معرفی ویژه برنامه های انتخاباتی شبكه های رادیویی شمارش معكوس صدا تا انتخابات

این روزها در هر محفل و دورهمی سخن از انتخاب و انتخابات است. شبكه های رادیویی هم تمام قد كنار مردم حضور دارند تا به آنها در مسیر انتخاب اصلح كمك كنند. در گزارش ذیل به جزییات برنامه های شاخص انتخاباتی اشاره شده است.

1403/03/22
|
09:00

رادیو ایران؛ ایران امروز در قالب تصویر
ویژه برنامه«ایران امروز» با هدف ایجاد فضای تضارب آراء و مناظره برای بالا بردن قدرت انتخاب مردم شنبه، یكشنبه، سه شنبه و چهارشنبه ساعت 12:40 به مدت 75 دقیقه روی آنتن رادیو ایران می رود .تقویت مشاركت و رقابت انتخاباتی از راهبردهای این برنامه است كه با رویكرد اعتمادسازی و امیدآفرینی در ساختار مناظره ( با حضور جریان‌های سیاسی و احزاب) روانه آنتن می شود. این برنامه زنده به صورت تصویری از ایران صدا پخش می‌شود و اخبار مربوط به برنامه در تارنمای رادیو ایران پوشش ویژه خواهد داشت. 
رادیو جوان؛ رئیس جمهور محبوب من
«رئیس جمهور محبوب من» كاری از شبكه رادیویی جوان است كه با هدف بیان ویژگی‌های یك رییس جمهور محبوب از نگاه كارشناسان، صاحبان كسب و كار، دانشجویان و جوانان و نوجوانان و ... پخش می شود. جامعه مخاطب این برنامه، جوانان، نوجوان و رای اولی‌ها هستند كه از شنبه تا چهارشنبه ساعات 16 و 22 و 30 دقیقه به سمع شنوندگان می رسد. راه‌اندازی "پویش رئیس جمهور محبوب من" یكی دیگر از اقدامات این شبكه است.
رادیو فرهنگ؛ آقای رئیس جمهور
«آقای رئیس جمهور» از شبكه رادیویی فرهنگ با رویكرد هم‌افزایی و امیدآفرینی شنبه تا چهارشنبه ساعت 17به مدت 90 دقیقه در ساختار میزگرد و گزارشی تقدیم علاقه مندان می شود.این برنامه درصدد تاثیرگذاری در فعالان فرهنگی و هنری كشور است و جامعه مخاطب این برنامه جوانان، هنرمندان و دانشگاهیان و فعالین فرهنگی هستند. بخش‌هایی از برنامه در تارنمای رادیو فرهنگ بارگذاری خواهد شد. 
رادیو تهران؛ میدان پاستور
ویژه برنامه «میدان پاستور» كاری از گروه فرهنگ و جامعه رادیو تهران است كه با هدف ایجاد شور و نشاط  از آگاهی برای مشاركت در انتخابات هر روز از ساعت 12:30 به مدت 50 دقیقه روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز می رود.پاسخگویی به سوالات و شبهات شنوندگان، ارائه اطلاعات دقیق بررسی مطالبات مردمی با نگاه به قشر نخبه جامعه بخش از این برنامه است.در فضای مجازی رادیو تهران "تهران 360 "برنامه دوباره تدوین و بارگذاری می‌شود.
رادیو گفت‌وگو؛ پاستور شماره 14
هدف برنامه «پاستور شماره 14» شبكه رادیویی فرهنگ ایجاد انگیزه برای شكل‌گیری فضای رقابتی سالم و جذب حداكثری مشاركت است كه با تقویت مشاركت و رقابت شنبه تا چهارشنبه، ساعت 17:30 به مدت 120 دقیقه روی آنتن می رود. جامعه مخاطب این برنامه نخبگان و اقشاری همچون دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان شبكه‌های اجتماعی، دانشگاهیان و حوزویان، اقشار دغدعه‌مند سیاسی هستند.
رادیو قرآن؛ خادم ملت
  معرفی ویژگی‌های رئیس جمهور تراز نظام اسلامی را از ویژه برنامه «خادم ملت»از رادیو قرآن می شنوید. با این برنامه با رویكرد عدالت محوری، هم‌افزایی و امیدآفرینی هر روز از ساعت 11 و ساعت 17:40 در ساختار گزارشی، كارشناسی و مسابقه تقدیم عموم مردم به ویژه جامعه قرآنی و دانشگاهیان می شود. ایرانصدا بخش‌های صوتی این برنامه را منتشر خواهد كرد.
