مهلت ارسال آثار تا 15 آبان ماه آموزش ساخت پادكست از آماتور تا حرفه ای در معاونت صدا

معاونت صدا اولین «رویداد ملی پادكست فارسی» را بهمن ماه امسال با حضور پادكست‌سازان حرفه‌ای و آماتور برگزار می كند، مهلت ارسال آثار تا 15 آبان ماه است.

1402/07/09
|
09:03

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ اولین رویداد ملی پادكست فارسی، با هدف ایجاد رقابت سازنده و پویا میان تولیدكنندگان پادكست فارسی، آموزش ساخت پادكست از آماتور تا حرفه ای برگزار می شود. كاربران از طریق تارنمای رسمی به ‌صورت رایگان به تمامی‌كارگاه‌ها دسترسی پیدا خواهند كرد به همین منظور نشست اولین رویداد ملی پادكست فارسی با اجرای فرزاد حسنی در مجموعه كتابخانه و موزه ملی ملك برگزار شد.
اسماعیل باستانی، داور این رویداد با تاكید بر این كه پادكست كتاب صوتی و نمایش نیست، افزود: هر چیزی كه بخواهید در پادكست وجود دارد، پادكست در یك دهه جای خودش را بین مردم باز كرده است . به طوری كه می توان مدعی شد پادكست این روزها خیلی طرفدار دارد. طی سالیان سال برنامه سازی در رسانه دستخوش درگیر تغییر شد، اما پادكست نشات گرفته از خلاقیت است و تركیب این فضا ها با رادیو فضای جدید و نویی می دهد.
باستانی با اشاره به اینكه مخاطب پادكست متفاوت چون تمرین شنیدن می كند، افزود: برنامه‌های رادیو سر وقت مشخص پخش می‌شود، اما كارافزار‌های پادكست كاری می‌كنند كه شما در هر لحظه‌ای به آن‌ها دسترسی داشته باشید. پادكست را همیشه می توان شنید در زمان كوتاه اطلاعات شسته و رفته به مخاطب می دهد.
وی با تاكید بر اینكه در بازار كیفیت پادكست خیلی خوب است، افزود: دغدغه جامعه ما و كل جامعه جهانی، آگاهی است، پادكست ساز با توجه به نگاه فردی و زیستی كه دارد به جامعه خودش آگاهی می دهد. البته ناگفته نماند كه برخی پادكسترها پول‌های خوبی در می آورند.
پادكست تمام قواعد برنامه سازی رادیو را دارد
سیاوش صفاریان پور، یكی دیگر از اعضای هیئت داوران با اشاره به تفاوت رادیو و پادكست گفت: رسانه گرم و اثرگذار رادیو با توجه به همه فراز و نشیب ها خودش را تنظیم كرده است، اصلی‌ترین تفاوت بین پادكست و رادیو به عنصر سفارش‌دهنده باز می‌گردد، در پادكست سفارش دهنده یك نفر و یك رسانه كوچك و فردی است، اما برنامه سازان در رادیو موظف هستند با توجه به سیاست ها پیش بروند، اما در پادكست این گونه نیست. در پادكست شما انتخاب می شوید و در رادیو همه شنونده هستند. البته پادكست تمام قواعد برنامه سازی رادیو را دارد.
وی با بیان اینكه ارتباط ناگسستنی پادكست با شبكه‌های اجتماعی هم در نوع خودش وجه تمایز پادكست با رادیو است. افزود: زمانی كه كاری پیش می آید، پادكست تمام نمی شود می توانید قطع كنید و دوباره برگردید، اما رادیو در لحظه است و توقف ندارد. در رادیو شما آن استقلالی كه در پادكست دارید را ندارید و بیشتر امور در دست تولید كننده است.
صفاریان پور با بیان اینكه پادكست شخصی نگاری و یك تالیف دارد، ادامه داد: پادكست محتوای صوتی كه در بستر اینترنت تولید می شود و به عبارتی محتوای شنیداری تالیف شده در وب است. پادكست مهمان و آنی كه از آن لذت می بریم. تولید محتوای پادكست باید در بستر اینترنت باشد كه یك سری دورچین دارد.
