تدارك رادیو در آغاز ولایت امام زمان (عج الله )

رادیو در آستانه سالروز شهادت امام حسن عسكری (ع) و آغاز ولایت امام زمان (عج)، از فضایل اخلاقی امام، وظایف منتظران و بركات مهدوی و... خواهد گفت.

1402/07/01
|
14:45

رادیو معارف و سوگی برای سامرا
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ شبكه های مختلف رادیویی با تدارك ویژه برنامه های متنوع با مفهوم و فرهنگ انتظار همراه مخاطبان خواهند بود.
تبیین نقش امام حسن عسكری(ع) در تحكیم اعتقادی شیعیان و شناساندن سیره و منش اجتماعی حضرت امام در مواجهه با شبهات از جمله موضوعاتی است كه در برنامه «سامرا در سوگ»، مطرح می شود. این برنامه شنبه اول مهر ماه ساعت 20:15 شنیده می شود. هدف این برنامه شناساندن جایگاه امام با نگاهی به سیره مدیریت اجتماعی و فرهنگی شیعیان و تأكید بر روش مواجهه با شبهات است.
برنامه «عهد می بندم » با موضوع امامت امام زمان (عج) نیز با هدف ارتقای آگاهی عمومی درباره سبك زندگی مهدوی، عصر غیبت و وظایف منتظران و راهكارهای زیست مهدوی، یكشنبه 2 مهر ماه ساعت 20:15 از رادیو معارف پخش می شود.
رادیو فرهنگ و یادنامه ای برای استاد علی اكبر خوشدل
در شب شهادت امام‌حسن عسكری علیه السلام از ساعت 22 برنامه »ندبه های انتظار» از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ روی آنتن می رود و یكشنبه 2 مهرماه نیز گروه كتاب و جامعه در برنامه «صبح به وقت فرهنگ»به شهادت امام حسن عسكری(ع) می پردازد ‌و گروه تاریخ و اندیشه در بخش كارشناسی برنامه «سرزمین من» به اوضاع تاریخی و اجتماعی دوران شهادت امام حسن عسكری(ع) اشاره دارد. همچنین در برنامه «كتاب فرهنگ» یك بخش به آغاز دوران امامت امام زمان(عج) اختصاص یافته است .
گروه ادب و هنر در برنامه «ققنوس» و« هفت اقلیم» به شهادت امام حسن عسكری(ع) و شعر مهدوی و زادروز ابراهیم حاتمی كیا و هفته دفاع مقدس و یادنامه ای برای استاد علی اكبر خوشدل خواهد پرداخت.
رادیو جوان در «من به تو نزدیكم»
برنامه «من به تو نزدیكم» به مناسبت شهادت امام حسن عسكری(ع) قصد دارد به بررسی اهمیت خدمت به دیگران و نفع رساندن به دوستان و آشنایان بپردازد. برنامه »سوگنامه» به اشعار و موسیقی‌هایی كه به زندگی، ارزش‌ها و مفاهیم مرتبط با امام حسن عسكری (ع) است، می پردازد. علاوه بر این، برنامه شامل مداحی‌هایی است كه به امام حسن عسكری(ع) و واقعه‌های تاریخی مرتبط با ایشان می‌پردازد.
برنامه «زیر دستان بارانیت» به اشعار، موسیقی و مداحی‌هایی كه به زندگی، تلاش‌ها و فضیلت‌های امام حسن عسكری (ع) مرتبط هستند، اجرا و پخش می‌شوند.برنامه مستند «سهم من» به بررسی زندگی و خدمات یك شخص خیر، كه به خلق اختصاص داده است، پرداخته خواهد شد. این شخص، با تلاش و اراده قوی خود، توانسته است مدرسه‌هایی را بنا كند و به تحصیلات كودكان فرصتی مناسب را فراهم آورد. برنامه «به امید دیدار» رادیو جوان قرار است، مفهوم انتظار ظهور امام مهدی(عج) را با توجه به آموزه‌های دینی اسلام، به صورت كامل و جامع بررسی كند و به مباحثی مانند شخصیت امام مهدی(عج)، نقش او در اصلاح جامعه، عدل و انصاف در زمان ظهور، نشانه‌های ظهور و راهبردهایی برای آماده شدن برای فرج بپردازد.
بررسی وظایف منتظران و بركات مهدوی در رادیو تهران
شبكه رادیویی تهران به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسكری(ع) شنبه شب از ساعت 19 تا 20 با ویژه برنامه «سرچشمه» و از ساعت 21 با برنامه «باغ فیض» با محوریت مرور صفات بارز این امام بزرگوار؛ سخاوت، بخشش، عبادت، مهربانی، صبر و بردباری امام حسن عسكری(ع) همراه عزاداران خواهند بود.
چهار گروه برنامه ساز رادیو تهران در روز شهادت و آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) نیز از 5 صبح با برنامه «حكیمیه» كه سخنرانی ویژه شهادت امام حسن عسكری(ع) است، برنامه های خود را آغاز و تا پایان این روز با ویژه برنامه های متنوع مخاطبانشان را همراهی خواهند كرد.
سیری كوتاه در زندگی نامه حضرت از اولویت های ویژه برنامه های این روز است. آشنایی بیشتر مخاطبان با فرزندان و جانشین امام، مدت امامت ایشان، دشمنان از دیگر بخش ها خواهد بود. احادیث زیادی از این امام بزرگوار در زمینه‌های تفسیر قرآن، اخلاق، فقه، امور اعتقادی، ادعیه و زیارت روایت شده است، كه در این روز به برخی از آنها اشاره خواهد شد. در طول این روز در بخش هایی مختلف درباره شهادت و احادیث ایشان گفته می شود.
