محفل رادیویی برای سوگ امام جواد (ع)

شبكه های مختلف رادیویی با پخش نغمات آیینی و مرثیه هایی در سوگ امام جواد (ع) به مرور سبك و سیره زندگی امام جواد(ع)، فضایل اخلاقی ایشان و ... می پردازند.

1403/03/16
|
09:51

رادیو ایران؛ نغمات آیینی همراه با مریم نشیبا
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبكه رادیویی ایران در سالروز شهادت امام محمد تقی(ع) برنامه های متعددی را تدارك دیده است. "نوبت نوا" محفلی است از موسیقی و شعر به مناسبت شهادت امام جواد(ع) كه پنجشنبه 17 خرداد، ساعت 9:30 تقدیم می شود. "باغ ارغوان" در همان روز به تهیه كنندگی ندا حاجی اسماعیلی و اجرای مریم نشیبا ساعت 15 نغمات آیینی را پخش می كند. "خانه دوست اینجاست" با موضوع حدیثی از امام جواد(ع) و امر به معروف و نهی از منكر 17 و 18 خرداد، ساعت 17:15 از رادیو ایران پخش می شود. "اسم و رسم" در شب شهادت امام محمد تقی جواد الائمه (ع) با محوریت شهدای هم نام امام (ع)ساعت 19:05 تقدیم می شود. "سوگواره" ویژه برنامه دیگری است كه به نقش امام جواد(ع) و فضایل اخلاقی ایشان می‌پردازد. این برنامه ساعت 21:30 تقدیم خواهد شد."خورشید نامه" بسته صوتی معارفی است كه در شب شهادت امام به القاب و كنیه های حضرت امام علی النقی(ع) در قالب سخنرانی اشاره می كند. این برنامه به تهیه كنندگی عبدالله علایی ساعت 22 به روی آنتن می رود.
برنامه «راه شب» جمعه سی دقیقه بامداد به موضوع شهادت امام هادی(ع) می پردازد. "حرفی از تو" با موضوع پاسداری و نگهداری از میراث مهربانی و با نگاهی به زندگی امام جواد(ع) ساعت 4:35تقدیم می شود. "به نام عشق" با موضوع سبك زندگی امام جواد(ع) از ساعت 9 به شرح داستان و حدیث شریفی از ایشان به سخاوت امام می پردازد. "به افق آفتاب" نیز در همان روز با مرور سبك و سیره زندگی امام جواد(ع) ساعت 11:40 پخش می شود.

رادیو جوان؛ بحر العلوم
شبكه رادیویی جوان برنامه زنده "با تو حالم خوبه" ساعت 16 و برنامه "بحرالعلوم" رل در روز پنجشنبه و جمعه به صورت ویژه درباره امام جواد (ع) پخش خواهد كرد. در برنامه "مقام آفتاب" موضوع زندگی و سیره عملی امام جواد (ع) مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این برنامه‌ها در روز پنجشنبه و جمعه پخش می‌شوند. مستند "سهم من" موضوعاتی چون بخشندگی و سنت قرض‌الحسنه در جامعه را مورد بررسی قرار می‌دهد. این برنامه پنجشنبه ساعت 20 و جمعه ساعت 14 پخش می شود.

رادیو فرهنگ؛ از چشمه سار سخاوت
برنامه "از چشمه سار سخاوت" كاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است كه پنجشنبه 17 خرداد ساعت 21 و جمعه 18 خرداد ساعت 12:30 به تهیه كنندگی مریم یوسفی پور و اجرای فاطمه ركنی پخش می شود. در این برنامه حجت الاسلام محمد باقر نائیجی به عنوان كارشناس مذهبی احادیث ارزشمندی از امام جواد (ع) را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. "دست امید بر رواق آرزو" جمعه ساعت 8:30 با روایتی از زندگی امام جواد (ع) پخش می شود. سخنرانی بزرگان دین چون آیت الله ناصری، زنده یاد مجتهد تهرانی و ...درباره آن امام همام و مرثیه خوانی از بخش های این برنامه است. "ساعت سوگ" پنجشنبه ساعت 2:30 و جمعه 15:30 با بخش شعرخوانی و مرثیه های سوگ امام جواد (ع) پخش خواهد شد. برنامه "هفت كوچه در سوگ" به تهیه كنندگی سیدهادی موسوی نژاد با موضوع مروری بر ویژگی های اخلاقی امام جواد (ع) در مواجهه با مردم و فرهنگ سوگواری در كشور، جمعه 18 خرداد ساعت 9 صبح پخش می شود.

