سوگواری رادیو در ایام ارتحال رهبر كبیر انقلاب

خرداد، ماه ماتم و غم، ماتم در عزای والامردی كه حماسه آفرید. خرداد، ماه اندوه و آه در فراق آزاد مردی است كه با آمدنش همه به زندگی سلام گفتند.

1403/03/12
|
12:54

به همین مناسبت هر سال شبكه های مختلف رادیویی با تدارك ویژه برنامه های متعدد یاد و خاطره این روزها را گرامی می دارند و تمام قد به بزرگداشت این روز مهم و تاریخی می پردازند.

رادیو ایران؛ نهضت پایدار
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا،"خرداد نامه" روایت مردم تهران و سایر شهرهاست كه در اعتراض به دستگیری امام خمینی(ره ) به خیابان ها ریختند و قیام خونین خویش را آغاز كردند. این برنامه روز سه شنبه 15 خرداد پخش می شود. «خیزش خونین» عنوان ویژه برنامه دیگری است كه روز 15 خرداد از ساعت 8 و 40 دقیقه با نگاهی به سیل خروشان كشاورزان غیور و كفن پوش ورامین، دهقانان كن و مردم جماران كه به سوی تهران سرازیر شدند، روانه آنتن می شود."نهضت پایدار" با حضور كارشناسان و صاحب نظران به مناسبت سالروز قیام 15 خرداد به نقش امام خمینی(ره) در این قیام و حوادث، دستاوردهای این رویداد تاریخی می پردازد. «طلیعه یك نهضت» نیز با پرداختن به لایه های عمیق تری از شكل گیری قیام 15 خرداد ساعت 15 و 30 دقیقه از رادیو ایران پخش خواهد شد.

رادیو جوان؛ من به تو نزدیكم
ویژه برنامه«من به تو نزدیكم» با نگاهی متفاوت به زندگی و شیوه حكومت امام خمینی(ره)، رفتار ایشان با خانواده، كودكان و جامعه برای حفظ وحدت كشور، روزهای 14 و 15 خرداد روی آنتن خواهد رفت. از دیگر برنامه‌های این شبكه می توان به مستند روز خمینی، قیام ماندگار، كافه رادیو، به سبك روح الله، عطر یار، صدای دل‌ها و به قول تاریخ اشاره كرد كه به بررسی اقدامات امام خمینی(ره) و بنیان‌گذاری نهضت اسلامی می‌پردازند. این بسته مستند به رویدادهایی چون پروژه كشف حجاب، انقلاب سرخ و سفید، كاپیتولاسیون و لایحه اصلاح اراضی نیز خواهد پرداخت. این برنامه رادیویی كاری از گروه تاریخ و معارف رادیو جوان كه ساعت 8 روی موج اف.ام ردیف 88 مگاهرتز می رود.

رادیو فرهنگ؛ تیغ ها و ستیغ ها
مستند «روح الله» با مرور زندگی حضرت امام خمینی(ره) از بدو تولد تا روز ارتحال آن امام بزرگوار دوشنبه 14 خرداد ساعت 8 روی آنتن می رود. آشنایی مخاطبان با زندگی امام(ره) و نقش ایشان در مراحل حساس تاریخی و تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران از اهداف این برنامه است.
برنامه«كوچ دلها» به واكاوی اندیشه های امام خمینی (ره) در قلمرو فرهنگ می پردازد. ویژه برنامه زنده این شبكه كه ساعت 9 و 30 دقیقه روی آنتن می رود، ضمن پوشش مراسم مرقد امام خمینی(ره) درباره اندیشه حضرت امام (ره) به عنوان بیدارگر ملت های اسلامی و تاثیر اندیشه امام بر ملت های منطقه گفت وگو خواهد شد.
مستند كشف الاسرار در این ایام با روایتی ماندگار از زندگی و زمانه امام خمینی(ره) از تولید و تامین رادیو فرهنگ ساعت 17 پخش می شود.
برنامه«بهار بیداری» با موضوع نگاهی به قیام خونین 15 خرداد ساعت 8 پخش می شود. «تیغ ها و ستیغ ها» مستندی از شكل گیری قیام 15 خرداد، از ریشه های شكل گیری این قیام، پیامدهای آن و وقایع بعد از آن كه زمینه های پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم كرد ساعت 9 برای شنوندگان روایت می شود.

