تفاهم نامه همكاری مابین معاونت صدا و دانشگاه علامه طباطبایی امضا شد پیوندی مبارك بین رادیو و دانشگاه علامه

معاون صدا با اشاره به راه اندازی «اندیشكده رسانه» كه بهترین همكاری بین رادیو و دانشگاه علامه طباطبایی است، گفت: یكی از كارهای رسانه، ارتباط تنگاتنگ با حوزه دانشگاه است، بحث تولید محتوا و محتوای فاخر یكی از اولویت های سازمان است.

1402/03/01
|
15:49

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ علی بخشی زاده، معاون صدا در تفاهم نامه همكاری رادیو با دانشگاه علامه طباطبایی كه با حضور ریاست، نماینده ولی فقیه، رئیس دانشكده ارتباطات، اساتید دانشگاه علامه طباطبایی و مدیران شبكه های مختلف رادیویی برگزار شد، گفت: در جنگ رسانه ها، خوشبختانه رادیو رنگ نباخته و رسانه ای زنده است كه مردم با آن مانوس هستند. یكی از هنرهای برنامه سازی این كه مسائل پیچیده و سخت را به مخاطب عام و خاص عرضه كند، طوری كه مخاطب پس نزند و اعتبار كلام مورد خدشه قرار نگیرد. دشمن با استفاده ابزاری از رسانه سعی دارد، سیاه نمایی كند و تمام نقاط قوتمان را نقطه ضعف اعلام كند. ما باید توجه بیشتری به ارتباط با حوزه علم و دانشگاه داشته باشیم .
معاون صدا با بیان اینكه رادیو فضاهای مناسبی برای همكاری با اساتید دانشگاه دارد، ادامه داد: رادیو گفت و گو برای تضارب آراء است، خوشبختانه قالب برنامه های این شبكه رادیویی تبدیل به كتاب می شود كه حاصل تجربیات اساتید مختلف است.
به گفته معاون صدا؛ در حال حاضر 10 گروه تخصصی در رادیو فعال است كه به همت دبیران شورای سیاسی رادیو، شورای تاریخی، شورای تخصصی ورزش، شورای فرهنگ، شورای تخصصی معارف، شورای تخصصی اجتماعی، شورای تخصصی علم و فن آوری، شورای تخصصی سلامت، شورای تخصصی تفریحات و سرگرمی و شورای تخصصی اقتصاد ... نظام مسائلی را پیگیری می كنند. كه اگر «اندیشكده رسانه» شكل گیرد می تواند، مسائل به خوبی پیگیری شود.
بخشی زاده با بیان اینكه رادیو این آمادگی را دارد كه از پایان نامه های مشترك این دو نهاد حمایت كند، تصریح كرد: در حال حاضر رسانه ملی نقش «قرارگاهی» دارد و در دانشگاه ظرفیت عظیمی نهفته است كه برای راه اندازی مدیریت رسانه بایستی نشریات تخصصی راه اندازی شود.
پتانسیل های این دو نهاد شناسایی شود
عبدالله معتمدی، ریاست دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در حال حاضر دانشگاه علامه طباطبائی در جایگاه بزرگ‌ترین دانشگاه تخصصی علوم انسانی كشور و به ‌عنوان دانشگاه پیشرو در دستیابی به رشد، توسعه و دانش در حوزه علوم انسانی و اجتماعی كشور به لطف بهره‌مندی از توانمندی و شایستگی‌های گران‌سنگ اعضای هیئت علمی و پژوهشگران خود، منشأ خدمات ارزشمندی به جامعه است. بسیاری از چهره‌های برجسته علمی، سیاسی، اجرایی و چهره‌های ماندگار و بنیان‌گذاران دانش‌های مختلف انسانی و اجتماعی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند.
وی با اشاره به اعتراض های اخیر در جامعه، تصریح كرد: بایستی با روش هایی صحیح با دانشجویان گفتگو كرد كه آن ها دور از هیجان و مبارزه منفی قرار بگیرند. در حال حاضر مسئله بی حجابی، بحث برداشتن روسری نیست، بلكه نمادی از رفتار فرهنگی جامعه است كه این مسائل وقتی در هر جامعه ای بروز پیدا می كند باعث بی انگیزگی تحصیلی در دانشجویان می شود .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی فرصت به وجود آمده بین این دانشگاه و رادیو را به فال نیك گرفت و خاطر نشان كرد: بایستی پتانسیل های این دو نهاد شناسایی شود.
