مانور زلزله در معاونت صدا برگزار شد زلزله در رادیو

مانور نمادین زلزله با هدف افزایش سطح آگاهی كاركنان مجموعه معاونت صدا و كاهش تلفات انسانی در هنگام بروز زمین لرزه در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

1402/02/25
|
13:35

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ مانور زلزله كه با سناریوی از قبل طراحی شده در معاونت صدا برگزار شد؛ كارمندان این مجموعه با نحوه صحیح پناه‌گیری، تخلیه امن اضطراری، عملیات تجسس، امداد و نجات، انتقال و درمان مجروحان هنگام مواجهه با زلزله را طبق آموزش‌های تئوری ارائه شده و همچنین به طور عملی آموزش دیدند.
با به صدا درآمدن آژیر زلزله طبق آموزش هایی كه طی روزهای متوالی توسط سازمان امداد و نجات هلال احمر به نیروهای مجموعه معاونت صدا ارائه شده بود، با حفظ خونسردی با رعایت اصول و قوانین ایمنی در امن ترین جا پناه گیری صورت گرفت. به منظور تخلیه امن كاركنان در اولین فرصت، با قرار دادن دو دست به سر و گردن، با فاصله به سمت پله ها در مسیر حركت قرار گرفتند. در بین مسیر سگ های نجات و زنده یاب، سگ‌هایی كه در پیدا كردن انسان‌های گرفتار و محبوس شده، تبحر خاصی دارند، به مانند فرشته‌ای با كمك امدادگران به نجات افرادی كه گرفتار شده اند، به سمت طبقات در حركت بودند. با انتقال نیروها به سمت پاركینگ چادرهای امداد با تجهیزات ضروری زندگی برپا شده بود و آمبولانس های اورژانس یك به یك مصدومان و مجروحان را به بیمارستان سیار كه با چادر امداد برپا شده بود منتقل شدند. سرشماری افراد، اطفاء حریق، امداد رسانی به مجروحان و.... از دیگر برنامه های پیش بینی شده این مانور بود كه انجام گرفت.
«شاهین فتحی»، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران با اشاره به این مانور می گوید: با توجه به اینكه ما از مردم و جامعه آماده صحبت می كنیم جهت كاهش خطرات ناشی از حوادث و آسیب های بلایای طبیعی و غیرطبیعی اعتقاد داریم كه مردم باید آماده باشند. به همین منظور سعی كردیم با تعامل با دستگاه ها و سازمان هایی كه ساختمان های بلندمرتبه و تجمع انسانی در بخش های مختلف دارند، بتوانیم آموزش هایمان را قبل، حین وقوع و بعد از سانحه، ارائه دهیم و بتوانیم تخلیه اضطراری مناسبی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین بخش های این مانور تخلیه اضطراری و سناریوهایی مختلفی بود كه از قبل در معاونت صدا بررسی شده بود، می افزاید: امیدوارم این مانور منتهی به تفاهم نامه و توافق نامه ای شود به گونه ای كه در سطح كشور و در تمام مجموعه صدا و سیما این مانور را برگزار كنیم.
به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران؛ ماهیت مانور در اصل اینكه فردی كه در ساختمان بلندمرتبه فعالیت می كند، باید یاد بگیرد چگونه خود امدادی و دگر امدادی كند، تا بتوانیم آسیب های ناشی از حوادث طبیعی و غیر طبیعی را كم كنیم.
در این چند روز كه دوستان كلاس های آموزشی را برگزار كردند و با برگزاری این مانور؛ همكارن معاونت صدا یادگرفتند كه در صورت بروز حادثه چگونه پناه گیری مناسبی داشته باشند و اگر حادثه ای برای همكارانشان رخ داد، بتوانند دگر امدادی كنند. اگر مصدومی داشتند تا رسیدن نیروهای امدادی چگونه از مصدوم رسیدگی كنند و آنها را از محل پرخطر به محل امن منتقل كنند. اینها همه مستلزم آموزش های تئوری و عملی بود كه در این مانور تمرین شد.
فتحی در پایان یادآوری می كند: همچنین فرایند خروج اضطراری تبیین شد تا كارمندان یاد بگیرند، اگر حادثه ای اتفاق افتاد، چگونه از یك ساختمان پرازدحام خارج شوند كه كمترین آسیب را ببیند و یا آسیبی نداشته باشیم. پس از انتقال، عملیات سرشماری و چك كردن افراد انجام گرفت .
علاوه بر اینها؛ از دیگر اقدامات برگزاری جلسه بررسی نواقص در عملیات، رفع امور ساختمانی، رفع عیوب آموزشی و همچنین اشكالاتی كه در اجرای سناریو بود.
بی شك مهم ترین هدف از برگزاری این مانور كه به همت ستاد مدیریت بحران و دست اندركاران آن در رادیو و جمعیت امداد و نجات هلال احمر برگزار شد؛ آموزش اصول ایمنی و مدیریت بحران به صورت تئوری و عملی بود .
انتهای پیام./

دسترسی سریع