از دیگر رویكردهای برنامه های شبكه رادیویی تهران در این روز می توان به بررسی انـدیـشـه مـهـدویـت، سیره حكومتی آن حضرت، وظایف منتظران و همچنین به بركات مهدوی اشاره كرد. علاوه بر این، گروه های برنامه ساز به مباحث مربوط به خانواده و مهدویت، آشنایی با معارف مشترك قرآنی بین خانواده و مبحث مهدویت ، سیره حكومتی مهدوی و رهنمودها و تربیت مهدوی خواهند پرداخت با رادیو تهران روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز همراه شوید.
رادیو پیام و « پیام ولایت »
این شبكه رادیویی در «پیام ولایت» به مدت دو دقیقه به اهمیت ولایت و امامت در بیان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) می پردازد.« پیام زندگی» به مدت دو دقیقه به اهمیت دوران امامت امام حسن عسكری(ع) در حفاظت تمامیت دین اسلام می پردازد.
رادیو صبا و صبح ارادت
رادیو صبا به مناسبت سالروز شهادت ویژه برنامه «صبح ارادت ، هر طرف صدای تو و سرگذشت» را تقدیم شنوندگان می كند.
ویژه برنامه «صبح ارادت »با هدف عرض ارادت به اهل بیت (ع) با موضوع فروتنی به عنوان یكی از فضایل اخلاقی امام حسن عسكری (ع) راهی آنتن می شود و برنامه «سرگذشت» كه مستندی است درباره چند حدیث اخلاقی و فرهنگی از امام حسن عسكری(ع) و پاسخ به این سوال كه «چگونه فرهنگ و شخصیت داشتن را از آموزه های دینی بیاموزیم؟» در شب شهادت این امام بزرگوار تقدیم شنوندگان می شود.
ویژه برنامه «هر طرف صدا تو »به این مناسبت با موضوع امانت و امین بودن به عنوان ویژگی اخلاقی امام حسن عسكری (ع) به تعامل با مخاطبان می پردازد. این شبكه رادیویی یكشنبه دوم مهر ویژه برنامه «دست افشان» را به مناسبت سالروز به امامت رسیدن ولی عصر(عج) راهی آنتن می كند، این ویژه برنامه در فضایی شاد عید ولایت را همراه شنوندگان جشن می گیرد.
رادیو ایران در خانه دوست اینجاست
رادیو ایران در شب شهادت امام حسن عسكری (ع) «خورشید نامه» را ساعت 23:30 پخش می كند. همچنین در روز شهادت برنامه های «ماه سامرا» ساعت 8:30 صبح ، «به نام عشق» ساعت 9 تا 11 شنیده می شود. روز شنبه و یكشنبه نیز ساعت 17:10 در ویژه برنامه «خانه دوست اینجاست» به سالروز شهادت امام حسن عسكری(ع) و آغاز ولایت آقا امام زمان (عج) می پردازد.«مژده رحمت» ساعت 20 و «بهارجان» با هدف آشنایی با مفهوم انتظار روز یكشنبه ساعت 22 به مدت دو ساعت پخش می شود.
رادیو سلامت و پشت پلك صبح
رادیو سلامت در برنامه «پشت پلك صبح»در ساعت 30 دقیقه بامداد به موضوع راه های شناخت امام زمان(عج) می پردازد و در برنامه های «سربند ایثار» و «به زندگی سلام كن» به موضوعات مرتبط با آغاز امامت امام زمان (عج) پرداخته خواهد شد. پخش دعای فرج از دیگر برنامه های این شبكه رادیویی به مناسبت آغاز امامت امام زمان (عج) است.
رادیو نمایش و « روشنا»
دوم مهر ماه به مناسبت فرا رسیدن شهادت امام حسن عسكری(ع) ویژه برنامه «روشنا» ساعت 7:30 تا 9:30 صبح از آنتن شبكه رادیویی نمایش پخش می شود.همچنین همزمان با فرا رسیدن آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) ویژه برنامه « بخوان به نام پروانه» سوم مهر ماه ساعت 7:30 تا 9:30 از رادیو نمایش پخش می شود. سهیلا خدادادی نویسنده و مهرناز شعبانی و فرزام رنجبر گویندگان این برنامه هستند.
رادیو قرآن در سوگ حضرت امام حسن عسكری (ع)
«اشراق» ویژه برنامه سالروز شهادت كه به ویژگی های حضرت، داستان زندگی و دوران امامت ایشان می پردازد، این برنامه اول و دوم مهرماه ساعت 21 تقدیم شنوندگان می شود.«طعم آفتاب» نیز مجله ظهرگاهی رادیو قرآن كه از آیتم های متنوع گزارشی، كارشناسی و نمایشی تهیه شده و روز شهادت منعطف به این مناسبت شده و باهمین رویكرد تقدیم مخاطبان خواهد شد.
رادیو گفت وگو در آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج)
برنامه«صدای پای دوست» با محوریت اهمیت باور به نزدیكی ظهور و راه های تقویت زمینه سازی برای تعجیل در ظهور ساعت 19پخش می شود.
برنامه "بر بال سخن" نیز به مدت 60 دقیقه روز یكشنبه دوم مهر،" روضه رضوان" ویژه شب شهادت امام حسن عسكری (ع) از ساعت 13:30 شنیده می شود.
انتهای پیام./

دسترسی سریع