رادیو معارف؛ در مسیر سربلندی
ویژه برنامه «در مسیر سربلندی» با هدف تاثیرگذاری بر مفاهیم همبستگی ملی و وفاق و همدلی ملت در انتخابات با تقویت چهار اصل مهم مشاركت، سلامت، رقابت و امنیت هر روز از ساعت 18:20 به مدت 60 دقیقه از رادیو معارف تقدیم مخاطبان می شود. تولید و پخش مستندهایی از سرداران بزرگ، بخش های این برنامه را شامل می شود.  پویش «رأی اولی‌ها» در این برنامه دنبال می‌شود. بخش‌های مختلف این برنامه در ایرانصدا به صورت پادكست منتشر می‌شود. 
رادیو صبا؛ شمارش معكوس
ویژه برنامه «شمارش معكوس» با هدف القای اهمیت انتخابات با چاشنی طنز برای افزایش امید به آینده از رادیو صبا پخش می شود. این برنامه با تقویت امیدآفرینی شنبه تا چهارشنبه ساعت 17 روانه آنتن می شود.طراحی شخصیت طنز «میم خبرچی» به عنوان منتخب اتحادیه طنز پردازان رادیو صبا یكی از بخش های ویژه  این برنامه است. بخش‌های این برنامه به صورت پادكست در تارنمای رادیو صبا و ایرانصدا وایرال می‌شود. 
رادیو سلامت؛ منتخب مردم
هدف برنامه«منتخب مردم» از رادیو سلامت برجسته‌سازی  نقش ریاست جمهور در پیشبرد كشور است كه هر روز ساعت 9 با تقویت مشاركت و  رقابت و سلامت روی آنتن می رود.یكی از بخش های ویژه در این برنامه به تصویر كشیدن ویژگی‌های كاندیدای منتخب است. فضای مجازی رادیو سلامت اخبار این برنامه در تارنما و پیام رسان‌های شبكه منتشر می‌كند.
رادیو اقتصاد؛ فصل چهاردهم
هدف برنامه«فصل چهاردهم» از رادیو اقتصاد تبیین اولویت‌های اقتصادی دولت آینده و لزوم توجه به برنامه‌های نامزدها در موضوعات اقتصادی است كه با راهبرد تقویت مشاركت و رقابت شنبه تا چهارشنبه ساعت 21  روی آنتن می رود.رویكرد این برنامه عدالت محوری،هم افزایی و امید آفرینی است كه در ساختار تركیبی از گفت وگوهای كارشناسی و آیتم‌های تحلیلی در راستای افزایش سواد رسانه‌ای مخاطبان تقدیم گروه سنی جوانان، بالاتر و فعالان اقتصادی و كارآفرینان می شود.پویش ایران من به منظور دریافت انتظارت فعالان اقتصادی و كار آفرینان از دولت آینده هم در این برنامه طراحی شده است. 
رادیو ورزش؛ میدان انتخاب
ویژه برنامه«میدان انتخاب» بر پایه تاثیرگذاری بر جامعه ورزشكاران به عنوان گروه‌های مرجع و تقویت مشاركت و رقابت  هر روز از ساعت 12:05 تا 13 روی آنتن رادیو ورزش می رود.   از بخش های ویژه این برنامه می توان به گفت وگو با جامعه نخبگانی ورزش اشاره كرد.
رادیو نمایش؛ خان هفتم
  برنامه «خان هفتم» از رادیو نمایش با هدف تبیین برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری در خصوص هنر هر روز از ساعت 9:30 و مقایسه هنر اسلامی با هنر فراملی و هنر غربی پخش خواهد شد. فضای مجازی رادیو نمایش بخش‌های برنامه را در قالب پادكست منتشر می‌كند. فضای مجازی بخش‌های مهم مطالبات هنرمندان كه از نمایندگان فرهنگی هنری نامزدها پرسیده اند را به همراه پاسخ نمایندگان نامزدها و برنامه‌های مطرح شده را به صورت صوتی و هم به صورت نوشتار در فضای مجازی و سایت رادیو نمایش می‌دهد.
رادیو پیام؛ پیام جمهور
هدف برنامه «پیام جمهور» از شبكه رادیویی پیام، تبیین اهمیت شركت در انتخابات از منظر مردم است كه هر روز در بخش صبحگاهی و عصرگاهی به صورت شناور با دعوت به حضور حداكثری و مشاركت از زبان مردم روی آنتن می رود.رویكرد این برنامه تبیینی، تهییجی و هم‌افزایی است كه با صراحت كلام و زبان گویای مردم درعرصه انتخابات است. 

دسترسی سریع