نكوداشت پیشكسوتان رادیو ایران افتتاح دومین جشنواره ملی آیین سخن

افتتاحیه دومین جشنواره ملی آیین سخن، همزمان با روز گرامیداشت حكیم نظامی گنجوی همراه با نكوداشت پیشكسوتان رادیو با حضور علی بخشی زاده معاون صدا، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و با حضور جمعی از پیشكسوتان رادیو برگزار شد.

1401/12/22
|
23:43

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ «محمدجعفر محمدزاده»، مدیر شبكه رادیویی ایران با بیان اینكه این برنامه دومین جشنواره ملی آیین سخن با نام و یاد حكیم نظامی گنجوی آغاز شده است، گفت: از امروز جشنواره ملی آیین سخن آغاز و فراخوان آن به زودی اعلام می شود. همچنین آثار تا 25 اردیبهشت دریافت و اطلاع رسانی خواهد شد.
رادیو ایران و معاونت صدا پیشتاز زبان و ادب فارسی هستند
وی افزود: نظامی مانند شاعرانی همچون حافظ، سعدی و مولانا مهم است و از این جهت باید نامش گرامی داشته شود، امروز نظامی در ایران شناخته شده و سربلند است. علاوه بر آغاز این جشنواره از پیشكسوتان رادیو تقدیر خواهیم كرد، رادیو ایران و معاونت صدا پیشتاز زبان و ادب فارسی هستند. امروز یكی از جاهایی كه رصد جدی از بحث نظارتی بر بحث زبان فارسی می شود، رادیو است.
نظامی سكه منظومه سرایی را به نام خود زده است
«غلامعلی حداد عادل» در ادامه خاطر نشان كرد: بنده به سهم خودم از اهتمام صدا و سیما به پاسداشت زبان فارسی قدردانی می كنم. برگزاری این مراسم برهانی بر این سخن است، 900 سال از زمان نظامی می گذرد و در این مدت مانند چهل چراغی در شبستان ایران فرهنگی درخشیده و روشنایی بخشیده است. ما در زبان فارسی دو سه شاعر داریم كه ایرانیان با صفت حكیم آنها را می شناسند؛ حكیم فردوسی، حكیم سنایی و حكیم نظامی، كسی كه اشعار و دیوان نظامی را بخواند گفته بنده را تصدیق می كند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاكید بر اینكه نظامی فقط شاعر نیست و او یك اندیشمند است، تصریح كرد: نظامی مناجات هایی كه در آغاز منظومه های خود آورده، زینت بخش همه كتاب ها بوده است. بنده در این فرصت كوتاه یك اشاره ای به والاترین هنر نظامی می كنم، نظامی سكه منظومه سرایی را به نام خود زده است. نظامی با پنج منظومه خود مخزن الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، هفت پیكر و اسكندرنامه در زبان فارسی یك نوع ادبی خاصی را بنیانگذاری كرد كه صدها نمونه به تقلید از او در ایران، هند و آسیای میانه و.. به وجود آمده است اما هیچ كدام از او فراتر نرفته اند.
همه عالم تن است و ایران دل...
به گفته حداد عادل؛ بهترین معرف برای نظامی خود نظامی است، همه عالم تن است و ایران دل... ما افتخار می كنیم به ایران مان كه چنین فرزندانی مثل نظامی را در دامن خود پرورانده است، از رادیو ایران و رادیوی صدا و سیما قدردانی می كنم، امیدوارم قدر زبان فارسی را بدانیم و آن را پاس بداریم.
تقدیر از چهار پیشكسوت رادیو ایران
در ادامه مراسم دومین جشنواره ملی آیین سخن؛ از چهار تن از استادان پیشكسوت رادیو ایران قدردانی شد؛ عذرا وكیلی تهیه كننده، داوود حیدری گوینده، احمد طبعی و عباس سنجری گزارشگر پیشكسوت تقدیر و قدردانی شد.
رونمایی از كتاب و تابلو خوشنویسی حكیم نظامی گنجوی
در پایان مراسم از كتاب حكیم نظامی گنجوی با تلاش فرهنگستان زبان و ادب فارسی كه درباره نظامی گنجوی است رونمایی شد. علاوه بر این؛ از دو تابلو خوشنویسی، اثر نظامی گنجوی به خط سید علی رئیسی رونمایی شد.

دسترسی سریع