داور رویداد ملی پادكست فارسی افزود: در داوری ما می سنجیم كه مخاطب چقدر درگیر بوده است، به جذابیت و سرگرم كننده بودن آن امتیاز می دهیم، باید در پادكست، صدا شفاف و تدوین درستی داشته باشد. راوی و لحن نیز مهم است، نویسندگی و پژوهش درستی داشته باشد.
برگزار كننده رویداد ملی پادكست فارسی رادیو است
وحید اسدی، دبیر اولین رویداد ملی پادكست فارسی گفت: چرخه تولید و انتشار پیام در یك دهه اخیر به جایی رسیده كه همه یك نفر است، در حوزه پادكست هم تا حدودی صدق می كند. همیشه رادیو عضوی از خانواده بوده و است، امروز رادیو در یكی از بسترها به نام پادكست شنیده می شود كه بیشتر شنونده های آن جوانان و تحصیل كرده ها هستند، این دلیل اصلی كه رادیو محتوایش را در حوزه پادكست تولید می كند.
وی افزود: باید در رسانه های اجتماعی دید كه مخاطب هدف كجاست و چه دوست دارد و در چه ساعتی تمایل دارد كه برنامه را بشنود. رادیویی ها این را در خود می بینند كه روایت كننده باشند و آنها كه علاقه مند هستند می توانند وارد شوند.
اسدی با بیان اینكه این مسابقه هفت جایزه دارد ، افزود: پادكسترها می توانند خودشان را با پاكسترهای آزاد محك بزنند. پادكستر خودش را وارد مفهوم می كند و نگاه، منش و طرح زندگی اش تاثیر در تولید پادكست می گذارد. به گفته دبیر این رویداد؛ امروز زیست در فضای مجازی بزرگ تر از زندگی واقعی است، در پادكست از مردم بازخورد گرفته می شود كه در روند تولید تأثیرگذار است، اما در رادیو این مسئله خیلی كند است.
ما قرار تسهیل گر و آموزشگر باشیم
وی با تاكید بر اینكه در پادكست محتوایی تولید می شود كه ساده و شفاف است، افزود: این شفافیت و سادگی باعث جذابیت می شود، بی شك وقتی ابزارها كم می شود محصول دلنشین تر خواهد شد.
اسدی خاطر نشان كرد: پادكست جز آن كه یك فایل صوتی، بخش گرافیكی و طراحی لوگو آن نیز مهم است، علاوه بر موارد ذكر شده پادكست فایل متنی همراه دارد كه مخاطب را با حال و هوای پادكست آشنا می كند. پادكستر می فهمد چند درصد در چند دقیقه شنیده شده است. پادكسترها در سه چهار دقیقه متوجه می شوندكه مثلا روایتگری من خوب بوده یا خیر. در پادكست سازی محتواهایی را می شنویم كه مخاطبان زیادی دارد می تواند به ارتقا برنامه ها نیز كمك كند.
به گفته وی؛ برگزار كننده این رویداد رادیو است و مخاطبان می توانند به هر پادكستی كه دوست داشتند امتیاز دهند. هر كسی می تواند پادكست تولید كند، چرا كه ما قرار تسهیل گر و آموزشگر باشیم.
دبیر اولین رویداد ملی پادكست فارسی افزود: یك بخش ویژه داریم، هر پادكستی كه با محتوای ایران تولید شده باشد در بخش ویژه جای خواهد گرفت. در این مدت كارگاهای آنلاین برگزار خواهد شد و آفلاین آن هم خواهد آمد. از هم یادگرفتن ها باعث رشد پادكست ها می شود.
معرفی برترین پادكست‌های فارسی
بخش مهم این رویداد آموزش است، لذا به صورت هفتگی كارگاه خواهیم داشت از الفبا تا پیشرفته تا بهمن ماه كه اختتامیه ما خواهد بود. این كارگاه ها رایگان و حضور عموم آزاد است.
اولین رویداد ملی پادكست فارسی صدای جمهوری اسلامی ایران به منظور معرفی برترین پادكست‌های فارسی در كشور و رشد استعداد‌های این حوزه برگزار می شود، علاقه مندان تا 15 آبان فرصت ارسال آثار را دارند. هر كس كه احساس می كند پادكست تولید می كند می تواند با هر گویشی در این رویداد سهیم باشد.
انتهای پیام./

دسترسی سریع