رادیو تهران؛ مسابقه پیرامون سیره امام جواد(ع)
شبكه رادیویی تهران جمعه 18 خرداد، با تدارك بخش های كارشناسی، سخنرانی بزرگان، مصاحبه و گزارش پنجشنبه شب از ساعت 22 و جمعه از ساعت 9:30 تا 11 به مرور سیره زندگی، جود و كرم امام جواد(ع) می پردازد.
برنامه "در ساحت حضور" با موضوع شهادت پخش می شود. "فرصت" در این روز با موضوع كرامت و بخشندگی امام جواد(ع) روی آنتن می رود. برنامه "شمس العماره" جمعه 18 خرداد از ساعت 17 با برگزاری مسابقه پیرامون سیره زندگی، مرور فضایل و مناقب امام جواد(ع) تقدیم مخاطبان می كند.

رادیو صبا؛ دلگویه های مردم
در شب شهادت امام محمد تقی (ع) ویژه برنامه "ساده و صمیمی" ساعت 18:30 با رویكرد پخش دلگویه های مردمی با امام خود در دو قسمت راهی آنتن رادیو صبا می شود. ویژه برنامه "سرگذشت" ساعت 20 و بازپخش آن ساعت 14 با این موضوع كه چرا تاكنون فیلم یا مجموعه تلویزیونی درباره زندگی امام جواد(ع) ساخته نشده است؟ تقدیم مخاطبان می شود. در ادامه ساعت 21 برنامه "نواهنگ" با پخش تصنیف هایی به این مناسبت همراه مخاطبان می شود.
روز جمعه 18 خرداد ویژه برنامه "شهر بهشت" ساعت 9 صبح با روایت متونی به انضمام بخش‌های ترانه، تصنیف، قطعات فیلم همراه مخاطبان می شود. ویژه برنامه تعاملی "هر طرف صدای تو" با موضوع بازتاب فضایل و ویژگی های اخلاقی امام جواد (ع) ساعت 10 صبح به صورت زنده با مخاطبان همدل و هم نواست.

رادیو نمایش؛ تكیه و روشنا
شبكه رادیویی نمایش به مناسبت شهادت امام محمد تقی(ع) دو ویژه برنامه زنده "تكیه" و "روشنا" را به روی آنتن می برد. تكیه به تهیه كنندگی محسن جواهری، گویندگی نرجس فروغی و سعید سلطانی، پنجشنبه 17 خرداد ساعت 18 از رادیو نمایش پخش می شود.  روشنا هم جمعه 18 خرداد، ساعت 8:30 روانه آنتن می شود. 

 رادیو پیام؛ پیام زندگی
ویژه برنامه پیام زندگی با موضوع شهادت امام جواد(ع) به تهیه كنندگی رضا صفری پخش خواهد شد.

رادیو اقتصاد؛ خلاق اقتصادی در سیره امام جواد (ع) 
شبكه رادیویی اقتصاد در برنامه "نود و هشت و كمی بیشتر" به فضائل اخلاقی و سیره اقتصادی امام جواد (ع) به عنوان اسوه حسنه در سبك زندگی و توسعه فردی می‌پردازد. "نود و هشت و كمی بیشتر" جمعه 18 خرداد ساعت 10 روی آنتن می رود.

رادیو قرآن؛ اشراق و پرداخت به شخصیت قرآنی امام جواد (ع)
شبكه رادیویی قرآن در نظر دارد برنامه "اشراق" را روی آنتن ببرد. این برنامه به تهیه فاطمه كاشانی وحید 17 خرداد ماه ساعت 21 تقدیم شنوندگان می شود.كارشناس مجری برنامه محسن شریف زاده و كارشناس دینی حجه الاسلام سید ناصرالدین نوری زاده است. در این برنامه شاخصه های امامت، سیره و شخصیت قرآنی امام جواد (ع) برای مخاطبان تبیین و بررسی خواهد شد.

دسترسی سریع