رادیو تهران؛ امامین انقلاب
انعكاس مراسم حرم امام خمینی(ره) و پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) همراه با گزارشگر مستقر در حرم و ارتباط با مركز خمین از مراسم ویژه در بیت تاریخی امام از بخش های دیگر ویژه برنامه های رادیو تهران است.
برنامه گفت وگو محور «امامین انقلاب»، از 6 تا 16 خرداد، درباره شخصیت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ساعت 22 و 30 دقیقه روی آنتن می رود. برنامه«باغ فیض» یكشنبه 13 خرداد نیز با موضوع امامین انقلاب از ساعت 21 پخش خواهد شد.
جدول پخش شبكه رادیویی تهران در روزهای 14 و 15 خرداد، به همت چهار گروه برنامه ساز فرهنگ و جامعه، دانش و اقتصاد، ورزش و تفریجات و گروه تاریخ و معارف به صورت ویژه از ساعت 6 و 30 دقیقه تا شامگاه به صورت ویژه متناسب با این ایام پخش خواهد شد. ویژه برنامه هایی با موضوع بیان و روایت خاطرات ماندگار مردم از قیام 15 خرداد سال 1342، نقش قیام پانزده خرداد و حضور مردم در پیروزی انقلاب با حضور شخصیت های انقلابی، تولید مستند بازداشت امام خمینی(ره) ، مستند هایی با موضوع آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای تدارك دیده شده است.
در برنامه «كتاب شب» 12 تا 16 خرداد، كتاب مرتبط با زندگی امام خمینی (ره) از ساعت 23 و 30 دقیقه بازخوانی و در ویژه برنامه های رادیو تهران به انتخاب آیت الله العظمی خامنه ای به رهبری هم پرداخته خواهد شد.

رادیو صبا؛ ساده و صمیمی
رادیو صبا یكشنبه 13 خرداد، در ویژه برنامه«ساده و صمیمی» در سه قسمت در تعامل با مخاطبان ساعت 18 و 30 دقیقه تقدیم مخاطبان می‌شود. در ویژه برنامه موسیقی محور«نواهنگ» با پخش موسیقی و ترانه در شب رحلت رهبر انقلاب اسلامی و سالروز قیام 15 خرداد با مخاطبان همدل و همنوا می‌شود. روزهای 14 و 15 خرداد این شبكه رادیویی ویژه برنامه«هر طرف صدای تو» را ساعت 10صبح، به صورت زنده با رویكرد گرامیداشت این ایام در بخش های متنوع تقدیم مخاطبان می‌كند.مستند گزارشی «روایت رهبری» با موضوع رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای در دو قسمت روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ساعت 13 و 30 دقیقه تقدیم مخاطبان می‌شود. نمایش رادیویی«تهیه یك گزارش» در دو قسمت با توجه به گرامیداشت این ایام از ساعت 18 راهی آنتن صبا خواهد شد.

*رادیو ورزش؛ در ماتم خورشید*
در ماتم خورشید ویژه برنامه رحلت امام خمینی(ره) كه 14 خرداد و حماسه خورشید ویژه قیام 15 خرداد كه به صورت زنده از ساعت 10 تا 12 روی آنتن رادیو ورزش می شود. «گود فتوت» 14 و 15 خرداد از ساعت 13 و 30 دقیقه و «سرو قامتان» ویژه شهدای ورزشكار كه از 13 تا 15 خرداد، ساعت 20 از گروه فرهنگ و علوم ورزشی پخش خواهد شد.

