توصیه جاویدنیا برای انتخاب گوینده رادیو

علیرضا جاویدنیا، گوینده پیشكسوت رادیو و تلویزیون با اشاره به در نظر گرفتن توانمندی های مجریان و گویندگان، بیان كرد كه باید بر اساس اهداف برنامه، گویندگان را انتخاب كرد.

1401/12/03
|
15:27

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ جاویدنیا درباره مستندهای رادیویی و اینكه چطور می توان این آثار را ارتقا داد، گفت: در مرحله اول باید دید مخاطب چقدر به آن مستند ایمان دارد، باید درك كرد كه چقدر مسیر زنده و رئال است.
وی با اشاره به مثالی بیان كرد: یك تهیه كننده قصد تهیه یك مستند از زندگی من را داشت كه پس از انجام كار تهیه فیلم، كلام و تصویر و.. كل مستند یك ساعت شد، حرف من اینكه رادیو ریشه دارد، باید تاكید كنم خیلی قوی تر از این ها است. زمانی كه برنامه ای برای رادیو تهیه می شود باید هدف مشخص باشد. آیا می شود زندگی 50 ساله من را در یك ساعت جمع كرد.
جاویدنیا با تاكید روی پژوهش در مستندها تصریح كرد: هدف باید مشخص باشد، مستند رادیویی با هر موضوعی كه باشد باید پشت آن پژوهش باشد، مثلا زمانی كه یك مستند تاریخی ساخته می شود باید مستندیاز بداند كه تاریخ ساز است و اثر او در میان مردم ماندگار خواهد شد و جایگاه خودش را در بین مردم پیدا می كند.
این گوینده برنامه طنز درباره انتخاب مجری و گوینده در برنامه ها نیز عنوان كرد: با چه دیدی می خواهیم نگاه كنیم هدف پشت آن مهم است. باید با توجه به محتوا و مضمون آن گوینده و مجری را انتخاب كرد، ممكن آن گوینده هر چند قابل، قابلیت و آن ویژگی هایی كه اجرای آن برنامه می طلبد را نداشته باشد.
مهم ترین توصیه به جوانان اینكه افراد باید خودشان باشند، صدای خوب و معلومات بالا خیلی خوب است. ندانستن عیب نیست.

دسترسی سریع