید هدف گذاری مناسب برنامه منطبق با جامعه هدف باشد.
حداكثر داوری آثار 15 اسفند اعلام شد
وی در پایان تاكید كرد: آثار باید حداكثر تا 15 اسفند داوری شده و نتایج آن در پنل داوری ثبت شود. با توجه به حجم و فشردگی كارها و زمانبندی اعلام شده این تاریخ به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود.

دسترسی سریع