جهاد تبیین در دو نهاد رادیو و دانشگاه
حجت الاسلام صادق اكبری مقدم، نماینده ولی فقیه در دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: با توجه به مخاطبان امروزی و سبك زندگی ای كه در جریان است، همچنین هجمه های دنیای غرب و شرایط پیش روی، تولیدات رسانه ای از جایگاه ویژه ای برخوردار است . ظرفیتی كه در دو نهاد رادیو و دانشگاه فراهم شده می تواند در راستای جهاد تبیین، استفاده شود.
راه اندازی استودیوی رادیویی در دانشگاه
علی اصغر كیا، رئیس دانشكده ارتباطات با اشاره به راه اندازی استودیوی رادیویی در دانشگاه گفت: امیدواریم طی برنامه هایی راهبردی، دوره روزنامه نگاری رادیو و تلویزیون برگزار شود. همچنین برای پوشش دادن نشست های پژوهشی استودیوی رادیویی راه اندازی شود.
وی تالیف پایان نامه هایی با موضوعات رادیویی، همكاری آموزشی بین دانشكده صدا و سیما و دانشگاه علامه طباطبایی، گذراندن دوره های كارآموزی دانشجویان در رادیو را از دیگر خواسته های این دانشكده از رادیو دانست.
عضویت دانشجویان علامه طباطبایی در باشگاه رادیویی جوان
شاهید مظفری، قائم مقام معاونت صدا تصریح كرد: برنامه ریزی ادواری نشست های تخصصی بین رادیو و دانشگاه ، عضویت دانشجویان علامه طباطبایی در باشگاه رادیویی جوان و كارآموزی آنها در حین تحصیل از مهمترین همكاری ها می تواند باشد.
كارها دقیق تر و با پشتوانه علمی و پژوهشی صورت گیرد
حمیدرضا صحرا گرد، مدیر رادیو تهران پرورش نسل خوب در جهان را از همكاری های این دو نهاد دانسته و افزود: در مقطعی هستیم كه بایستی كارها دقیق تر و با پشتوانه علمی و پژوهشی صورت گیرد.
ظرفیت دانشگاه علامه در حوزه های فكری از اهمیت بسزایی برخوردار است
علیرضا مقصودی، مدیر رادیو جوان با بیان اینكه ظرفیت دانشگاه علامه در حوزه های فكری از اهمیت بسزایی برای ما برخوردار است، از مسئولان دانشگاه علامه خواست تا فضایی را برای زیست تهیه كنندگان در فضای دانشگاه به وجود بیاورند تا از نزدیك با دانشجویان در خوابگاه، رفت و آمد آن ها به دانشگاه، سلف سرویس و ...زیست داشته باشند.
همكاری تنگاتنگ ایرانصدا با دانشجویان
مهدی شاملو، مدیر ایرانصدا گفت: این مجموعه می تواند همكاری تنگاتنگی با دانشجویان داشته باشد و كانال دانشجویی برای رسانه را راه اندازی كند .
به دنبال تحقق ارتباطی نظام مند هستیم
سید محمدرضا صالحی، مدیر رادیو اقتصاد، این شبكه رادیویی را نیازمند به حضور دانشجو و دانشگاه دانست و گفت: با وجودی كه از اساتید دانشكده اقتصاد در رادیو اقتصاد بهره مندیم، ولی به دنبال تحقق ارتباطی نظام مند هستیم.
ارتباط خوب این رسانه با دانشگاه علامه طباطبایی
رضا كوچك زاده، مدیر رادیو گفت وگو به ارتباط خوب این رسانه با دانشگاه علامه طباطبایی اشاره كرد.
ایرانیاران بستر خوبی برای دانشجویان این دانشگاه است
مهدی آذر مكان، مدیر رادیو ایران با اشاره به ظرفیت ایرانیاران كه حدود 3 هزار نفر از سراسر كشور هستند كه برای این شبكه رادیویی ، تولید محتوی دارند گفت: ایرانیاران بستر خوبی برای دانشجویان این دانشگاه می باشد كه می توانند با تولید محتوا، راهی برای ورود به رسانه را پیدا كرده و كم كم در آن مشغول به كار شوند.
پیوند فرهنگ یاران رادیو فرهنگ با دانشجویان
سید مرتضی كاظمی دینان، مدیر رادیو فرهنگ گفت: مانند ظرفیتی كه در ایرانیاران است در فرهنگ یاران این شبكه رادیویی است، از دانشجویان این دانشگاه خواست كه به این طیف بپیوندند.
انتهای پیام./

دسترسی سریع