*رادیو معارف؛ نیمه خرداد*
برنامه «نیمه خرداد» از 13 تا 15 خرداد از ساعت 9 به تبیین نقش امام در بنیانگذاری انقلاب اسلامی می پردازد. مقابله با خطر تحریف امام خمینی(ره) و لزوم بازخوانی مبانی و اصول ایشان از اهداف و راهبردهای این برنامه است. در«نیمه خرداد» واكاوی اندیشه های امام راحل را در كلام كارشناس برنامه می شنویم.
«روایت رهبری، روایتی است كه از تبیین جایگاه رهبری و تبیین نقش مجلس خبرگان رهبری در انتخاب و به رهبری رسیدن آیت الله خامنه ای می گوید. این برنامه از 15 تا 17 خرداد، ساعت 8 و 30 دقیقه تقدیم مخاطبان رادیو معارف می شود.

*رادیو سلامت؛ مرثیه آفتاب*
برنامه «مرثیه آفتاب» با محور تاثیر سیره و رهنمودهای امام در همگرایی و پویایی اجتماعی از رادیو سلامت روی آنتن می رود. در بخش هایی از برنامه سخنان امام خمینی(ره) درباره مشاركت اجتماعی و حضور موثر در انتخابات به ویژه انتخابات ریاست جمهوری باز خوانی می شود. این برنامه دوشنبه 14 خرداد از ساعت 9 به تهیه كنندگی سهیلا باقری، اجرای دكتر حسام الدین ریاحی و ندا خواجه نوری و با نویسندگی شرمینه جمشیدی از موج اف.ام ردیف 102مگاهرتز به سمع شنوندگان فرهیخته این شبكه خواهد رسید.

*رادیو اقتصاد؛ حبیب خدا*
شاخص عنوان ویژه برنامه رادیو اقتصاد است كه به مناسبت روز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) به بررسی ابعاد مختلف اقتصادی وصیت نامه امام خمینی(ره) در قالب یك میزگرد تخصصی می پردازد. در این برنامه فرازهایی از وصیت نامه رهبر كبیر انقلاب پخش می شود و در ادامه مهمانان دیدگاه های ایشان را در حوزه های مختلف اقتصادی واكاوی خواهند كرد. این برنامه 13 خرداد ماه ساعت 20 به مدت 55 دقیقه روی آنتن می رود.
برنامه «نقطه عطف» 14 خرداد به موضوع سبك زندگی امام(ره) با رویكرد اخلاقی و اجتماعی اختصاص دارد و نقش ایشان در تعاملات اجتماعی و خانواده را بررسی می كند.
مستند«حبیب خدا» نقش محوری بازار و بازاریان در قیام 15 خرداد را ساعت 20 مورد بررسی قرار می دهد.
از 15 تا 15 عنوان ویژه برنامه ای به مناسبت قیام خونین 15 خرداد است كه سیر وقایع تاریخی انقلاب اسلامی ایران را از 15 خرداد 1342 تا 15 خرداد 1403 روایت می كند.

*رادیو پیام؛ همراه با افق روشن*
رادیو پیام در برنامه« افق روشن» به تهیه كنندگی مهدیه پهلوانی، 14 و 15 خرداد با محوریت امام راحل و قیام 15 خرداد روی آنتن می رود.

*رادیو قرآن؛ با طعم آفتاب*
رادیو قرآن 14 خرداد با پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ساعت 9 تا 10 و با ویژه برنامه«طعم آفتاب» از 10 تا 11 تقدیم مخاطبان می شود. این برنامه 15 خرداد از ساعت 9:30 تا 11 روی آنتن می رود. تدارك آیتم های سخنرانی با موضوع 14 و 15 خرداد با مضامین مرتبط با این ایام با رویكرد قرآنی از ساعت 7 و 5 دقیقه پخش خواهد شد.

*رادیو نمایش؛ همراه با عروج و طلیعه*
ویژه برنامه«عروج» به مناسبت 14 خرداد و ویژه برنامه«طلیعه» در 15 خرداد، ساعت 8 تا 11 به صورت زنده به تهیه كنندگی محسن جواهری از رادیو نمایش پخش می شود.

دسترسی سریع